Justice League’in Kaderi Aquaman, Cyborg ve Flash’ın Ellerinde Olabilir

justice league

Beatles’ın klasiklerinden “Come Together” ile harmanlanan yeni fragman, Justice League’in temasını belirliyor. Yönetmen Zack Snyder’in Batman V Superman’i Warner Bros’un DCEU’yu sıkı bir şekilde ilerletmesinde bir dönüm noktasıydı. İlk kez Batman (Ben Affleck) ve Wonder Woman (Gal Gadot), Steppenwolf önderliğindeki Apokalips gezegeni istilacı güçleriyle savaşmak için The Flash (Ezra Miller), Cyborg (Ray Fisher) ve Aquaman (Jason Momoa) ile bir araya gelecek.

Justice League, Batman’in dokuzuncu ve Wonder Woman’ın da -2 Haziran’da çıkacak olan solo filmi ile beraber- üçüncü sinematik görünüşü olsa da Cyborg, Flash ve Aquaman ilk kez görünecek. Her birinin BvS’de bir kameosu bulunmaktaydı, ancak bunlar Justice League’in üç süper kahramanının ufak tanıtımlarıydı. Son çıkan fragman sayesinde filmde Cyborg, Aquaman ve Flash’ı Batman ve Wonder Woman kadar göreceğimizi bilmek sevindirici. Dahası; Aquaman, Flash ve Cyborg, Justice League’in başarısının kilit isimleri olabilirler.

X-Men filmlerinde hepimizin şikayetçi olduğu şey, filmde bir çok mutanta yer verilse de olayın sadece üç isim üzerinden dönmesi idi: Profesör X, Magneto ve Wolverine. Jean Grey, Cyclops, Storm ve diğer X-Men karakterleri Xavier ve Magneto arasındaki on yıllar boyu süren savaşta oldukça büyük rollere sahip olsalar da her şey Wolverine’in etrafında dönüyordu aslında. Öte yandan Avengers filmlerinde her bir kahramana nispeten eşit dağılımlar sağlanarak bu zor dengeleme işlemini başarıyla yönettiler. Şimdilik fragmandan gördüğümüz kadarıyla Justice League’de de durum böyle işliyor gibi görünüyor.

Aquaman, Cyborg ve Flash’ın Justice League’de öne çıkması, Superman’in ölümünün aşılmasına yardımcı olmakta. Bildiğimiz üzere The Man of Steel (Henry Cavill)’in BvS’deki Metropolis’i kıyametten kurtarırkenki başarısı Batman’in Justice League’i kurması için bir ilham kaynağı olmuştu. Superman olmadan (Superman’in filmlerin birinde hayata dönmesini dört gözle bekliyoruz) Cyborg, Aquaman ve Flash’a daha önemli roller yükleniyor. Bu sayede bu üçlüyü ekranda daha fazla görebileceğiz. Batman ve Wonder Woman’a eş derecede bu üçünü filmde eşsiz ve önemli unsurlar halinde görmek harika olsa gerek.

Şayet Justice League başarısız olursa, bu durum Aquaman, Flash ve Cyborg’ın solo filmlerinin hayatını da tehlikeye atar. James Wan tarafından yönetilen Aquaman şuanda yapım aşamasında ve Aralık 2018’de çıkması hedefleniyor. Bununla birlikte, Flash’ın solo filmi iki yönetmenini kaybetmiş ve yeniden yazılması için süresiz olarak ertelenmiş durumda. Cyborg’un ise 2020’de vizyona girmesi düşünülüyor ancak ortada henüz ne senaryo ne de başka bir yayın dökümü bulunmamakta. İyi haber şu ki, Justice League sandığımızdan daha iyi olursa bu, kahramanlarımızın solo filmlerini bulundukları belirsizlikten kurtaracaktır.