E3 2018 “BETHESDA KONFERANSI” Nasıl Geçti? İşte Tüm Oyunlar ve Videoları

E3 2018 konferansları 9 Haziran günü EA Games ile başladı. 10 Haziran günü ise Microsoft çok iyi bir konferans gerçekleştirdi. Az konuştu, çok oyun gösterdi. 11 Haziran saat 4.30’da Bethesda konferansın açılış oyunu olarak Rage 2’yi gördük.

Şimdi  E3’deki Bethesda konferansındaki oyunlara göz atalım.

Rage 2

Geliştiriciler Rage 2 için çok çılgın bir FPS açık dünya oyunu diyerek çok iddialı bir şekilde  konuşmaya başladılar. Oyun Dünya’nın %80’nin yok olduğu apokaliptik bir gelecekte geçiyor. Oyun motorundan alınan görsellere göre oyun gayet güzel. Görüyorsan, sürebilirsin!” mottosu ile oyunda çok güzel ve çeşitli arabalar sürebileceğimizden bahsetmekteler.

Açıkçası gösterdiklerine göre bizi çok hareketli ve eğlenceli bir FPS oyunu bekliyor. Oyunda ilerledikçe özel güçler açılmakta ve bu güçler oyunu gerçekten daha da eğlenceli hale gelecek. Ayrıca bol aksiyonun yanında hikayeyi de oyuna yedirebilmişler gibi. İzlerken gaza gelmemek mümkün değil. Oyunun çıkış tarihi için 2019 ilkbaharı.


The Elder Scrolls Legends

Oyun tümden yenilenmiş içerik ve görsellerle tekrardan bu yılın sonlarında yayınlanacağını açıkladılar. Yenilenmesiyle önceki ilerlemelerinizin kaybolmayacağı ayrıca oynanabilir platformlar arasına PC, Android ve IOS’un yanı sıra  Switch, Playstation 4 ve Xbox One için de çıkacağı duyuruldu. İddialı bir şekilde herkesin en sevdiği kart oyunu olacağını söylüyorlar.


The Elder Scrolls Online: Summerset

3 yıl üst üste yılın MMO’u seçilen ve şuan 11 milyondan fazla oyuncuya sahip olan The Elder Scrolls Online’ın yeni geliştirmesi Summerset çok komikli(!) bir ağabeyimiz tarafından sunuldu. Ve geçen hafta Summerset’i çıkardıklarını ve oyuncuların bunu sevdiğinden bahsetti. Önümüzdeki sene için Wolfhunter isimli kurt adamları avladığımız bir zindan DLC’si çıkacağını duyurudu.


Doom Eternal

2016 yılında reboot olarak çıkardıkları Doom oyunun başarısından çok memnun kalmış ve kısaca “Dünya da cehennemi görmek istediniz size gerçek cehennemi göstereceğiz!” diyerek iddialı ve beklenmedik şeylerle geri geleceklerini söylediler. Fakat şimdilik pek bir şey göstermeyceklerini söylediler.


Quake Champions

Çok rekabetçi ve iyi bir e-spor oyunu olması için uğraştıklarını ve kısa bir süreliğine ücretsiz bir şekilde oynayabileceğimizi duyurdular. Kalanı bildiğimiz Quake.


Prey

https://www.youtube.com/watch?v=ySVBHI2OeAg

İstenildiği kadar etki yaratamayan Prey oyunu için bedava bir güncelleme “Hayatta Kalma”, “Hikaye Modu”, “Yeni Oyun+” 3 yeni mod ekleneceği duyuruldu. Ayrıca Mooncrash adlı yeni bir DLC tanıttılar. Bu DLC ile Ay’da bir simülasyona giriyorsunuz. Bu simülasyonda her saniyeniz sayılı. Ve her seferinde yeni eşyalar çıkıyor ve yeni yaratıklara karşı savaşıyorsunuz. Yakında yapacakları Typhon Hunter isimli çok oyunculu oynanabilen bir güncelleme yakında yayınlanacakmış. Typhon Hunter güncellemesi VR rekabetçi bir deneyim sunacakmış bizlere. Ayrıca bu güncelleme tek başınıza da uzay istasyonunda bulmalar çözmenizi de sağlayacakmış. 2019’un ilkbaharında satışa çıkacak.


Wolfenstein 2: The New Colossus

29 Haziran 2018’de Switch’e geliyor.


Wolfenstein Youngblood

1980’ler Paris’in de B.J’nin ikiz kızlarının konu alındığı Wolfenstein Youngblood’u duyurdular. İkizlerin her biri co-op olarak oynanabilirmuş. Açıkçası pek heyecanlandırmasa da çok fazla beğenilecek bir oyun gibi gözükmüyor. Oyun 2019 da çıkacak.


Wolfenstein Cyberpilot

Nazileri VR platformunda da rahat bırakmayacaklarını duyurdular. Savaş makinelerine pilotluk yaptığınız bu oyun şu an için sadece fuardakiler için standlarda oynanabiliyor. Oyunun çıkış tarihi 2019 olarak duyuruldu.


