Deneme

Matrix Resurrections | Fragman İncelemesi

Bu yazıda Matrix’in önceki filmlerini referans alarak Matrix Resurrections fragmanını inceleyeceğim bu yüzden ilk filmleri izledikten sonra okumanızı tavsiye ediyorum.

Matrix Resurrecitons fragmanı Matrix’in içinden bir sahneyle başlıyor fakat içerisi çok renkli bildiğimiz yeşil filtre yok. Bu yüzden anlıyoruz ki üçüncü filmden bildiğimiz ”Sati” karakteri bu filmde de önemli bir rol oynayacak. Çünkü Sati yeşil filtreyi kaldırıp NEO için renkli bir hale getirmişti.

Sonraki sahnede Neo namı-ı diğer Thomas Anderson’ı psikoloğu ile konuşurken görüyoruz ve psikoloğunun masasında bir insan kafasının üzerinde insan beyninin bölümleri var. Yani cortex mevcut. İlk filmde Neo’nun çalıştığı şirket Metacortex’e referans. Ayrıca masanın üzerinden geçen ilk filmdeki siyah kediyi de unutmamak lazım.

Rüya olmayan rüyalar görüyorum!

Sonrasında Neo “Rüya olmayan rüyalar görüyorum” diyor ve anlık kareler görüyoruz. Bu karelerin içerisinde Neo’nun makineler tarafından tekrar kablolara bağlandığı ve ilk filmin başlangıç sahnesi olan Trinity’nin sahnesi ve Neo’nun Matrix’ten uyandığı sahne göze çarpıyor. Psikoloğun gözleri yeşilimsi ve gözlüğü mavi çerçeveli. Sistemin bir parçası olduğu ve mavi hapları onun Neo’ya verdiği belli. Neo’nun ise konuşurken eli titriyor ve küvetteyken sessizce ağlıyor. Belli ki Matrix’in içerisinde depresyon ve yoğun anksiyete ile boğuşuyor. Bir yerden sonra da mavi hap kutusunu lavaboya döküyor. Hapları bir noktadan sonra almayı bırakacağını seziyorum. Neo, Trinity ile karşılaşıyor, tokalaşıyorlar ve Trinity “Tanışıyor muyuz?” dediğinde Neo “Tanışmıyoruz ama ben seni bir yerden çıkaracağım ve sana abayı da yaktım şu an” bakışı atıyor. Neo’nun Trinity’i rüyalarında gördükten sonra karşılaştığını düşünüyorum.

Veee Matrix Resurrections fragmanının bana göre en iyi sahnesi geliyor. White Rabitt şarkısı başlarken Neo, mavi hapları çakıyor. Eğer bakmadıysanız  Jefferson Airplane “White Rabbit” şarkı sözlerine bakmanızı tavsiye ederim. Neo’nun kendini Dünya’da yalnız hissettiği sahnelerden sonra kafede bir kadınla karşılaşıyor. Kadının kırmızı çerçeveli gözlüğü var. Bu kişi büyük ihtimalle Sati ve yeni oracle olduğunu düşünüyorum. İlk filmdeki ayna metaforu burada da var. Hatta o sahnede Neo’nun hem gençliğini hem de yaşlılığını görüyoruz. Bunun da Morpehus ile tanıştıkları sahnede olduğu hatta Morpehus’un kafa açıcı bir konuşmasından sonra gerçekleştiği ni varsayıyorum. Sonra da kırmızı hapı içip uçuyorlar.

Mavi saçlı tavşan dövmeli ablamız ise Trinity’nin bir yansıması olarak düşünüyorum. Fragmanın ilerleyen bölümlerinde Trinity, çığlık atarak kendi benliğini bölüyor ve o yansımalardan bir tanesi de asyalı bir kadın ve Jessica Henwick’e de çok benziyor. Ayrıca tahminim doğruysa, o mavi saçlı kadın başka bir Trinity ise ben bu filmde üçüncü bir Trinity de göreceğimizi düşünüyorum.  

Bizi Neler Bekliyor? – Matrix Resurrections

Biraz bağlantılı olduğu için fragmanı ileri sarmak zorunda kaldık. Şimdi de biraz geriye alalım. Eğer güzel bağlarlar ise Morpehus ve Neo’yu tekrar Dojo’da görmek çok zevkli olacak. İlk filmden favori sahnelerimdendir. İnsan tarlaları, yıkık makine şehri, oradan oraya zıplayan mavi saçlı ablamız ve yeni ajanlar derken yine birinci filmden bildiğimiz bir sahne, kameraya doğru tutulan Desert Eagle’a odaklanmış. İlk filmde Thomas Anderson’un öldürüldüğü sahnedeki gibi.

Neo sarı saçlı Asyalı bir abi ile dövüşüyor ve ikinci filmde gördüğümüz bir hareketi yapıyor. Sağ el avuç içi ile geriye iterek vurma. Bu Sarı saçlı abi Büyük ihtimalle yeni Seraph.

Trinity’nin yeni bir pod sürümünde olduğunu görüyoruz. Kablolar ve ışıklandırması farklı ayrıca saçları da 3’e vurulmuş. Bir sahnede de yüzünde küçük yeşil kod çizgileri var. Makineler yeni bir Trinity yapmış olabilirler. Trinity,  SWAT’ları dövüyor sonrasında çığlık kıyamet biraz önce bahsettik ve Morpheus’un aynaya dokunuşu. Bu sefer Morpehus’un da uyanışına tanıklık olacağız sanırım.

Fragmanın sonlarında artık Neo kendini hatırlıyor, mermi tutup roket büküyor. Aşırı karizma bad boy winner biriyle konuşmalarına tanık oluyoruz. Bu kişinin başta yeni Merovingian olduğunu düşündüm. Fakat cast ekibine baktığımda eski Merovingian’ın olduğun gördüm. Bu yüzden bu kişinin kim olduğunu çıkaramadım. Yeni bir Smith türü ya da farklı bir tanrısal yazılım olabilir. Sizce bu kişi kim?  Ayrıca Matrix Resurrections Fragmanda ilginizi çeken kısımları yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

2002 yılından beri kasetli çakma atari ile başladığım oyun yolculuğuna büyük bir keyifle PC üzerinden devam etmekteyim. Oyun dünyası haberlerini ve yeni çıkan oyunları merakla takip ediyorum. Ayrıca bir süredir film okumaları yapmaya ve analiz etmeye başladım.