Rogue One’daki Muhteşem Darth Vader Sahnesi Filme Son Dakika Eklenmiş

rogue one

Uzun süredir Rogue One: A Star Wars Story’nin nihai finalinin (ve belki de filmin neredeyse yarısının) yeniden çekildiğini biliyorduk. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, filmin belki de en iyi sahnesinin orijinal montajda dahil edilmedi ortaya çıktı.

Darth Vader’ın çalınan Death Star planlarını kurtarmak için isyancı askerleri vahşice katlettiği bu sahne inanın yada inanmayın Sith Lordu gemiye binmeseydi bile bir anlam ifade ediyor olacaktı. Ne olursa olsun, yönetmen Gareth Edwards’ın Rogue One’daki Vader’ın bu büyük sahnesi ve bunun nasıl eklendiği hakkında şunları söyledi:

Vader, MC75 kruvazörünevarıyor ve yok ediyor. Ardından CR90 korveti biranda ortaya çıkıyor ve Vader korvetin peşine düşüyor. Sonra Jabez, “Sanırım o gemide Darth’i bulmamız lazım” dedi. Evet, bu harika bir fikir ve bunu yapmayı çok isterdim, ancak bize bunu yapmalarına izin vermenin imkânı yok. Bu büyük bir sahne ve bizim yayınlamadan önce 3 veya 4 ay gibi bir süremiz vardı. Kathy Kennedy içeri girdi ve Jabez ona fikrini sundu ve o bu fikri çok sevdi.

Ansızın bir iki hafta içinde Pinewood’u o sahneyi çekmeye başladı ve Stunt ekibi bir ton fikirle ortaya çıktı. Bunların %70’ini daha önce kullanmıştık ve ve geri kalan %30’u belki biraz fazla ekstremdi. Daha önce görmediğim şeylerdi. Sadece yapılması gereken doğru şey gibi geldi. O koridor Vader’ın en iyi sahnesiydi. Ve biz gerçekten gördüğünüz hareketlerini kullanmak istemedik, bu yüzden Vader insanları sağdan sola fırlatmıyordu.

Rogue One yayınlanmadan çok önce, Vader’ın isyancı askerlerini mahvettiği bir sahnenin söylentileri vardı. Belki de bunun bir başka versiyonu filmdeki farklı bir aşamada bulunuyordu ve hikayeye aykırılığı sebebiyle veya Disney ve Lucasfilm’in aradığı şeye göre çok şiddetli olduğu için kaldırılmıştır.

Her iki durumda da final sahnesinin Rogue One’ın, hatta hiç tartışmasız serinin en iyi anlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.