FAR CRY 5 – E3’ten Sonra Göze Çarpanlar

Ubisoft‘un yapımcılığını ve dağıtımını üstlendiği FPS türü olan Far Cry serisi, 5. oyunuyla yeniden karşımızda. Seri, bir önceki oyunda Primal adıyla çıkmıştı. UBISOFT, seriyi Far Cry 5 adıyla yeniden piyasaya sürdü.

Önceki 3 seriden farklı olarak Far Cry 5 tamamiyle farklı bir ortamda ve farklı bir hikayeyle karşımızda. Oyun için yayılan söylentiler yeni Far Cry’ın kovboy temasında olacağı yönündeydi. Fakat UBISOFT oyuncuları yanıltıp Amerikanın bir eyaletinde Hope County adlı bir kasabada oyunu tasarlamış.

E3 Oyun fuarında sunulan, kısa bir video fragmanında ve edindiğimiz bilgiler oyun hakkında tam bir görüş sunmasa da, hikaye ve grafikler hakkında tatmin edici seviyede izlenim elde ettik.

Önceki serilerden çok farklı olarak, esir düşen biri olarak değil, resmi bir görevli yani kasabanın şef yardımcısı olarak oyuna başlıyoruz. Oyunun ana teması, yobaz bir şekilde dindarlığın hüküm sürdüğü kasabada özgürlük mücadelesi vermek ve Hope Country halkına yardım etmek. Benim gözüme ilk çarpan, bize verilen 3 farklı yardımcı karakter olması. NICK, GRACE ve sevimli köpeğimiz BOOMER’dan 1’ini seçmek zorundayız. Ayrıca oyun içinde yardımcı karakterimize işimizi ve görevimizi kolaylaştıracak görevler verebiliyoruz. Far Cry serilerinde bölüm geçmek için çalıların, tepenin, arkada bulunan bir odanın gizemi bizi bir çok görevde zorlaşmıştır. Yardımcı karakterler bu konuda işimizi oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Grafiklere gelirsek, diyecek gerçekten kelime yok. E3 fragmanında ve demo oyunu oynayan arkadaşlarımdan aldığım bilgiler kapsamında grafikler oldukça akıcı ve dokular çok gerçekçi. Oyunda geçen yıl satışa sunulan PS4 Pro için 4K desteği de bulunuyor. Anti-Aliasing desteği konusunda emin değilim ancak köşeler oldukça yumuşak ve tahmin ettiğim kadarıyla bu desteği verecekler.  Genel anlamda grafikler oldukça başarılı. Zaten Far Cry serilerinin genelinde grafikten pek şikayet eden görmedim.

Oyun PS4, Xbox ve PC platformları haricinde PS4 Pro ve Xbox One X platformlarında da çıkacak. Açıklanan resmi çıkış tarihi ise 27 Şubat 2018.

Bu arada unutmadan E3 fragmanına göz atmak isteyen aşağıda ki videoyu izleyebilir.
O zaman bize de sadece iyi oyunlar demek düşer.