THE LONG KISS GOODNIGHT | Şirin Bir Anne ve Vahşi Bir Suikastçı Aynı Bedende

Bu haftaki filmimiz de yine eskilerden. Hatta size şunu sorayım. Jason Bourne fikri sizce nereden çıktı? Cevabı bu film; ‘The Long Kiss Goodnight’ (Ülkemizde bilinen adı ile İyi Geceler Öpücüğü) O film serisinden yıllar yıllar evvel orijinal bir hikayeyi senaryolaştırarak bu filmi ortaya çıkardılar. Angelina Jolie devri yokken de Geena Davis devri vardı. Taşşş gibi ve oyunculuğu da bir şahane olan bu harika kadın bir çok filmde harikalar yarattı. Bir beyzbol oyuncusu da oldu, korsan da. Ama ben en çok bu filmde beğendim onu ve bu filmi sizlerle paylaşmak istedim.

1996 yapımı aksiyon/macera filmimizin yönetmeni Renny Harlin. Başrol oyuncuları ise; Geena Davis, Samuel L. Jackson, Tom Amandes, Yvonne Zima, Brian Cox, Patrick Malahide, Craig Bierko ve David Morse yer alıyor. 

Şirin Bir Anne ve Vahşi Bir Suikastçı

The Long Kiss Goodnight; Honesdale’deki Noel geçit töreniyle başlıyor. Samantha Caine (Geena Davis) hayatının 8 yıl önce başladığını, geçmişini, yaşını hatta çocuğu Caitlyn’a (Yvonne Zima) nasıl hamile kaldığını bile hatırlamadığını anlatıyor.

Amnezi hastası olan Sam, geçmişini araştırması için dedektif(Samuel Jackson) bile tutmuştur. Çıktığı biri ve çok sevdiği bir işi var. O bir öğretmen. Noel için verdiği parti dönüşü geçirdiği kaza sonucunda kafasından darbe alan Sam, hayal tarzı bir şey görür. Bir uçurumun kenarında kendini bir ayna yansımasında çok farklı şekilde görmektedir. Uyandığında bunu hatırlamaz fakat aynada gördüğü kişi yavaş yavaş geri gelmeye başlar. Diğer karakterin kendinden rol çaldığı zamanları hatırlamayan Sam’in yardımına Mitch (Samuel Jackson) yetişir. Sam’in geçmişiyle ilgili bir ipucu bulduğunu söyler. Ona eski eşyalarıyla dolu bavulunu verirken, iki araştırma daha yaparmış gibi görünüp ondan daha çok para almak amacındadır ama anıları geri gelirken artık araştırdığı kişinin masum bir öğretmen değil de çok tehlikeli bir casus olduğunu anlaması uzun sürmeyecektir.

MERAKLI GERÇEKThe Long Kiss Goodnight

Öğretmen ve casus gibi iki farklı karakteri cidden çok iyi yansıtmışlar. The Long Kiss Goodnight filminde nerdeyse iki farklı insan gibi. Aksiyon filmlerini seven biri olarak bu filmi cidden seviyor ve ara ara da izliyorum. Adamlar çok iyi bir iş çıkarmış ve klişeleri de kullanmış. Klişe olan şeyler eskimez bu yüzden klişedir. Mesela kötü adamın büyük planı iyileri öldürmeden önce onlara anlatması gibi. Bu filmde klasik teknikler kullanılmış, teknoloji pek gelişmemiş olduğundan bundan dolayı da patlama sahnesi şimdikilere kıyasla çocuk oyuncağı gibi görünebilir ama teknik bu n’apalımm…

Filmin senaryosu 1994 yılında 4 milyon ABD doları karşılığında New Line Cinema‘nın oldu ve bu resmen rekor bir fiyattı. Ayrıca orijinal senaryoda Mitch Hennesey ölüyordu fakat test denemesinde bir izleyici “Samuel Jackson’ı öldüremezsiniz” dediği için alternatif bir kurgu yaratıldı. Bu filmden sonra Samuel sanki her filmde varmış gibi geliyor bana. Adam ne çok filmde oynadı yaaa…. Oynadığı filmlere değişik bir renk katıyor ama bunu da yadsıyamayız. İki saatlik bu aksiyon dolu macera filminde eğlenmeniz dileğiyle…

Şimdiden iyi seyirler…

The Long Kiss Goodnight Fragmanı