Superman Ne Zaman Öleceğini Biliyordu

Superman’in Doomsday’in elindeki ölümü dünyayı şok etti – ama Çelik Adam bu savaştan yıllar önce ölümünün bu şekilde olacağını biliyordu!

“The Death of Superman”, DC Comics’in en ses getiren hikâyelerinden birisidir. Çizgi roman şirketinin amiral gemisi karakterini gerçekten öldüreceğini manşetlere taşıyan birçok haber kuruluşu, hikayenin benzeri görülmemiş bir şekilde birçok mecrada kendisine yer bulmasına olanak tanıdı. Reklamlar, DC’yi etkinliği birkaç ay daha uzatmaya teşvik etti çünkü Süpermen’in ölümü hem büyük bir gelir kapısı olmuştu, hem de ailesinin duygularını işemek için harika bir fırsatları olmuştu.

Bununla birlikte, daha sonraki dönemlerden bir hikayede, Süpermen’in o savaşa düşeceğini bildiğini de ortaya çıkardılar. Legion of Superheroes içerisindeki zaman yolculuğu maceraları sayesinde, Superman (veya Superboy, siz hangisini tercih ederseniz) kendi acımasız geleceğine rahatsız edici bir bakış atma fırsatı buldu.

Hikaye aslında DC Comics’in zaman çizgisini yeniden yazan ve Superman’in kariyerine gençken Superboy olarak başladığını anlatan bir olay örgüsünün parçası. Bununla birlikte, Superboy’un maceralarının çoğu, başka bir genç süper kahraman grubu olan Legion of Superheroes ile olan dostluğu sayesinde uzak gelecekte geçekleşiyor.

Gümüş Çağ’ın bir ürünü olan Legion of Superheroes, 30. Yüzyılda faaliyet gösteren büyük bir genç süper kahramanlar grubudur. Süpermen’in tarihi belgelerinden esinlenen Legion, alışılmadık güçlere sahip gençlerin gruplarına katılmalarına olanak sağlayan “süper kahraman seçmeleri” düzenler sürekli olarak. Sonunda, kahramanların orijinal çağına geri dönmelerine ve Clark Kent’in kendisini aralarına katmalarına olanak sağlayan bir zaman makinesi bile edinirler.

Clark Legion of Superheroes’a Katılıyor

O zamanlar Clark, güçlerine hala alışmakta olan bir gençtir. Superboy kostümünü giymesine rağmen, çoğunlukla gizlice hareket eder ve yetişkinliğine değin süper kahraman kimliğini gizler. Lejyon onu bulduğunda Clark ileride onları düzenli olarak ziyaret etme ve görevlerde onlara yardım etme fırsatını değerlendirir. Bu teklif, tüm yeteneklerini kullanabileceği ve kim olduğunu saklamak zorunda olmadığı bir fırsat sunar genç Clark’a.

Doğal olarak, birkaç sorun da vardır önlerinde. Clark’ın hayatını Lejyon’un geçmişinde yaşaması gerektiğinden, Lejyon’un telepatı Satürn Kız, Clark’ın beynine, geri döndüğünde zaman çizelgesine zarar verebilecek veya kişisel geçmişini değiştirebilecek her şeyi unutmasına neden olacak hipnotik bir tepki yerleştirir. Bu, Clark’ın kendi geleceğinin ne kadarını öğrenirse öğrensin, geri geldiğinde unutmasını sağlayacaktır. Ama Clark bu konudan pek de emin değildi.

Clark, Superman olarak yaşayacağı maceraları öğrenmekten oldukça keyif aldı, ancak Adventure Comics #518’de bir Superman müzesine yaptığı bir ziyarette, Kıyamet Günü’nün ellerinde öleceğini gösteren bir sergiyle karşılaştı. Sarsılmış bir şekilde, kendi ölüm tarihine bakmayı reddetti ve Satürn Kız’ın geri döndüğünde hafızasını silmesine razı oldu.

Elbette okuyucular, Süpermen’in Kıyamet Günü’nün elindeki ölümünün sadece geçici olduğunu ve geri döneceğini biliyordu bu hikaye yayınlanırken. Ancak o sırada Clark kalıcı olarak öleceğinden emin görünüyordu. Bu rahatsız edici gerçekleri görmesine rağmen, yine de geleceğin getireceklerini kabul etmek, Clark Kent’in cesareti hakkında kesinlikle çok şey söylüyor ve Superman’in doğru olanı yapmaya ne olursa olsun devam edeceğini ortaya koyuyor. Yaptıklarının kendisi için iyi bitmeyeceğini bilse bile.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.