DEEP SKY DERELICTS Taktik Rehberi: Ekibi Kuruyoruz!

Uzayda yolunu kaybetmiş ya da kaybetmek üzere olan tüm arkadaşlar, hepinize merhaba. Bu hafta, daha önce incelemesini yaptığım (eğer okumadıysanız ya da bir kez daha okumak istiyorsanız buradan ulaşın https://fanzade.com/gamerhead/deep-sky-derelicts/) Deep Sky Derelict oyunu hakkında çeşitli taktikler vermek istiyorum. Açıkçası oyunu pek beğenmemiş olsam da yine de ilerlemek isteyenler için güzel sürprizlerim olacak. O zaman ekipman hazırsa, haydi Mothership’e!

Dostunu Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

İlk olarak oyunda 3 kişiyiz. Bu rakamın üstüne çıkamamak demek az sayıdaki adamlarımızın işlevlerini çok iyi belirlemek zorunda olmamız demek. Yani heyecan olsun diye, “bakalım bu sınıf ne yapıyormuş?” diye adam alamayız.

Peki nasıl bir takım kurmamız gerekiyor? Bir teknik direktör kadar zeki ve bilgi olmalı mıyız?

Kısmen evet. Ama eğer takım yönetmediyseniz, merak etmeyin Fanzade olarak yanındayız!

Sen, Sen, Sen Gel, Sen, Gelme!

Sınıfları uzun uzun anlatmak yerine, daha kısa ve anahtar bilgiler vermeyi düşünüyorum. Öncelikle biz üç kişilik bir grup olduğumuz için, oyunda bol bol bizden kalabalık düşmanla savaşacağız. Bu da demek oluyor ki, bir kişinin güzel saldırılar yapması bol hasar vurabilmesi lazım. Bu da birkaç yol ile yapılabilir.

Bir adamınızın kabiliyet ve silahlarını daha ofansif ayarlamak fena bir fikir değil. Korumasını ve kalkanlarını da sıfırlamamak lazım tabii ama bir karakterin saldırgan olması gerekiyor. Bu arkadaş vurduğunu indirecek ya da hasar verecek ve ana amacı bu olacak. Yani düşmana debuff atmak değil. Kalkanları azaltmak falan değil, direkt öldürmeye oynamak onun işi olacak.

Sağ tarafta uzaylı çirkin kertenkeleler, sol tarafta çirkin zırhlı uzay yağmacıları…

Söz konusu olan hasar vurma işi sadece bir hedef üstüne yoğunlaşmak zorunda değil, birden çok kişiye ortalama yapılan saldırılar da işe yarayabilir. Özetle hangi yolla atak yaparsanız yapın, bir karakter mutlaka takımın ölümcüllüğünü gözle görülür şekilde arttırmalı.

Tavsiye edilen sınıf: Scrapper, Tracker

Mavi Kalkanın Işığı Sönerse Karakterin de Işığı Söner

İkinci karakterimiz, ilk tipin tam tersi olabilir. Yani tamamen takımın defansından sorumlu devlet bakanı olması lazım. Bu karakterin de neredeyse vurmasına gerek yok. Onun amacı grubumuza gelen çeşitli debuff’ları silmek ve enerji seviyesini mümkün olduğunca yüksekte tutmak. Ama bu seçim, belki ilk seçimimizden bile önemli. Neden?

Yukarıda bahsettiğim gibi rakiplerimiz bizden kalabalık. Bu da her zaman için çok atak yememiz demek. Haliyle bazı gaddar düşmanlarımız (boyunuz posunuz devrilsin) öyle estetik öyle nefis vuruyorlar ki kalkanı sıfırlayabiliyorlar. Bu kısım çok önemli çünkü oyunda “anında iyileşme” diye bir durum yok. Yani aslında var ama yok denecek kadar az. E biri öldüğünde tüm işler bozuluyor. Dolayısıyla kalkanlar hep yukarıda ve bu işten bir kişi sorumlu olmalı!

Tavsiye edilen sınıf: Technician, Medic

Kısmen Joker: Üçüncü Kişi

Joker derken Batman ile bir alakası yok. Peki neyle alakası var? “Her işi yapabilme” anlamıyla alakası var.

