DC Comics Karakter Tanıtımları: John Constantine

 

Hellblazer_Bloodlines_2013_TPB_Textless

 


Karakter Adı:
John Constantine
Yaratılış: Alan Moore & Steve Bissette & John Totleben
(The Saga of Swamp Thing#37) (Haziran 1985)
Yayımcı Şirket: DC Comics / Vertigo Comics
Takım Üyelikleri: Insurgency, Justice League Dark, Justice League United, Mighty Mystics, Trenchcoat Brigade…
Doğum Yeri: Liverpool, İngiltere
Lakabı: Hellblazer
Çizgi roman dünyasında Constantine kadar havalı olup, onun kadar az tanınan çok az karakter vardır. Gerek Cehennem gerekse cennet karşısında her daim insanlığı savunan bunu yaparkende sigarasını tüttürmeyi ihmal etmeyen bu adam, bir türlü hakkettiği değeri göremedi. Filmi çekildi, ortalamanın altında kaldı. Dizisi çekildi, yarıda kesildi. New 52 ile çizgi roman serisi çıkarılıyordu, iptal edildi. Kısacası bir türlü yüzü gülmedi garibanın. Gelin bu bahtsız büyücünün çizgi roman macerasını hep birlikte göz gezdirelim.

constantine-tv-series-posterHikaye

4069595-cheryl+3
John Constantine 10 Mayıs 1953’te Liverpool’da doğdu. Annesinin doğumda ölmesi nedeniyle babası onu suçladı. İkilinin arası hiç düzelmedi. Evden kaçmadığı zamanlarda ablası Cheryl Masters tarafından büyütüldü. Liverpool’da doğsa da çocukluğunun çoğu Londra’da geçti.

”Sürekli olan” (The Constant One) olarak da bilinir. Bunun nedeni Gülen Sihirbazlar (The Laughing Magicians) bilinen ve tanrılara blöf yapmak ve onları kandırmakla ünlü olan bir sihirbaz soyundan gelmesidir. Eee, ne demişler ”Armut dibine düşermiş.” John’un haylazlıkları arasında da atalarının şanına yakışacak birçok hareket var ancak onlardan aşağıda ayrıca bahsedeceğiz. John daha küçük yaşlarda mutsuz aile yaşantısından kaçabilmek için kendini büyü öğrenmeye adadı. Büyüyle yaptığı ilk şeylerden birisi tüm çocukluk masumiyetini ve kırılganlığını bir kutuya saklayıp kendini onlardan kurtarmaktı. 1960’lı yıllarda, Genç John evden kaçtı. Sonunda 1969’da Londra’da kalıcı evine yerleşti. Ev arkadaşı Chas Chandler, aynı zamanda John’un en yakın dostu ve en uzun süre hayatta kalabilen tanıdıklarından bir tanesidir.

HLB_298_09_580_54488d3f9b3084.40037796    Londra’da büyücülüğe ve Punk müziğe eğilimi artar. Ve zamanla büyücülük ve iblis kandırma gibi konularda ustalaşır. Bunun üzerine diğer ülkelere de seyahat eder. San Francisco’da ünlü kadın sihirbaz Zatanna Zatara ile tanışır. (Bu aynı zamanda ikili arasında daha sonra gelişecek olan duygusal yakınlaşmanın da başlangıcıdır.)

tumblr_m4rce4VEYn1roav6eo1_500

John_Constantine_0022
John abimizin kendine zarar verme üzerine mükemmel yeteneğinin bir diğer göstergesi de ağzından eksik etmediği sigarası tabii. Karakter yıllar içinde çok farklı yerlerde, farklı şekillerde yorumlandı ancak sigara alışkanlığı hep aynı kaldı. Genel olarak bir İngiliz sigara markası olan Silk Cut’ı tercih etse de Marlboro ve Camel gibi sigaraları da kullanmışlığı vardır. Aşırı derecede sigara içse de asla uyuşturucu kullanmamıştır. Hatta uyuşturucu kullanırken yakaladığı arkadaşına en ağır hakaretleri etmişliği de vardır.

 

CONST-Cv12-c1e1b

 

Constantine’in son zamanlardaki çizgi romanlarında altında eğitim gördüğü Nick Necro adlı sihirbazdan sık sık bahsedilir. Hatta karakterin imzası haline gelen trençkotu da ondan çaldığı söylenir.

