SONY 900 Üzerinde MARVEL Karakterinin Hakkına Sahip

Sony, Spider-Man‘dan çok daha fazla Marvel karakterinin film haklarına sahip. Sadece Venom değil,  Marvel’in kataloğundan tamı tamına 900’ün üzerinde karaktere sahip.

Marvel’in sinematik haklar konusu baş ağrıtıyor. Filmler söz konusu olduğunda Marvel’in çizgi karakterlerinin çoğunun Disney çatısı altında toplandığı doğru. Özellikle X-Men ve Fantastic Four’a sahip olan Fox’un Mickey Mouse’un Evi tarafından satın alındığı gerçeği de var. Yine de Disney ve ek olarak Marvel Studios, her karakterin haklarına sahip değil. MCU’nun 2008’deki Iron Man’i ile başladığı yıllar boyunca karakterlerinin film haklarını satan Marvel Comics’e göre, Sony birçok Marvel lisansı aldı. Stüdyo da bu karakterlerin üzerinde oturmaktan da memnun pek memnun değilmiş.

Sony’nin devasa Marvel kataloğunun haberi, Variety tarafından hazırlanan bir haberden geliyor. Habere göre, Spider-Man ve Venom gibi karakterler Sony’nin koleksiyonunun önemli parçaları olsa da, yalnız değiller. Sony’nin Marvel Studios olmadan film çekebileceği birçok Marvel karakteri var. Vizyon tarihi yaklaşan Venom, Sony’nin seçkin Marvel karakterleriyle dolu kendi “Marvel Sinematik Evrenini” yapmasının ilk adımı.

Sony’nin haklarına sahip olduğu Marvel karakterlerinin tamamı kamuya açık değil ve ayrıca ve listelenemeyecek kadar fazla. Ancak Sony, gelecekte nerede üretmeyi umdukları konusunda fikir veren birkaç Marvel projesi üzerinde zaten çalışıyor. Bunlardan ilk akla gelenler ve netleşenler; Örümcek Adam’ın düşmanı Kraven‘ın solo filmi, Jared Leto’nun oynadığı Morbius: The Living Vampire filmi.  Ayrıca Silver Sable ve Black Cat filmlerinin de ismi geçiyor.

Sony morbius filmi marvel

Her durumda, Sony filmleri yönetmek için Spider-Man ile ilgili karakterleri seçiyor gibi görünmekte. Kraven, Venom, Black Cat ve Morbius‘un hepsinin çizgi romandaki Spidey ile bağlantısı var. Ancak, filmler için Sony’nin Spider-Man’ı,  Marvel Studios’la yaptığı anlaşmadan dolayı ayrılması gerekmekte.  Ama 900 karaktere sahip olan Sony’nin muhtemelen Peter Parker’la hiçbir ilgisi olmayan birçok karakterin de hakkına sahip olduğu açık. Bu da onlara farklı bir yoldan gitmeleri için seçim şansı veriyor.

Venom’un kritik olan ticari başarısı, Sony’nin Marvel ile ilgili projelerini ne kadar agresif bir şekilde devam ettireceğini belirleyecektir. Yine de stüdyo Marvel filmleri yapabilmesi için oldukça  geniş bir karakter yelpazesine sahip. Örümcek Adam’ı kullanmadan ya da tekrar etmeden bile, elindeki Marvel karakterlerinin sinematik bir evrenini kendisi inşa edebilir. Sony, MCU’nun Captain America, Black Panther ve diğerleri için yaptığı gibi, 900 Marvel çizgi roman karakterini sinemaya yansıtabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapmayı unutmayın.