Ana saldırı ve defans karakterini seçtikten sonra önemli bir karakterimiz daha var. Burası aslında oyuncunun biraz daha zevkine kalmış. İlk olarak bence ofansif ya da defansif bir karakter daha almayın. Peki ne alsak?

Lider tipli sınıflarımız var. Bu arkadaşlar yine takımımıza gelen bazı debuff’ları sıfırlarken asıl amaçları grubumuza destek vermek. Kartları ve özelliklerine göre hasar, kalkan arttırma, gelen hasarı azaltma gibi bir çok değişik kartları mevcut.

“Bizi vakumluyorlarrr!”

Takımı desteklemek istemiyorsanız (yanii, neden?) karşı takım için işlerin kötü gitmesini sağlayabilirsiniz. Karşıya debuff vermek oyunda oldukça etkili; düşmanın etkisi azalınca siz de daha rahat strateji yapabiliyorsunuz. Toparlanmak için gereken zamanı bu tür özelliklerle daha rahat sağlayabilirsiniz.

Tavsiye edilen sınıf: Leader

Yavaş Adımlarla Uzaya Yükseleceksin

Takım taklavat toparlandıktan sonra ilk maceramıza çıkıyoruz. Oyunun incelemesini yaparken, (buradan ulaşabilirsiniz) söylemiş olduğum gibi, tüm görevleri alın. Oyunun ilk başları çok kritik. Mümkün olduğunca yavaş gitmenizi tavsiye ederim. Yani demek istediğim gerekli ekipmanları alın ve ilk yağmaya çıkın. Ama tavsiyem ne ilk görevi tamamlamak ne de ana görevi tamamlamak. Öncelikle kara geçmemiz lazım. Rakiplerden düşen her bir eşyayı toplayın. Değerli değersiz, hurda vb. demeyin atın inventory’ye. Geri döndüğünüzde de bunları satın. Aslında bu dediğim strateji oyunun orta, hatta son kısmın başına kadar geçerli bir strateji. Peki satışın önemli tarafı nedir?

Dandik Satış-Pazarlama Taktikleri

Oyunun bir artısı ve eksisi olarak bulduğumuz silah ve eşyaları tek bir kişiye satabiliyoruz. Arada farklı kişiler çıksa da genel olarak satış adresimiz belli. Herhangi bir pazarlık şansımız da yok. Ama bu durum, çakal olmamızın önünde duran bir duvar değil.

Kendimize sormamız gereken soru şu: Takımda bir Holigan istiyor muyuz?

Öncelikle neyi kullanıp neyi kullanmadığınızı belirleyin. Elinizde müthiş bir sniper olabilir, ama kullanmıyorsanız kime ne faydası var? Burada oyun tarzınız önemli, sniper mekaniğini sevmemiş olabilir ya da farklı nedenlerle kullanmıyor olabilirsiniz. Sonuçta işe yaramıyorsa, mutlaka satın. Ekipmanlar için de geçerli. Özellikle kalkan sağlayan eşyalara dikkat edin; hangi seviyede kalkan veriyor, ek özellikleri neler ve hangi adamınız bu eşyayı daha iyi kullanır, bunlara maksimum dikkat etmek gerekiyor.

Silah Seçimi ve Önemi

Maceralar sırasında ya rakiplerden ya da etraftan güzel silahlar buluyoruz, dolayısıyla silah satın almak için acele etmeyin. Ama bu nedenle de dayak yemeyin…

Hem kendi ekipman özelliklerinizi hem de karşıdakininkileri sık sık kontrol edin. Örneğin rakipleriniz size 50 vururken, grubunuzun hasardan sorumlu olan elemanınız 25 vuruyorsa bir sıkıntı olabilir. Ya hatalı bir hedef seçiyorsunuzdur, ya da özelliklerinde sorun vardır, belki de ekipmanı yetersizdir. Eğer sorun ekipmandan ise, ve gerçekten canınız acıyorsa bu konuda, ekonominizi ayarlayıp satın alma yoluna gidebilirsiniz. Ama mümkün olan son ana kadar beklemenizi tavsiye ederim.

Şimdilik benden bu kadar sevgili okurlarımız. Bir sonraki yazımızda, (yazı gelene kadar oyunun steam üstünden ulaşabilirsiniz) Deep Sky Derelicts için savaş kısmında sizlere destek olmaya çalışacağım. O zamana kadar düşmanlarınızın sizleri hep ıskalaması dileğiyle…