Ek Bilgi: Nick Necro, aynı zamanda Zatanna’nın da ustasıdır. Bir zamanlar New York’un en iyi sihirbazı olduğu da söylenir. Büyüler Kitabı‘nı (Books of Magic) ele geçirme üzerine olan saplantısı nedeniyle çıraklarına ihanet etmiş, ve cehenneme sürgün edilmiştir.

Güçleri ve Yetenekleri

Constantine her şeyden önce zekasıyla ön plana çıkan bir karakter. Genellikle rakiplerini aklını kullanarak alt eder. Eğer fiziksel bir karşılaşmadaysa da büyüye baş vurur. Çok iyi rol yapar ve karşısındakini kolaylıkla manipüle edebilir. (Şeytana pabucunu ters giydirir desek yeridir.) Manipülasyon ve dalavere yeteneği en çok işine yarayan özelliklerinden bir tanesidir. Bunu uzun vadede kullanabileceğini bilse de, hazırlıklı olmayı tercih etmez. İçinde bulunacağı zor durumlardan kıvrak zekasını kullanarak anlık kararlarla kurtulur. Aynı zamanda insanüstü bir şansa sahiptir. ”Senkronize dalga transferi” olarak da adlandırabileceğimiz bu özellik, düşük seviyeli gerçekliği değiştirmeye benzer ve imkansız durumlardan sağ kurtulabilmesini sağlar.

Constantine_Vol_1_1_Textless_Variant

Constantine’in kanı, şeytan kanıyla karışıktır. Uzun yaşamının sırrı da budur. (Şeytan kanı yaşlanmasını yavaşlatır fakat durdurmaz.) Şeytan kanının ona sağladığı bir diğer avantaj da iyileşme özelliğidir. Ne kadar önemli bir özellik olduğu özellilkle vampirlere karşı yaptığı savaşlarda kanıtlanmıştır.

Constantine aynı zamanda büyü uygulamalarında ve iksir hazırlamada da usta bir sihirbazdır. John’un uyguladığı büyülere örnek olarak Kehanet, Şeytan Çağırma, Lanetleme, Golem Yaratma, Zihinbend*, Nekromansi, İlüzyon’un yanında hipnoz, el çabukluğu ve kaçış numaraları gibi sahne sihirbazlıklarından da bahsedilebilir.

*Zihinbend: Duyguların bastırılarak zihnin mühürlenmesidir. (Harry Potter serisinden hatırlayanlarınız olacaktır.)

Ellerinden ateş çıkarmadığı zamanlarda, .357 Magnum kullanır ve oldukça iyi bir nişancıdır.

3070585-0283856738-29221

Constantine Hakkında İlginç Bilgiler…

Hellblazer_Vol_1_69    Arkadaş edinmeyi kolay bulur. Aynı şekilde kolaylıkla duygusal ilişkiler içine girebilir. (Biraz Ayran gönüllü denebilir…) Yine de John’la ilişkili insanların hemen hemen hepsinin sonu ölüm olmuştur. İşin ilgici kendisi de bunun farkındadır. Hellblazer sayı 69’da Vampirler Kralı, John’un önünde bir adam öldürür ve bu adamı tanıyıp tanımadığını sorar. John cevap verir ”O öldü. Mutlaka tanıyorumdur.”

Çizgi roman karakterleri arasında çok alışık olmadığımız bir özellik olan ”Gerçek zamanlı yaşlanma”ya sahiptir. Hellblazer #1’de 34 yaşında olan John şu anda 54,5 – 55 yaşında diyebiliriz.

 

  • Karakter yaratılırken tipik bir İngiliz beyefendisi olarak düşünülmüştür. Bunu sağlayabilmek için de dış görünüş olarak ünlü İngiliz şarkıcı Sting referans alınarak hazırlanmıştır.

creepy-bunnies1

  • Karakterin yaratıcısı Alan Moore, gerçek hayatta Constantine ile iki farklı yerde karşılaştığını iddia etmektedir.
  • Karakterin soyadının okunuşu önemli bir konudur. Constantine kelimesinin sonu teen sözcüğüne benzer telafuz edilebileceği gibi tyne şeklinde de telafuz edilebilir. Burada John’un ingiliz olduğu göz önüne alınırsa doğru telafuz ikinci şekildekidir.

4628394-con_hb_4_5575d77e3f9ba8.85808488