Old Man Logan – Çizgi Roman İncelemesi

Yeni Wolverine filminin vizyona girmesine bir aydan az bir süre kaldı. Hugh Jackman’ı son kez Wolverine olarak izleyeceğimiz filmin adı Logan olarak duyuruldu. Ana hikaye olarak da bugüne kadarki en önemli Wolverine serisi olarak kabul edilen “Old Man Logan” seçildi. Günümüzden elli yıl sonrasında post-apokaliptik bir ortamda geçen hikaye, genel itibariyle Marvel’ın “What If” serisine benzemekte.

Post-Apokaliptik dünyada Amerika Birleşik Devletleri 4 Bölüme ayrılmış durumdadır. Hulk’un varislerinin yönettiği bölüm, Dr. Doom’un yönettiği bölüm, Kingpin’in yönettiği bölüm ve kendisini “başkan” olarak tanımlayan Red Skull’ın yönettiği bölüm
Old Man Logan’ın konusu nedir diye merak edenler aşağıyı okuyabilir.

Hiç kimse süper kahramanlara ne olduğunu bilmemektedir. Hepsi bir gece kaybolmuştur ve dünya artık caniler tarafından yönetilmektedir. Wolverine’in akıbeti ise en çok merak edilendir. Kimileri Wolverine’in daha önce hiç olmadığı kadar yaralandığını, kimileri ise savaştan yorulduğunu ve daha basit bir yaşam istediğini söylemektedir. Ne olursa olsun 50 yıldır Wolverine’in ne sesini duyan ne de pençelerini gören olmuştur. Wolverine kendisine bir aile kurmuştur ve kendisine sadece Logan denmesini istemektedir. Borçlarını ödemekte bile güçlük çeken Logan’a günün birinde eski bir dostu olan Hawkeye bir teklifle gelir; bir paketi taşımasına yardım etmesi karşılığında yüklü bir ödeme alacaktır.

 

Marvel’ın serileri genelde DC’ye göre naif olmakla suçlanır. Marvel’in karakterlerinin eğlenceli tarafları daha ön plandadır. Bu çizgi romanlar için de filmler için de böyledir. Ancak Deadpool’un yakaladığı başarı sonrasında Marvel en azından Logan filminde de şiddet içeren sahneleri arttıracak gibi. Bunun yanında çizgi roman zaman zamana “gore” diye nitelendirilebilecek bölümler içeriyor. Sürprizli bir son da içeren Old Man Logan gerek hikayesi gerekse içerdiği sürprizlerle okunmaya değer bir çizgi roman.

Anime sever bir veteriner hekim.