Dünden Bugüne En İyi Atmosfere Sahip 15 Oyun

Yine bir “Dünden Bugüne” oyun listesi ile karşınızdayız. Bugün sizlere en atmosfere sahip 15 oyunu listeledik. Listede eksik gördüğünüz, şu oyunda olsa iyi olurdu dediğiniz oyunları yorum olarak yazarsanız seviniriz. Diğer Dünden Bugüne oyun listelerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Shadow of Colossus, Vanishing of Ethan Carter, Myst ve Limbo gibi oyunları listeye alamadığımızdan dolayı özür dileyerek başlıyoruz.

 

Deus Ex Serisi

deuxexmankind

Bizleri cyberpunk teması ile karşılayan Deus Ex oyunları, teknolojinin oldukça ilerlediği, metropol dünyasını o kadar iyi yansıtıyor ki oyun içinde gezerken “dünya ileride bir gün gerçekten de böyle mi olacak” sorusu ile sık sık karşı karşıya geliyoruz.

Diablo II

diablo2

Birçoğumuz için RPG türüne başladığımız oyun olan Diablo II tam anlamı ile bir baş yapıt. Güzel hikayesi ve oynanabilirliğinin yanında o hiç değişmeyen yozlaşmış, kötülüğün her yerde olduğu aşikar dünyası listemizde 14. sırada yer alıyor.

Thief 4

thief_bank_heist_mission-wide

The City adlı şehirde geçen Thief, usta bir hırsızın gotik tema başta olmak üzere ‘Victorian’ ve de ‘Steampunk’ temalarını birleştiren haliyle oldukça karanlık. Ama bir o kadar da şaheser niteliği taşıyan mimari yapısı ile ön plana çıkmayı başardı.

Fallout 3

bos_soldier_capitol_building fallout 3

Post-Apokaliptik oyun dünyası deyince akla gelen ilk isim olan Fallout, nükleer felaket sonrasında çoraklaşmış bir yüzeyde mutasyona uğramış yaratıklar ve hayatta kalmaya çalışan insanlar ile çeşitli grupların kendi amaçları doğrultusunda yapabileceklerini bize gösteren bu kıyamet sonrasını konu alan yapım 12. sırada.

Assassin’s Creed II

Assassin's Creed II

Bizleri 15. yy İtalya’sında Floransa ile buluşturan ve Ezio gibi bir karakterle tanıştıran Assassin’s Creed II listemizde 11. sırada yer alıyor. Rönesans zamanında Floransa’nın tüm güzelliğini mimarisinden, yaşantısına, kültüründen, siyasetine kadar en iyi şekilde yansıtan AC II olmazsa olmazdı.

Half-Life 2

Half-Life 2

Gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunları listesinde mutlaka yer alan, her iki oyunu ile de türünde çığır açan, en saygı duyulan ve devamı en çok beklenen oyun, Half-Life 2. Dr. Gordon Freeman’ın o puslu doğu avrupa şehri City-17‘de ki maceraları ile görsel bir şölen sunan oyun kesinlikle bu listede de olmak zorundaydı.

Mafia 

mafia-pc-game-gamestrigger-pic-6421152998245023

Büyük buhran sonrası geçen Mafia oyunu, o zamanın Amerika’sını konu alan bir oyun. İtalyan asıllı Amerikalı karakterler, dönem arabaları, caz müzik, aile, şeref ve hırs. Mafia’nın aynı dönemde geçen diğer filmlerden altta kalır yanı yok. O şehir, araç, karakter tasarımları gerçekten harika.

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption 2

Yakın zamanda ikinci oyunu da duyurulan oyunun ‘Western’ teması türünün açık ara en iyisi. Dönemin “kovboy” temasını en küçük ayrıntısına kadar işlemiş. Girdiğimiz her mekanda, gittğimiz her yolda, konuştuğumuz her insanda bunu anlamak pekala mümkün. Devamı en çok beklenen bir başka efsane de Red Dead Redemption.

