CastAR : Arttırılmış Gerçeklik İle Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmek İçin Kolları Sıvadı

Arttırılmış Gerçeklik

CastAR, ilk olarak Valve tarafından geliştirilen holografik tarzdaki sistemi geliştirmek için DICE’de destek arıyor.

2013 yılında Valve’den Jeri Ellsworth ve Rick Johnson tarafından ele alınan proje şu anda finans grubu Playground tarafından 15milyon$ ile destekleniyor ve buna benzer başka desteklere de ihtiyaç duyuyor. CastAR oyuncuları masanın üzerine 3D görüntü yansıtan bir gözlük kullanıyorlar ve oyunu bir çubukla kontrol ediyorlar. CastAR 2013’ten bu yana epey yol kat etti ama hala yapılacak çok iş var.

DICE’teki oyun sezonunda 4 tane demo gösterildi. İlk demo Jenga Towers tarzı, ikinci demo, Star Wars tarzı satranç oyunu, üçüncü demo Marble Madness tarzı ve son demo da izometrik askeri hedef tarzı olan oyunları tanıtıyor.

Gözlükler sağlam ve teknolojisi düzgün çalışıyor. VR’ın aksine normal görüşe de izin veriyor.  CastAR ürünü 2017’de piyasaya sürmek istiyor ve fiyatların konsoldan daha ucuz olmasını planlanlamakta. Ayrıca ürünün konsola ya da bir PC’ye ihtiyaç duymaksızın çalışması düşünülenler arasında.

Üründe multiplayer seçeneği de mevcut ama bunun için bir gözlük sahibi daha olmanız gerekiyor ki bu da fiyatı biraz yükseltiyor.