Mahallenizin Pisliği Geri Döndü / DEADPOOL 2 İncelemesi [Spoiler]

Evet uzun zamandır beklediğimiz Deadpool 2‘yi izledik ve fikirlerimizi paylaşmak için geldik. Peki ya ilk filmden yaklaşık 2 sene sonra çıkan devam filmi nasıldı? Dilerseniz hemen başlayalım

Söylemeden etmeyelim bu yazımızda keyfinizi kaçıracak sürprizbozanlar yer almaktadır. Filmi izlemediyseniz okumanızı tavsiye etmem.

DEADPOOL 2 İncelemesi
Deadpool 2 İncelemesi

İlk olarak oyunculardan bahsetmek istiyorum. Josh Brolin, Cable karakterini gerçekten bize hissettirdi. Karakterin iç dünyasını fazla anlatmayıp olayların üzerinden özet geçmeleri güzel olmuş. Domino’nun mutasyonu da çok iyi işlenmiş. İlk filmden sonra Domino’nun ikinci filmde yer alacağı öğrenilince şans gibi bir mutasyonun nasıl sinemaya uyarlanacağı düşünülüyordu. Burada senaristleri tebrik etmek lazım. Üstesinden  gelmişler ve o şansı bize hissettirdiler. Colossus karakterini ise ilk filmdekine oranla daha aktif görüyoruz. Bu beni mutlu ediyor çünkü ilk filmde harcandığını düşündüğüm bir karakterdi. Negasonic Teenage Warhead‘in ise aynı şekilde bu filmde de çok az rolü vardı. Bu kararları doğru buluyorum. X-Force üyelerinin hal ve hareketlerini ise çok beğendim. Helikopter sahnesinde ruhu hissetmiştim fakat bir şeyler olacağı çok belliydi. Herkes rüzgardan bahsediyordu… Domino ve Peter hariç diğer üyelerin ölmesi ise çok trajikomikti. Olanları fazla umursamayan Deadpool ise her zamanki gibi şaşırtmadı.

Jenerik ilk filmdeki kadar etkileyici olmasa da bol göndermeliydi. Açıkçası beni tatmin etti. Olaylara değinmek gerekirse filmin başından Vanessa’nın ölmesi beni çok şaşırttı. Kendini suçlayan Wade Wilson ise duygusal olarak çöküyor. İntihar eden Deadpool‘u bulan Colossus onu okula getiriyor. Burada ise mükemmel bir sahne ile karşılaştık. Wade’in burada sadece siz mi yaşıyorsunuz lafından sonra kamera farklı açıdan çekerek X-Men üyelerini çok kısa bir süreliğine de görüyoruz. Beast’in kapıyı kapatmasıyla sahne havada kalıyor ve bir daha değinilmiyor.

Colossus – Deadpool 2 İncelemesi

Aksiyon sahnelerine gelirsek filmin belki de en büyük artısı bu sahnelerdi. İlk filme nazaran daha yüksek bütçeyle çok daha güzel çok daha sürükleyici sahnelerdi. Colossus ve Juggernaut’un düellosundan tutun Deadpool/Cable ikilisinin görevlileri öldürmesine, Domino’nun yetimhanedeki dövüşü çok başarılı sahnelerdi. Şarkı seçimleri tempoyu ayakta tutan başka bir unsurdu. Bu da beni mutlu etti. Filmin son sahnesinde ise duygusallık ağır bastı. Deadpool’un gerçekten Vanessa’nın sözünü dinleyip bir çocuk için hayatını feda ettiğini görüyoruz. Bu olay gerçekleştikten hemen sonra geçen diyaloglar başarılı yazılmış. Deadpool’un duygularını bize hissettirebildiler. Cable’ın yaptığı fedakarlığa değinmek gerekirse bu karakterin iç dünyasını anlatır nitelikteydi.

 

EK SAHNELER

Deadpool 2 İncelemesi içinde ek sahnelerden de bahsedelim. Ek sahnelerin bizi bekletmediği için çok mutlu oldum. İlk olarak Negasonic Teenage Warhead ve Yukio Cable’ın zaman yolculuğu yapmak için kullandığı cihazı şarj etmeye çalışıyorlar. Bunu başardıktan sonra aleti Wade’in aldığını görüyoruz.

İkinci sahnede ise Wade’in bu alet sayesinde Vanessa’yı kurtardığına, Peter’ı evine gönderdiğine tanıklık ediyoruz. Daha da geriye X-Men Origins’e gidip kendisini öldürdüğünü görüyoruz. Burada bizi sürpriz bir isim bekliyor. Hugh Jackman! Gerçekten bu sahnede şok olmakla birlikte kahkahaya boğuldum. Deadpool’un Wolverine’e olayı açıklamaya çalışması ayrı güzeldi. Sonrasında ise daha çok güldüren bir olay gerçekleşiyor. Tekrardan geçmişe giden Deadpool bu sefer de Green Lantern senaryosunu okuyan Wade Wilson’ı öldürüyor. Bu olayların evreni etkileyip etkilemeyeceğine dair hiçbir fikrimiz yok. Etkileyecekse bile nasıl etkileyecek bilmiyoruz. Fakat ben tamamıyla eğlence için çekilmiş olduğunu düşünüyorum bütün bu sahnelerin, o yüzden çok bir şey beklemiyorum. Ama söylemem gerekirse şuana kadar izlediğim en iyi ek sahneydi.

Evet incelememizin sonuna geldik. Açıkçası ilk film çıtayı yükselttiğinden ikinci film için endişelerim vardı fakat bunun altından kalkabilmişler ve önümüze duygu patlaması yaşatan keyif verici bir film koymuşlar. Siz ne düşünüyorsunuz Deadpool 2 hakkında? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Esen kalın!

Oyun ve sinema üzerine içeriklerle sizlerleyim.