Alfred Hitchcock - Vertigo

Alfred Hitchcock – Vertigo Geliyor: Ünlü Hitchcock Filminden Esinlenilmiş Orijinal Bir Oyun

Merhaba herkese! Alfred Hitchcock – Vertigo oyununun çıkacağını duyduğumdan beri o kadar heyecanlıyım ki, heyecanımı akıtıp, biriktirip sizle de paylaşmak istedim. Evet fazla birikti çünkü geçen günlerde oyunun çıkış tarihi belli oldu zaten fragmanlar önceden yayınlanmıştı. Bu sebeple bu yazıda toplu bir bilgi ve (film-oyun bağlantısı ve fragmanlar için) inceleme olacak. Şimdiden keyifli okumalar!

Vertigo Oyun Fragmanından Bir Kare

Alfred Hitchcock – Vertigo Oyunu Çıkış Tarihi

Uzun incelemeli kısımlara gelmeden önce, bilgiyi alıp çıkacaklara öncelik tanımak istedim yoksa haber siteleri gibi sizi burada tutmak için soru yağmuruna mı tutmalıydım? Alfred Hitchcock – Vertigo, macera ve gerilim oyunu PC, PS5, PS4, Xbox Series X ve S, Xbox One ve Nintendo Switch için 16 Aralık 2021‘de çıkacak.


Alfred Hitchcock’un Vertigo Filmine Bakış

Vertigo, yönetmen ve yapımcısının Alfred Hitchcock olduğu, senaryosunun D’Entre Les Morts kitabından alındığı 1958 ABD yapımı bir gizem, gerilim filmidir. Ne kadar Vertigo adı baş dönmesi hastalığından gelse de (aslında Vertigo filminde vertigo hastalığı yerine akrofobi (yükseklik korkusu) vardır hatta vertigo kelimesi bile filmde sadece bir kez geçmektedir onda da adam bu benim hastalığım olarak değil sohbet sırasında söylemektedir fakat halk ağzında Vertigo yükseklik korkusu olarak da kullanılır veya kimbilir daha hoş ve uyumlu bir isim diye o seçildi) Türkiye’de bu film sinemalara “Ölüm Korkusu” adıyla gelmiştir. Bu ismiyle de karşılaşırsanız şaşırmayın, ben “Vertigo” kullanmaya devam edeceğim. Ölüm Korkusu’na “Bu ne biçim çeviri?” diyenler de “Filmde bu hastalığın temelinde ölüm korkusu olduğu düşünüldüğünden (adamımız meslektaşının çatıdan düşüşünü görüp bu hastalığa yakalanıyor) mantıklı geliyor” diyenler de var. Oyunda ise böyle dertlerimiz olmayacak çünkü: Alfred Hitchcock – Vertigo Oyunu Türkçe dilini desteklemiyor.

Milliyet Gazetesinde Yayınlanan Vertigo Filminin İlanı

Konu

Dedektif Scottie Ferguson (James Stewart) bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramaz. Çatıya tutunup aşağıda yerde yatan ortağına bakar ve o anı hiç unutamaz. Bu sebeple kendisinde akrofobi (yükseklik korkusu) ve buna bağlı Vertigo (baş dönmesi) hastalığı başlar. Scottie bu olay sonucunda polisliği bırakır. Yükseklik korkusunu adım adım yeneceğini söyler. Eski okul arkadaşı Gavin Elster, karısını takip etmesi için özel dedektif olarak Scottie’yi tutar. Arkadaşının anlattıklarına göre eşi bazen sanki içine kapanıyor, alışık olmadık davranışlar sergiliyordur. Scottie, arkadaşının karısı Madeleine’i (Kim Novak) izlemeye başlar. Gerçekten de Madeleine’in arkadaşının dediği gibi garip davranmakta olduğunu görür. Örneğin, müzede saatlerce bir resmi izler. Daha sonra dedektif resmi araştırdığında resimdeki asilzade kadının Madeleine’in hayatını etkilediğini öğrenir. Madeleine o kadın gibi giyinir hatta sonunda onun gibi intihar etmek zorunda olduğunu düşünür. Scottie olayları inceledikçe kendi akıl sağlığından da şüphe eder çünkü gerçek ile kurgu iyice birbirine karışmıştır. Sonunda bilmeceyi çözdüğünde hastalığını da yenmiştir.

Vertigo Filmini Özel Kılan Detaylar

Detaya girmeyi çok seven ben, şu an amacım Vertigo filmini incelemek olmadığı için detaya giremiyorum. Yine de bu filmi özel bir film yapan detayların önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer Vertigo filmi, Hitchcock evreni bu denli değerli olmasaydı Alfred Hitchcock – Vertigo oyunu da çıkmazdı.

