DOTA 2 Dünya Şampiyonu Takım Dağılıyor!

Geçtiğimiz Ağustos ayında üst üste ikinci kez ‘The International‘ şampiyonluğunu ilan eden OG Dota 2 dünya şampiyonu takım büyük bir kadro değişikliği geçiriyor. 2018’de açık elemelerden gelerek şampiyon olan OG bu konuda bir ilke imza atmıştı. 2019’da ise hiçbir kadro değişikliği yapmadan -back to back- üst üste ikinci kez şampiyonluğunu ilan eden takımda bazı ayrılıklar başladı. Geçtiğimiz günlerde ‘Carry’ oyuncuları Anathan “ana” Pham , bir sezon boyunca profesyonel kariyerine ara vermeye karar vermişti.

Destek oyuncusu da takımdan ayrıldı

Hayranları daha bu haber şaşkınlığını atlatamadan takımın ‘Support’ oyuncularından Jesse “JerAx” Vainikka da profesyonel Dota kariyerini noktalandırdığını açıkladı. 27 yaşındaki oyuncu 2013’den günümüze kadar aktif birçok takımda oynayıp birçok ödül kazanmıştı. Üst üste iki kere TI kazanıp kariyerine bir nokta koymak da zirvede bırakmanın tam karşılığıdır herhalde. Kendisi OG internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada kendisini bu oyuna bağlayan bir şeyler üretme hissinin artık kaybolduğunu ve Dota 2 topluluğunundaki rekabetçiliğin de kazanmak üzere olduğunu bu yüzden bu baskıyı daha çok kaldırmak istemediğini, buna motive hissetmediğini açıkladı. Buna karşın hiçbir pişmanlığı olmadığını da belirten ‘JerAx‘ bu şekilde devam edemeyeceğini belirtip Dota 2 kariyerini noktalandırdı.

DOTA 2 Dünya Şampiyonu
DOTA 2 Dünya Şampiyonu – OG

Ceb de DOTA 2 Dünya Şampiyonu Takım OG’den kopan diğer isimlerden

Henüz bu haber üzerinden de pek geçmeden takımın beyinlerinden Sébastien “Ceb” Debs de aktif olarak OG takımında oynamayacağını duyurdu. Kariyerinde pek çok başarıya ulaşan ‘Ceb‘, 2018’e kadar daha çok kameraların arkasında olan bir isimdi. OG takımının koçluğunu da yapmış olan oyuncu 2018’de takımın aktif oyuncu kadrosuna dahil olup şampiyon olmuştu. Kendisi yaptığı açıklamada bu oyunun kendisine çok şey kazandırdığını bundan sonra da kendisi yeni oyuncular yetiştirmeye ve Dota 2 topluluğunu geliştirmeye odaklandığını duyurdu.

 

Böylelikle OG Dota 2 takımının 3 anahtar oyuncusu takımdan ayrılmış oldu. 3 gün içerisinde bu 3 ayrılığı duyuran takımın fanları buruk bir ocak ayı sonu geçirdiğini söylemek doğru olur herhalde. Hemen akabinde ise yeni katılan oyuncuları da duyurdu. 15 yaşında TI şampiyonu olan Syed Sumail “SumaiL” Hassan, eski oyunculardan Martin “Saksa” Sazdov ve ünlü Team Secret takımının eski oyuncusu Yeik “MidOne” Nai takıma katıldı. 3 oyuncuda kariyerleriyle dikkat çekmekle kalmayıp topluluk tarafından da saygı gören isimler.

DOTA 2 Dünya Şampiyonu
DOTA 2 Dünya Şampiyonu

Bu görselle yeni kadroyu duyuran OG‘den biraz bahsedecek olursak kendileri (monkey) Business ismiyle tarihteki ilk Major turnuvayı kazanan takım olmuştu. Veteran oyuncular olan kurucuları ‘Fly‘ ve ‘N0tail‘, ‘Miracle‘ gibi parlayan yıldızları takımlarında bulundurdular. İlk Major turnuvalarını kazandıktan hemen sonra üst üste 3 tane Major turnuva galibi oldular. Ancak katıldıkları ilk TI‘da bekledikleri sonucu alamadılar. Ve takım küçük çaplı bir dağılma yaşadı. Buna karşın katıldıkları 4. Major turnuvayı da kazanan takım bu konuda kırılması zor bir rekora imza attı. 2018 gelindiğinde ise ayrılmaz iki ‘Fly‘ ve ‘N0tail‘ ayrılmıştı. Bu takımla TI kazanamayacağını düşünen ‘Fly‘, Evil Geniuses takımına dahil olmuştu.

Kırılması zor bir rekora imza attılar

Bu ayrılık 2018’in neredeyse mayıs ayında gerçekleştiği için TI‘a katılacak kadrosu dağılan OG açık elemelere katılmak zorunda kalacaktı. Geriye sadece ‘N0tail‘ ve ‘JerAx‘ kalmıştı. Koçları ‘Ceb‘ de onlara dahil olduktan sonra eski takım arkadaşları ‘ana‘yı da kadroya dahil ederken hiç duyulmadık bir isim olan ‘Topson‘ da unutulmayacak kadroda yerini almıştı. Bu şekilde oluşan efsane kadro 2018 yılında açık elemelerden TI‘a katılmış ve ‘Aegis‘ in sahibi olmuştu. Bugüne kadar ilk kez bir takım açık elemelerden katılıp şampiyon olmuştu. Daha sonra ise pek çok turnuvaya  katılmayıp dinlendiklerini duyurmuşlardı. Döndüklerinde ise tekrar TI‘a katılmaya hak kazanan ekip, 2019 TI’da ise resmen herkesi süpürdüler. Kendi oyunlarını oynayıp bunu domine ederek kazanan takım DOTA 2 tarihinde yine bir ilke imza atarak ikinci kez TI şampiyonu olan ilk takım ve oyuncu topluluğu oldular. Ve bunu üst üste yaptılar. Galiba bu da kırılması zor bir rekor olacak.


Bu şekilde kurulup yükselen takım Altın Çağını sonlandırdı mı yoksa daha iyi bir çağ mı başladı zaman gösterecek. Sizler de bu haberler hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşın.

Daha çok oyun haberi için sitemizi takip edin.