Skyrim: Very Special Edition

Konferansın yıldızı kesinlikle buydu. Artık Skyrim’i saatinizde ve hatta buzdolabınız da bile oynayabileceksiniz. Skyrim’i her platforma çıkması yüzünden çok eleştrilen Bethesda kendiyle çok güzel bir şekilde dalga geçmiş. Eğlenceli bir video olmuş.


Fallout 76

Sığınakları ilk terk eden insanların hikayesini anlatacak bu oyun da terk eden insanların hepsi gerçek birer oyuncu olacak. Yani online bir Fallout oyunu Fallout 76. Online olmasına rağmen isteğe bağlı olarak tek kişilikte oynanabilecek. Koskocaman bir dünyaya sahip olmasıyla birlikte bir sürü farklı görevi tek başınıza yapabilir ve yeni yerler inşa edebiliyormuşuz. Bu oyunla birlikte bizi yep yeni yaratıklar ile tanıştıracaklar. Ancak tüm bunlara rağmen online tarafına odaklanılmış bir oyun olduğu çok belli. Diğer oyunlara kıyasla daha kolay bir hayatta kalma tecrübesi sunacakmış bu oyun. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla Dünya’yı keşfedebileceksiniz. Arkadaşlarınızla birlikte oynadığınız zaman herkesin kendi ilerlemesi olacak.

Haritanın çeşitli yerlerinde nükleer bomba merkezleri varmış ve bu bombaları nükleer bomba kodlarını bulduğunuz zaman istediğiniz yeri yok etmek için kullanabilirmişsiniz. Nükleer bomba kullanmanın sizi öldürebilecek riskleri de oluyormuş.

Bethesda’nın onaylamış olduğu serverlar ile oynayabileceğiz. Ve bu oyun aynı zamanda Bethesda için çok yeni bir deneyim olduğu için bir B.E.T.A(Break-it Early Test Application) süreci olacakmış.

Ayrıca özel bir koleksiyon edisyonu çıkaracaklarmış:

https://www.youtube.com/watch?v=fwOYEsnm1i4

Bence Fallout 76 güzel bir oyun olabilir fakat Bethesda’nın bu konferans da oyunu pek iyi anlatamadığını düşünüyorum.

Fallout 76, 14 Kasım 2018’de oynanabilir durumda olacak.


Fallout Shelter

Bu yıl 3. yaşına giren çıktığı günden itibaren oynanan ve çok sevilen bir oyun olmayı başaran Fallout Shelter 120 milyon kişi tarafından oynanılarak Bethesda’nın tüm oyunlarından daha fazla oynanmayı başarmış durumda. Tabii ki bu göz ardı edilemeyecek başarıdan sonra Fallout Shelter bugünden itibaren Playstation 4 ve Switch için bedava olarak sunulmuş durumda. Bence de çok güzel bir oyun olan Fallout Shelter sizi oyuna saatlerce bağlamayı başarıyor. Switch’e gelmesi harika bir haber.


The Elder Scrolls: Blades

Fallout Shelter ile birlikte fikirleri ortaya atılmış bir oyunmuş. Bizlere mobilde konsol kalitesinde bir FPS – RPG deneyimi yaşatacağını iddia ediyorlar. Kaydırarak veya sürükleyerek mücadele edebiliyoruz. Karakterimizi istediğimiz gibi geliştirebiliyoruz. Hem tasarımcılar tarafından hem de bilgisayar tarafından oluşturulmuş zindanlar bulunuyor. Aynı zaman da hem yatay hem dikey bir şekilde oynanabiliyor. Oyun da “Kasaba(Town)”, “Uçurum(Abyss)” ve “Arena” olarak 3’e ayrılmış. Kasaba modu yıkılmış olan kasabanı yeniden inşa edip, çeşitli görevler ve geliştirmeler yapabileceğimiz bir oyun modu. Uçurum modu ise roughlike tarzında ilerlemeye sahip olduğun bir oyun modu. Arena ise başka oyuncularla mücadelelere girebileceğin PvP modu. Blades’i VR dahil bütün platformlarda oynayabileceğiz. Ve bütün platformlar birbirleri ile birlikte oynayabiliyor. Oyun bu sonbahar bedava olarak kullanıcılara sunulacak.


Starfield

Bethesda 25 yıl sonra orijinal epik ve tek oyunculu oyunu üzerinde çalıştığını duyurdu.


The Elder Scrolls 6

Üzerinde çalışıyorlarmış. Hiçbir şey söylemediler, sadece adını yazdıkları bir video gösterdiler.

Bu seneki Bethesda konferansı beni pek tatmin etmedi. Özellikle Microsoft’un az konuş çok şey göster ilkesinden ve o konferanstan aldığım tatminlikten sonra Bethesda beklentilerimin çok altında kaldı. Bayat espirileri bir yana bırakırsak eğlenceli bir konferanstı. Fakat bu kadar çok konuşup kafa karıştırmak yerine keşke daha çok oynanış videosu görseydik. Bu senenin yıldızı Microsoft olacak gibi duruyor.