 • Film Pierre Boileau ve Pierre Ayraud tarafından yazılan “D’Entre Les Morts” isimli bir kitaptan sinemaya aktarılmıştır.
 • Filmde kullanılan, geri giden kameranın zoom yapması tekniği, sinema tarihine Vertigo Hareketi olarak geçmiş ve günümüzde oldukça moda olmuştur.
 • Vertigo, sinema tarihinde bilgisayar grafiklerinin kullanıldığı ilk filmdir.
 • Alfred Hitchcock, Legion of Honor Sarayı’nda Madeleine’in tabloya baktığı sahnede doğru ışığı bulabilmek ve bulduğu ışığı kullanabilmek için bir hafta geçirmiştir.
Alfred Hitchcock - Vertigo madeleine
Madeleine’in (Kim Novak) Tabloya Baktığı Sahne
 • Oyuncu seçiminin bile ince düşünülerek yapılması : Alfred Hitchcock başrol için Kim Novak‘ı “Masum ve klas suratının altında yatan fahişe ruh ifadesine sahip olması.” nedeniye seçtiğini söylemiştir.
 • Filmdeki plaj sahnesi 2002 yılında filmlerdeki “gelmiş geçmiş en şık sahne” unvanı almıştır. Sahnede birçok detay vardır.
Plaj Sahnesi
 • Vertigo filmi psikolojik olarak incelendiğinde çok fazla çıkarım yapılmaktadır. Örneğin, filmdeki renkler bile bize çok şey anlatmaktadır.

Beklediğimiz Alfred Hitchcock – Vertigo Oyununa Bakış

Yazımın başlığına bakın: “Ünlü Hitchcock Filminden Esinlenilmiş Orijinal Bir Oyun”. “Bu basbayağı filmin oyunu, nasıl hem filmden esinlenilip hem de orijinal diyebilirsin ki?” diyeceksiniz. Orijinal diyebiliriz çünkü: Oyunun hikayesi aslında Vertigo filminin hikayesinden tamamen farklı ve özgün. Hatta oyunda sadece Vertigo filminden değil, tüm Alfred Hitchcock filmografisinden alıntılar var. Bu alıntılar hikayeden öte hikaye anlatımı, kullanılan görsel teknikler ve genel tema konusunda. Bu durumu oyunun geliştiricisi olan Pendulo Studios‘un anlatı tasarımcısı Josué Monchan şöyle ifade ediyor :

Elbette, Alfred Hitchcock’un filmi; oyunun temaları, anlatımı ve hatta kullandığımız görsel teknikler hakkında olsun, Hitchcock’un tekrarlayan sinematografik tekniklerini açıkça yansıtan önemli bir ilham kaynağıydı.

Josué Monchan

Henüz oyun çıkmadan Vertigo filmiyle benzer olan temalarını, hikaye anlatımlarını vs. incelemek zor elbette fakat küçük bir örnek verebiliriz. Örneğin, Vertigo filminin introsu ile oyunun trailerı’nda bulunan kırmızı gözün aynı oluşu. Bahsettiğim trailer Hitchcock esaslarına uyuyordu fakat o Haziran ayında yayınlanan gerçek oynanıştan olmayan bir trailer’dı.

Alfred Hitchcock – Vertigo Oyunu Trailer’ındaki Göz
Vertigo Filmi İntro’sundaki Göz

‘Vertigo’ bizim tek referans çerçevemiz değil. Örneğin, terapinin anlatının merkezinde olması gerçeği ‘Spellbound‘u yansıtıyor ve bazı karakterler ‘Rebecca‘, ‘Psycho‘ ve daha pek çok karakterin kahramanlarına benziyor.

Josué Monchan
Alfred Hitchcock – Vertigo 5 Haziran 2021 İlk Oyun Tanıtım Trailer’ı

Hikaye

Bir yazar olan Ed Miller, California, Brody Kanyonu’da bir trafik kazasından yara almadan kurtulur. Enkazın içinde kimse bulunmasa da Ed, karısı ve kızıyla birlikte seyahat ettiği konusunda ısrar eder. Olayda maruz kaldığı travma nedeniyle, şiddetli baş dönmesi şikayetleri başlar. Terapiye başlar ve o trajik gün gerçekte neler olduğunu ortaya çıkarmaya çalışır.

Alfred Hitchcock – Vertigo 23 Ağustos 2021 Oyun Hikayesi Trailer’ı

Görüldüğü üzere hikayenin Vertigo filminin konusuyla bir ilgisi yok. Yine de Vertigo filminde Scottie’nin en sonda olayı çözüp yükseklik korkusunu da yendiğini söylemiştik. Bir nevi hikayenin sonunda kendini buluyordu. Bu oyun da bu mottoyla yola çıkmış. Kaza geçiren adam zihnindeki bulmacayı çözerken aynı zamanda gerçek bulmacayı da çözecek. Filmde sonunda Scottie hiç de mutlu değildi çünkü gerçekleri öğrenmişti oyunda da muhtemelen böyle olacak. Oyun hakkında tahminimizi doğrular şekilde şöyle havalı bir söz paylaşmışlar:

Kendinizi insan zihnindeki en rahatsız edici soruşturmaya hazırlayın: Gerçek bazen delilikten daha kötüdür.