Journey

journey-game-screenshot-1-b

Her oyun  başarılı atmosferi yakalamayı üst düzey grafikle başarmıyor. Bunun en iyi örneklerinden biri Journey. Bir ulak olduğunu tahmin ettiğimiz karakterimiz ile etkileyici ama bir o kadar da sakinleştirici müzikler eşliğinde çöl temasının en güzel örneklerinden birini bizlere sunmuş. Bu kısa oynanış süresine sahip oyun listemizde 5. sırada. Bu oyunu yapan kişilerden çıkan Abzu da bu oyunu sevenlere tavsiye edilir, tabi eğer çölden sonra denizin altı ilginizi çekiyorsa.

Uncharted 4: A Thief’s End

Uncharted 4: A Thief’s End™_20160501192631

İkinci oyun ile birlikte en çok oynanan, beklenen, beğenilen oyunlar arasında en üst sıralarda yer alan Uncharted serisinin son oyunu bizleri Karayiplerin beyaz kumu ve berrak suyu ile karşılıyor. İtiraf etmelyim ki oyunu oynarken bir çok kez durup sadece manzarayı izledim. Eğer bu oyun çıkmasaydı sanırım Karayip temalı olan Far Cry 3 ya da AC 4 Black Flag‘ı listeye alırdım ama Uncharted 4 o kadar üst düzey grafikler ile çıktı ki Karayip temasında en iyi ünvanını hak etti.

Bloodborne

oyun

Playstation 4’ün en iyi oyunu ünvanını kendisine yakıştıran bir çok hayranı olan Dark Souls serisini de yapan From Software’in bizlerle buluşturduğu Bloodborne, Victoria döneminde Yharnam adlı karanlık temalı bir şehirde geçiyor. Bir lanetin tüm şehre yayıldığı ve bu lanetin bulaştığı yaratıkları kesip lanete son vermeye çalıştığımız Bloodborne başarılı atmosferi ile listemizde beşinci sırada yer almayı başarıyor.

Far Cry 4

fc4-game-guide-landscape

Himalayalar’ın etrafında Kyrat adlı bir asya ülkesinde geçen Far Cry 4 başlarında Pagan Min gibi bir diktatör olsa da nefes kesici manzaraları, hayran bırakan doğası ve doğa yaşamı, tek kelime ile harika grafikleri ile birleştirince muazzam bir görsellik ortaya çıkarıyor.

Trine II

3 numaradaki Trine II benim oynamak kadar arka planına bakmayı sevdiğim bir puzzle-platform oyunu. 3 ana karakter(okçu, yakın dövüşçü, büyücü) ile ister co-op ister tek başınıza oynayabildiğiniz ve bu üçünüde yer yer kontrol etmeniz gerektiği bulmaca üzerine kurulu bir oyun. Her bölümün o kadar farklı, o kadar muazzam arka planları var ki oyunun uzun süre benim de bilgisayarımda ve telefonumda arka plan olarak kullandığım bu güzel atmosferini kesinlikle görmeniz gerek.

The Witcher 3: Wild Hunt

witcher-3-sunset-4k-100587785-orig

Bu sefer sadece Playstation 4 için değil tüm platformlar için en iyi oyun ünvanını hak edebilecek bir oyun var, The Witcher 3. Şahsi fikrime göre en iyi grafiklere sahip oyun olan The Witcher 3, sadece grafik olarak değil atmosfer olarakta çok başarılı. Kitap temelli olmasından dolayı içinde oynadığımız dünyayı oldukça detaylı bir şekilde yapılandıran CD Projekt Red, o kadar güzel manzaralar eklemiş ki nefes kesici hepsi. Velen‘de rıhtımda gezinmek ya da herhangi bir köyde gün batımını izlemek oyunu oynamak kadar zevkli.

Bioshock Infinite

2013-03-26_00008

Ve geldik 1 numaraya… Listemizin en üst sırasında Bioshock Infinite yer alıyor. Son oyunu ile bizleri yine harika olan deniz altı yaşantısından gökyüzüne çıkaran ve hayal gücünün nasıl somutlaştırılabileceğini en iyi şekilde gösteren yapım kesinlikle ama kesinlikle herkesin görmesi gereken bir atmosfer. Kendine ait kültürü, mimarisi ile bir numara olmayı hak ediyor.

 

Haftaya bir başka “Dünden Bugüne” listesinde görüşmek üzere…