Fallout 4’de Bizi Ne Gibi Yenilikler Bekliyor ?

10 Kasım 2015’de çıkışını gerçekleştirecek olan Fallout Serisinin yeni oyunu Fallout 4, uzun bir aranın ardından Xbox:One Playstation 4 ve Pc platformuna geliyor.

Çıkışına kısa bir süre kala Fallout 4 bize neler veriyor ?

Fallout-4

Seriyi yakından takip edenler iyi bilir Fallout Oyunlarında diyaloglar oldukça önemlidir. Yeni oyunda bizi 111.000 satırlık bir diyalog havuzu bekliyor. 111 sayısı tesadüfen mi yoksa videolarda gördüğümüz Vault 111‘e gönderme olarak mı yapıldı bilmiyoruz ama oyunda Fallout 3 ve Skyrim’in toplamından daha fazla diyalog bulunuyor.

03_F4choice

Oyunda 275 adet özgün perk bulunuyor ve bu perklerin de kendi seviyeleri bulunmakta. Bethesda‘nın “perk-ception” adını verdiği bu sistemde karakterin yanında perklerimiz de level atlayıp gelişebilecekler.

fallout-4-perks

Oyunda bulunan crafting sisteminin baştan aşağı değiştiğini ve çeşitlendiğini yayınlanan videolardan görmüştük. Bunun yanında uzak mesafeli silahlar Melee olarak da hasar verebilecek. Bunun tam olarak nasıl olacağı hakkında bir bilgimiz olmasada bekleyip göreceğiz.

Pufvg4dq
2889263-fallout4_deathclawattack_1434390891

Oyundaki maceranız 400 saatten fazla sürebilir. Açık dünya oynanışı sunan Fallout 4 yeni yerleşim yerleri ve karargah kurma sistemleri ile birlikte oyuncuya oynanış açısından inanılmaz bir özgülük sunuyor.

Oyunda level sınırı yok. 275 adet perkin bulunduğu oyunda oyuncu, istediği perkleri geliştirebilecek. Level sınırı olmamasından dolayı bir perki sonuna kadar geliştirdikten sonra diğer perki geliştirmekle meşgul olacakmışız gibi görünüyor.

indir

TES V: Skyrim, Fallout 3 ve Fallout:New Vegas oynayanlar iyi bilir, Bethesda’nın aynı yapıya ve grafik motoruna sahip bu oyunlarında çok fazla bug ve glitch bulunmaktaydı. Yeni oyunda geliştirilen oyun motoru ile Bethesda oyundaki bugları en aza indirdiklerini söylese de oyun çıkmadan bunu anlamamız mümkün değil.

18j2xovl861i9jpg
mFPumm4

Sonunda oyuna depar atma geliyor. Fallout 3 ve NV oynarken ilk yaptığım şey bir Sprint Mod yüklemek olmuştur. Çok basit Bir şeyde olsa oyuna Bethesda tarafından eklenmesi iyi olmuş yoksa yine bir çok kişi mod yapımcılarının kapısını çalacaktı.

Fallout oyunlarını sevenler eminim benim gibi hikayesine de bayılıyorlardır. Oyunda çevremizde görebileceğimiz savaş öncesi nesneler, yapılar, kişisel eşyalar vb. unsurlar ile oyun,bize oyunun geçtiği evren hakkında daha fazla bilgi verecek.

fallout-4-protectron_1920.0.0
13_F4VATS

VATS sistemi artık oyunu durdurmayacak. Seriye uzak olanlar için V.A.T.S sisteminden bahsetmek gerekirse Vault-Tec Assisted Targeting System yani Vault Tec hedefleme yardım sisteminin kısaltması. V.A.T.S’ı çalıştırınca, düşmanı bölgelere ayırıp o anki vurma şanslarınızı gösteren, action puanları karşılığında rakibinize ateş ettiğiniz bir sistem.

Fallout 3 ve NV da kullandığım modlardan diğeri ise oyuna araç ekleyen modlardır. Çok sağlıklı çalışmasalarda oyunda büyük eksik olarak gördüğüm araçları kullanabilmek oyuna ayrı bir hava katıyor. Topluluğun ne istediğini modlar vasıtasıyla takip ettiğini düşündüğüm Bethesda yeni oyuna sonunda kullanabileceğimiz araçlar geliyor. Ama motor veya araba henüz görmesekte kesin olarak kullanılabilen helikopterin oyunda bulunuyor.

Fallout-4-Trailer-Screenshot-33-1280x720

Ve son olarak modlardan bu kadar bahsetmişken Bethesda’nın oyunları, mod konusunda en büyük topluluğa sahip durumda. Fallout 4 de bu geleneği bozmayıp mod desteğine sahip olacak.