Oynanış

Sanki biliyor gibi başlık attım fakat bu konuda bir bilgimiz yok çünkü oyunun gameplay demosu henüz yayınlanmadı ya da öyle bir bilgi verilmedi. Bu gibi durumlarda dostumuz tahmin yürütme her zaman yanımızdadır. Oyunun geliştiricisi Madrid merkezli Pendulo Studios. Pendulo Studios, Runaway: A Road Adventure ve Yesterday oyun serileriyle tanınıyor. Bu iki oyun da point & click türünde oynanan oyunlar. Daha sonra Pendulo Studios bahsettiğim oyunları çıkardıktan sonra (tam seriler tamamlanmamıştı) bir finansal krize giriyor ve ayakta kalmak için 2014 yılında Microids firmasıyla anlaşıyor. Microids Paris merkezli Fransız bir oyun geliştirici, yayıncı firma. Anlaşmaları üzerine Pendulo Studios’un geliştirdiği  Yesterday Origins (2016) ve Blacksad: Under the Skin (2019) oyunlarını Microids yayınladı. Yesterday Origins daha basit görselli ve point&click oynanışta iken Blacksad: Under the Skin harika bir noir dedektiflik oyunu ve seçimlerine göre değişen türden.

Alfred Hitchcock - Vertigo
Blacksad: Under the Skin Oyun İçi Görseli -Seçimler-

Ben açıklanmasa da Alfred Hitchcock – Vertigo Oyununun, Blacksad: Under the Skin ile aynı oynanışta, seçim yaparak ilerlemeli, olacağını düşünüyorum. Bunun sebebi ise bahsettiğim gibi Blacksad: Under the Skin‘in, Alfred Hitchcock – Vertigo oyununa benzer şekilde dedektiflik türünde ve zengin hikayeli olması ayrıca iki firmanın ortak çıkardığı son oyun.

Özellikler

 • Alfred Hitchcock’un başyapıtı Vertigo’dan (Ölüm Korkusu) esinlenilen, takıntı, manipülasyon ve delilik hakkında orijinal bir hikaye.
 • Gerilim türünün görsel ve hikaye anlatma tekniklerinin kullanıldığı güçlü bir anlatı deneyimi yaşayın.
 • Üç karakterin gözünden araştırın: Herkesin anlatacak farklı bir hikayesi var.
 • Olayları flashback’ler ile keşfedin ve gerçekliği aldatıcı anılardan ayırın.
 • Ödüllü macera oyun stüdyosu Pendulo Studios tarafından geliştirilmiştir.

Fragmanlardan yola çıkarak tahminen gözünden oynayabileceğimiz üç karakter:

 1. Kaza geçiren ve sonrasında buna bağlı vertigosu çıkan yazar Ed Miller.
 2. Ed Miller’ın travmatik sürecinde kaza anını hatırlamasına yardımcı olan psikolog Dr. Lomas.
 3. Olayları çözmeye çalışan Şerif Reyes.
Soldan Sağa Dr Lomas, Şerif Reyes, Ed Miller

Sistem Gereksinimleri

MinimumÖnerilen
İşlemciIntel Core i5 (3GHz) 4º nesil veya eşdeğeriIntel i7 (9º gen) (>3GHz)
Bellek8 GB RAM16 GB RAM
Ekran KartıNvidia GTX 950Nvidia GTX 1660
Alfred Hitchcock – Vertigo Oyunu Sistem Gereksinimleri

Son ve Teşekkür

Sona kadar göz gezdirip, okuyup gelen herkese çok teşekkürler. Ben kısaca bir oyun haberi yazıp çıkamadım özür dilerim çünkü her şey birbiriyle bağlantılı, aynı oyunlardaki gibi, ve ben zincirin bir halkası eksik olarak buraya koysam sonuca gidilemeyeceğinden ve işimi eksik yapmış olmaktan korkarım. Yazıda amacım, bu çıkacak oyunun bilgisini verirken neden böyle bir oyun çıkmış, geldiği yer ve bağlantıları ne? sorularını da yanıtlamaya çalışmaktı. Umarım başarılı olmuşumdur.

Sizin de hayatta halkalarınızın hiç kopmaması ve zarif bir şekilde birbirine sımsıkı uyumla bağlanmasını dilerim, iyi günler!

Son olarak oyun 157 tl alıp oynayabilir miyim bilmiyorum ama en merak ettiğim detaylardan biri: Dedikleri gibi Hitchcock’un tekniklerini kullandılarsa oyunda da ya Hitchcock ya da oyunun yapımcılarından birisi kenardan köşeden bi yerden kadraja girecek mi acaba, filmlerinde bu bir ritüeldir ya?

Merhaba ben Nilay, Nilayvekediler, Lordanaksagoras, VapoRuB. Anlaşıldığı üzere şekil değiştiren bir gezginim. Hayvansever, lord bir filozof hatta viks adı olabilirim ve ben sanki atomlardan değil filmler, diziler, romanlardan oluşmuşum. Bu yüzden içimden koca dünyalar dökmeye buraya, aranıza geldim...