DOCTOR STRANGE Marvel Evreni’nin “EN İĞRENÇ” Sırrını Keşfetti

doctor strange 123

Doctor Strange’in pek çok etkileyici büyüsü ve büyülü eseri vardır, ancak dünyayı gerçekte olduğu gibi görme yeteneği oldukça rahatsız edici bir gerçeği zamanında ortaya çıkarmıştı.

Marvel Evreni, birçok olağanüstü varlığa ve mekana ev sahipliği yapmaktadır. New York’ta herhangi bir günde, Örümcek Adam’ı bir anlığına görebilir veya Hulk ile Thing arasındaki bir kavgaya şahit olabilirsiniz. Ünlü birisini görmeseniz bile, güçlerini ilk kez keşfeden genç bir mutant bulma ya da Avengers Kulesi ya da Baxter Binası yakınlarına bir uzay gemisinin inişini görme olasılığınız da oldukça yüksektir.

Bu manzaralar sıradan birisi için ne kadar şaşırtıcı olsa da, Marvel kahramanlarından bazılarının benzersiz perspektiflerinden bakıldığında daha da inanılmaz hale geliyorlar. Daredevil tüm dünyayı bir duyusal bilgi akışı sayesinde ​​”görür”, Silver Surfer’ın kozmik güçleri flora ve faunanın yaşam enerjilerini algılamasına izin verir ve Doctor Strange…

Sorcerer Supreme hayranları, Stephen Strange’in her şeyin ardındaki gerçeği ortaya çıkaran, her şeyi gören Eye of Agamotto’yu taktığını biliyorlar. Ancak, Göz olmasa bile, Strange’in büyüsü kendisine sıradan insanlardan farklı şekilde görmesine, koklamasına, duymasına, hissetmesine ve hatta tatmasına izin veren mistik duyular kazandırır. Bu, Doctor Strange’in Marvel Evrenini oldukça farklı bir şekilde algılamasına ve aramızdaki bazı şeylerle ilgili rahatsız edici gerçekleri görmesine olanak sağlar.

Doctor Strange dünyayı nasıl görüyor?

Jason Aaron’un 2015 Doctor Strange dizisi sırasında Aaron, sanatçıların Strange’i etrafındakilerden çok farklı algıladığı “normal” bir New York caddesinde yürürken çizmesine olanak tanımıştı. Strange’in mistik bakış açısıyla, dünya, ölümlülerin ve sıradan nesnelerin renksiz ana hatlar olarak temsil edildiği, ve her taraflarına tutunmuş canlı renklerde yaratıkları fark etmeyen insanların etrafta gezdiği bir yetişkin boyama kitabına benziyordu.

Strange’e göre, tıpkı insan vücudunun mikroskobik boyutlarından dolayı fark edilmeyen sayısız virüs ve bakteri barındırması gibi, insan zihinsel aktivitesi ve duygusal durumları da kendilerini ölümlülere bağlayan ve psişik enerjilerini besleyen başka boyutlardan canlı organizmaları çeker. Bu yaratıklar çoğunlukla iyi huylu olsa da, Strange’in devreye girmesini gerektiren, insan konuklarına zarar verenleri de ortaya çıkabiliyor. Her zamanki büyüleriyle şeytanı defedemeyen Strange, bir beyzbol sopasının etrafına büyülü bir tel sarar, iblisin izini sürer ve beysbol sopasıyla şeytanı döver de döver. Paraziti göremeyen kadın, Strange’in çılgın bir adam olduğuna karar verir, ancak sonrasında kendini çok daha iyi hissettiğini de kabul eder.

Bu, Marvel Evreniyle ilgili iğrenç, biraz korkutucu bir gerçek, ancak Doctor Strange’in her gün gördüğü bazı büyülü yaratıkların tuhaf görünseler de, çoğunun insan yüzünde yaşayan mikroskobik organizmalardan hiçbir farkı olmadığını belirtmesiyle oldukça da hoş bir doğal yaşam sunuyor. Sorcerer Supreme’in mistik görüşü, gördüklerini büyülü ve büyülü olmayan sınıflandırmalara ayırabilirken, sonuçta tüm bu yaratıkların hayatın bir parçası olduğunu da kanıtlıyor. Bazı büyülü parazitler bir büyücünün müdahalesini gerektirmesine rağmen…

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.