Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor Karakter Rehberi

2.1

Star Wars Bölüm 7’nin çekildiği açıklandığında, hayranların kafasında büyük sorular belirdi. Bunlardan bazıları filmi kim yönetecek, George Lucas buna dahil olacak mı, en önemlisi de Mark Hamill, Harrison Ford ve Carie Fisher‘i yeni filmlerde efsaneleşmiş rollerinde görebilecek miydik?

Filmin açıklanmasından iki yıl sonra öğrendik ki Mark Hamill, Harrison Ford ve Carie Fisher’in kendi rollerinin başında olduğunu öğrendik. Peki ya yeni yüzler kimler olacaktı.

3

Yazım sadece resmi olarak açıklanmış bilgiler içermektedir. Bu yazı spoiler içermektedir spoiler yememek istiyorsanız bu sayfayı terk edin.

4

Öncellikle taraflardan bahsetmek gerekirse ilk olarak The Resistance yani “Direniş”

5

Galaktik imparatorluğun yıkılmasından sonraki Asi Birliğinin devamı olarak kabul edebiliriz. Endor savaşından yaklaşık 30 yıl sonra karşımıza çıkıyor ve The First Order ile savaşıyor.

6

Karşı taraf ise The First Order.

The First Order askeri ve politik örgüt. Endor savaşından yaklaşık olarak 30 yıl sonra kurulmuştur. Galaktik imparatorluktan ilham alır ve galaksiyi kontrol etmek için direnişe karşı savaşmaktadır.

Karakterler

1-FINN

Finn

Oyuncu; John Boyega

İlk yayınlanan teaserda karşımıza çıkan siyahi stormtrooper.

Finn’in Star Wars hikayesi The First Order‘ın stormtrooperı  olarak başlıyor ve nasıl oluyorsa direnişe katılıyor. Teaserda bütün hayranların Tatooine sandığı ama Jakku olduğunu öğrendiğimiz gezegende mahsur kalıyor. Paylaşılan bir videoda Finn, Anakin Skywalker‘ın mavi ışın kılıcını tutuyor. Hakkında teoriler olsa da içindeki gücü keşfedip beklide bir Jedi olmuştur.

Finn2

2- REY

REY1

Oyuncu; Daisy Ridley

Jakku gezegeninde çölde hurdacılık yaparken görüyoruz. Yönetmen JJ Abrams, Rey’in soy isminin kasıtlı olarak söylenmediğini belirtiyor. Rey kendi halinde birisiyken direnişe mi katıldı yoksa çoktan beridir direnişin bir üyesi miydi bilmiyoruz ama Rey’in The First Order’a karşı savaşta kilit bir rol aldığını biliyoruz.

3- KYLO REN

Kylo1.0

Oyuncu; Adam Driver

İlk olarak teaserda Bölüm 7’nin Sith karakterini Kylo Ren zannetsek de JJ Abrams onun asıl Sith olmadığını söyledi. Kylo’nun emirlerinin karanlık tarafın lideri Snoke’dan (Hakkında fazla bilgi yok)  aldığını öğrendik. Bu noktada Ren Sith olmak isteyen karanlık birisi de olabilir ya da Darth Vader’a kafayı takmıştır. Bildiğimiz bir şey varsa o da karanlık tarafın gücüne sahip olduğudur. Ayrıca Kylo Ren’i filmlerde daha önce benzerini görmediğimiz haç şeklindeki kırmızı renkli ışın kılıcıyla görüyoruz. Son olarak Ren gerçekten bir Sith mi yoksa değil mi bilmiyoruz ama unutmayın ki her zaman iki Sith vardır, ne eksik ne de fazla. Bunlardan birisi Lord diğeri de Apprentice (çırak)dır.

4 – POE DAMERON

poe1

Oyuncu; Oscar Isaac

Dameron’u direnişin en yetenekli pilotlarından, X-Wing filolarından birisinin lideri olarak görüyoruz. Hakkında pek fazla bir şey bilmesek de bölüm 7 oyuncaklarından birinde kod adının Black Leader (Kara Lider)  olduğu ortaya çıktı. Kendisi Lider olduğu için birde Kara Filo var tabi bu filo, yeni gördüğümüz T-70 Model X-Winglerden oluşuyor.

XWN

5- CAPTAIN PHASMA

phazma

Oyuncu; Gwendoline Christie

The Firts Order’ın sadık hizmetkarlarından olan Phazma yeni jenerasyon stormtrooperlara önderlik ediyor. Gümüş rengi parlak stormtrooper zırhıyla dikkat çeksede zırhın altına bir insan mı yoksa başka bir ırkda bir karakter mi olduğunu bilmiyoruz. Resmi açıklamalar The Firts Order’ın en acımasız ve güç tutkunu karakteri olduğunu gösteriyor. Bazı söylentiler ise onun bir Jedi avcısı olduğu ve Finn’i öldürmek için görevlendirildiğini söylüyor ama bunlar Lucas Film tarafından henüz doğrulanmadı.

6- BB-8

BB1

Poe Dameron ve Rey ile bağlantısı bulunan Astromech droid. Bazı söylentiler Dameron’a ait olduğunu söylüyor. Diğer söylentiye göre droidin Jedilar ile ilgili bir bilgi taşıdığı, The First Order tarafından arandığı ve Jakku’da Rey tarafından bulunduğu.

bbrey

7- LUKE SKYWALKER

luke

Oyuncu; Mark Hamill

Bölüm 6’dan 30 yıl yaşlanmış olarak karşımıza çıkan Luke Skywalker’ın Jedi tapınağını tekrar inşa edip yeni Padawan’lar arayacağını düşünüyoruz. Eski genişletilmiş evrende böyle olsa da seri Disney’e geçince genişletilmiş evren sıfırlanmıştı. Bir söylentiye göre ise Luke bölüm 6’dan sonra herkesi geride bırakıp ortadan kaybolduğu. Biliyoruz ki karanlık taraf tekrar açığa çıktı ve Luke’un güce bir kez daha denge getireceğinden eminiz.

8- LEIA ORGANA

leia

Oyuncu; Carrie Fisher

Hakkında çok az şey bildiğimiz Leia’nın babasından dolayı potansiyel Jedi yetenekleri olabilir. Han Solo ile ilişkileri olduğunu biliyoruz beklide Rey ve Kylo Ren onların kaçırılmış çocukları olabilir.

9- HAN SOLO

han

Oyuncu; Harrison Ford

Fragmanda Han ve kankası Chewie , ikonik uzay gemileri Millennium Falcon’la geri döndüklerini söylüyor. Bazı söylentilere göre Finn ve Rey’in Luke Skywalker’ı bulmalarına yardım edecek.

10- Chewbacca

Mayhew-Chewbacca1

Oyuncu; Peter Mayhew

Genişletilmiş evrende hakkında çok fazla bilgi olsa da genişletilmiş evreni Disney’in iptal etmesi ile son 30 yılı bir gizem haline geldi.

11- C-3PO

c3po

Oyuncu; Anthony Daniels

Anakin Skywalker’ın çocukluğunda yaptığı protokol droidi, hakkında 30 yıl boyunca ne olduğu hakkında bir şey bilmiyoruz fakat fragmanda kendisinin yeni kırmızı bir kola sahip olduğunu gördük.

12- R2-D2

r2d2

Oyuncu; Kenny Baker

Fragmanda eski sahibi Luke ile tekrar birleştiğini görüyoruz.