G2A’den “Aylık Ücret” Açıklaması; Bu Normal Bir Uygulama

Geçtiğimiz günlerde Reddit’te, CD Key satıcısı G2A ‘e kullanılmayan ve herhangi bir miktarda bakiyesi bulunan hesaplardan aylık ücret kesildiği iddiası ile öfke kusuluyordu.

Bu olayın patlak vermesine assholedesign subredditindeki 35 bin üzeri upvote’a sahip gönderi yol açtı. Gönderide G2A’den, konuyu açan Reddit kullanıcısının hesabının 180 gündür inaktif olduğunu ve dolayısıyla hesabın bir sonraki kullanımına kadar hesabından her ay 1 Euro kesileceğini belirten bir mail gösteriliyor.

G2A’in açıklaması şu şekilde:

“G2A PAY (sitede ödemeler için kullanılan servis) hesabına 180 gün ve üzeri süredir giriş yapmayan kullanıcılardan inaktivite ücreti tahsis eder. Ücretin kesiminden üç gün önce kullanıcılara tekrar giriş yapmaları ve kolaylıkla hesaplarını sistemde aktif bir şekilde gösterebilmeleri ve bu aylık ücretten kaçınabilmeleri için bir uyarı maili gönderilir. Bu ücret 1 Eurodur ve kullanıcının G2A Wallet (sitedeki bakiye) bakiyesinden tahsis edilir (Kullanıcının bakiyesinin boş olması durumunda her hangi bir ücret tahsis edilmez). Kullanıcının inaktif kaldığı her ay için bakiyesinden 1 Euro kesilir.”

Kullanıcıların giriş yapması durumunda bu sayaç sıfırlanır ve bir ücret ödemeden inaktif kalabilecekleri 180 günleri daha olur. Eğer hesaplarında bakiye kalmamışsa (veya başından beri bakiye yoksa) hesapları inaktif duruma getirilir. Kullanıcının hesabını tekrar aktif hale getirmesi için tek yapması gereken G2A’e tekrar giriş yapmaktır. Kullanıcıları bakiyeleriyle bir ödeme veya herhangi bir şey yapmaya zorlamıyoruz. Bu prosedür sadece sistemin kullanıcının hesabının aktif olduğunu ve terk edilmediğini anlaması tanımlaması içindir.”

g2a

G2A bize bu ücreti neden tahsis etmesi gerektiğine dair birkaç sebep de sundu:

Kullanıcı hesaplarının bakımı için para gereklidir. Sunucu bakımları, teknik altyapı vesaire gibi. Bazen tüm bunlar hesabında sadece birkaç cent kalmış ve yıllardır faal olmayan hesaplar için yapılıyor. Hangi kullanıcıların hala faal olduğunu bilmek ve inaktif olanları yıllar boyunca o şekilde kalmadan yakalamak istiyoruz. Bu kullanıcıların herhangi bir şey almasını istemiyoruz, en azından her altı ayda bir sisteme giriş yapmaları, hala aktif ve bizimle olduklarını bilmemiz için yeterli.

Denetim altındaki bir finans kurumu olarak, her kullanıcı hesabının bakımı ve incelenmesi için gerekli gereksinimleri karşılamalıyız. Big Four muhasebecilik şirketleri tarafından düzenli olarak denetleniyoruz ve her kullanıcı hesabını ve bu hesaplarda bulunan bakiyeleri desteklemeli ve açıklayabilmeliyiz.

-Dünya çapında yargı şekilleri birbirinden farklı 170’ten fazla ülkede çalışıyoruz. Belirli bir süre geçtikten sonra, uzun süre aktif olmayan hesaplar terk edilmiş sayılabilir ve bu hesaplardaki bakiyeler bir yükümlülük haline gelebilir. Kanun bu bakiyeleri bizden uygun devlet kurumlarına teslim etmemizi isteyebilir ve biz bu duruma hazırlıklı olmalıyız.

Terk edilmiş sayılan hesaplardan bakım veya inaktivite ücreti kesmek normal bir uygulamadır. Finansal düzenlemeler yapması gereken bir çok şirketin de buna benzer tahsis ettikleri ücretleri vardır ancak bu genelde çok daha fazla bir miktardır. Bu şirketlerin bir çoğu aynı zamanda kullanıcılarından belirli bir zaman aralığında satın alma işleminde bulunmalarını da ister ki bu durum G2A PAY için söz konusu değildir.

Ali Can Türe 1995 - Sinema ve oyun meraklısı