İkinci Adam-İfşa-Ayaktakımı-Çetin Ceviz…Dört Ciltlik Bir DAREDEVIL Maratonu

Nitro (malum iç savaş’ın başlamasına bahane olan canlı bomba.. canlı bomba dediysek her gün haberlerde duyduklarımızdan değil. Gerçekten bir bomba ve canlı), sıradan bir Murdock&Nelson gününde mahkeme çıkışı adliye kapısında kendini patlatır. Matt (Daredevil), bu eylemin neden yapıldığını araştırırken hedefin bizzat kendisi olduğunu öğrenir. Neden ve nasıl? Kimliği ifşa mı olmuştur? Dostu ve sırdaşı gazeteci Ben Urich ile konuyu tartışırken gizli kimliğini bir hayli fazla kişinin bildiği bilgisiyle yüzleşmek durumunda kalır. Ama bu kişilerin içinde olmaması gereken bir bilen vardır; Kingpin…

daredevil2

Hikayenin daha başında, ilk sayfalarda bizi karşılayan Kingpin suikastı (Pis deşiyorlar, demedi demeyin) ile zaten sarsılıyoruz. Bu olay parçalar halinde serpiştirilerek servis ediliyor. Matt’e yapılan suikast girişimlerinin bir hafta sonrasını anlatıyor. Yani biz işin içinde Kingpin’in olmadığını zaten biliyoruz. Ama Matt bilmiyor ve Kingpin’in ölüm haberini alınca o da şaşırıyor.

daredevilbendis1c

Burada bahsi geçen benim okuduğum ilk dört cilt. Arkabahçe yayıncılıktan yayımlanan sırasıyla İkinci Adam(Ağustos 2014), İfşa(Eylül 2014), Ayak takımı(Şubat 2015) ve Çetin Ceviz(Haziran 2015) ciltleri. Bu ciltler orjinal Daredevil Vol. 2, 26. ve 50. sayı aralarını içeriyor. İlk 25 sayı yine Arkabahçe yayıncılık vasıtasıyla (hafızama güvenirsek) 10-12 yıl önce Türkçe’ye kazandırılmıştı (ilk 20 sayı civarı fasikül ve son bir kaç sayı cilt olarak). Yine beşinci cilt İmgelem adı ile yayımlandı, ama ben henüz alıp okumadım. Açıkcası David Mack pek sevmem. Alır mıyım bilemiyorum o yüzden. Her neyse konumuz ilk dört cilt. Zaten bu dört cilt toplamda bütün bir hikayeden oluşmakta.
Dört cildin etiket fiyatı toplamı 103 tl, fakat indirimli olarak çizgiroman mağazaları ve sanal marketlerden 70-80 TL civarında rahatlıkla alabilirsiniz. Tabii tükenmediyse 🙂

daredevilbendis1e

Yazar Bendis hakkında fazla söze gerek yok. Kendisini New Avengers serisi, Gizli istila ve Kuşatma olayları ya da All-New X-Men gibi bir çok popüler seriden tanıyoruz. Benim şahsen fazlasıyla sevdiğim bir yazar. Müzik alanında “her telden çalan” adam değilsem de çizgiroman alanında “her telden okuyan” adamım. Moore da severim, Miller da, Snyder da, Bendis de.. Başka bir çok favori yazarım da mevcut. Bendis’in aksiyonu, daramayı ve eğlenceyi bir arada harmanlama becerisine hayranım.

Marvel_Daredevil28_Page

Çizim konusunda yazımdan daha tutucu biriyimdir. Hikaye ne kadar güzel olursa olsun çizim para etmediği zaman okumak hoşuma gitmez. Nasıl ki süper bir senaryonun içine eden yönetmenler ve oyuncular vardır, aynı şekilde süper bir hikayeyi mahveden çizerler de olabiliyor. Bu serinin çizeri Maleev her hikayenin çizeri değil. ilk cildi elime aldığım zaman karanlık ötesi atmosfer beni biraz iki arada bir derede bıraksa da ilerleyen sayfalarda alışmamı ve kendimi maceranın atmosferine salmamı sağladı. Sonrasında farkettim ki bir çırpıda ikinci cildin ortalarındayım. Ve çizimleri yadırgamamışım. Hatta biraz Netflix dizisi havası var gibi. Bence Maleev çok iyi bir Gotham/Batman çizeri olurdu (böyle bir şey var ya da olur ise haberim olsun lütfen).

images (2)

Bu Daredevil macerasını spoiler vermeden aktarabilmem çok zor. O yüzden izlenimlerimi yazarken bile çok dikkat ediyorum. Ama birkaç spot vereyim.
Bir kere Bullseye Daredevil kavgasını göreceksiniz. Kingpin’in ünlü eşi Vanessa acayip sürprizler yaratacak. Tüm manşetlerde Daredevil’in kör bir avukat olduğu yazılacak. Ki bu aslında kanıtlanırsa Matt’in barodan atılıp hapse bile girmesi demektir. 10 yıl önceki Arkabahçe cildini okuyan şanslı bir kısım Matt’in Daredevil’e karşı davasını okumuşlardır. Yani işin içinde çok çetrefilli bir durum sözkonusu olacak. Matt doğruyu mu söyleyecek yoksa yalanı mı? Luke Cage ve Jessica Jones’u koruma olarak kiralayacağı için onları da bol bol göreceğiz. Son Spider-man animasyon serisinden tanıdığımız White Tiger olan Ava Ayala’nın ağbeyi Hector Ayala ile ilgili fazlasıyla trajik olaylara tanıklık edeceğiz. Her şer içinde bir hayır var diyerek Matt’in aşık olmasını da izleyeceğiz. Hem de kendisi gibi kör bir kadına. Ayrıca finalde giderek sertleşen bir Daredevil göreceğiz diyerek burada noktayı koyalım.
Son sözüm; Bendis ve Maleev sanki bir Daredevil filmini alıp kağıtlara yerleştirmiş. 25 sayı ve toplamda 550 sayfalık bu müthiş maratonda koşmamazlık yapmayın derim.

images