Neden Herkes Çizgi Roman Okumalı?

neden herkes çizgi roman okumalı

Son zamanların popüler dizilerinin ve filmlerinin çoğu çizgi roman kaynaklı. Hal böyle olunca insanların bu yapımları izledikten sonra çizgi romanların da nasıl bir şey olduğuna dair merakları uyanabiliyor. Ama kitap okumak bile günümüz rutininde bu kadar zor yer bulabiliyorken, neden çizgi roman okuyalım ki? İşte bu sorunun cevabını vermeyi umduğum yazıma hoş geldiniz.

“Çizgi Romanlar Resimli Kitaplardan Daha Fazlası”

Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Çok İyi Bir Seçenek

Günümüzde çoğu kişinin okuma alışkanlığı kazanmak için ne vakti ne de ilgisi var. Çizgi romanlar bu konuda bize yardımcı olabilir. Okurken uzun paragraflara ve ağır kelimelere genelde çizgi romanlarda pek rastlanmaz. Bu sayede eğer okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsak elimize bir çizgi roman alıp okumaya başlamamız yeterli olacaktır. Tabii ki daha sonrasında yazılı türleri okumak daha kolay hale gelmiş olacak.

Beyni Geliştirmede Çizgi Roman Da Yazılı Türler Kadar Etkili

Romanlar bizi hayal etmeye zorlayarak beynimizi çalıştırmamıza yardımcı olur ve düzenli kitap okuyan kişilerin daha kolay konsantre olabildikleri de bilinmekte. Yapılan birkaç araştırmaya göre ise çizgi roman okumak da bir bu kadar beynimizi çalıştırıyor. Hem yazıları ve diyalogları okumak hem de sayfada yer alan sahneye bakarak beyinde film kurgularmış gibi hikayeyi birleştirmemizi sağlıyor. Bu da beynin çarklarını takır takır işletiyor.

Sanılanın Aksine Çizgi Romanlar Sadece Çocuklar İçin Değil

Çizgi romanların çocuk işi olduğuna dair yaygın bir görüş var. Özellikle ülkemizde çizgi romanların sektörde çok büyük yeri olmamasının sebeplerinden de birisi.

Ancak bu türün içerisinde korkusundan erotiğine, şiddet içereninden felsefik olanına kadar birçok hikaye ve basım mevcut. Gerek hikaye gerekse de görsek olarak sadece yetişkinlere hitap eden çizgi romanların sayısı sanıldığı kadar az değil. Yani yediden yetmişe herkese hitap eden çizgi romanlar mevcut. Bu da bu türü sadece çocuk ürünü olmaktan çıkarıyor.

Çizgi Romanlar Sadece Edebi Değil Aynı Zamanda Görsel Bir Sanattır

Çizgi romanların bir çok hikaye türünü barındırdığından bahsetmiştim ama dahası da var. Gerek çizim teknikleri gerekse ünlü kapak çizerleri bakımından da çok zengin bir tür. Öyle ki bazı sayılar kapakları sayesinde binlerce dolara satılabiliyor.

Devasa Evrenlere Ve Uzun Serilere Sık Rastlanır

Bu türün en popüler ve en çeşitli olan kısmı süper kahramanlar. Marvel ve DC başta olmak üzere birçok süper kahraman evreni var. İçerisinde tonlarca hikaye ve birbirine etki eden, bağlanan bir sürü seri barındırıyor bu evrenler. Okuduğunuz bir çizgi roman karakterini başka bir karakterin hikayesinde görüyor olmak okuyucuda heyecan uyandıran bir unsur.

Bir de işin paralel evrenler, çoklu evrenler, omni evrenler kısmı var. Ki bunlar bana göre en heyecanlı hikayeleri içinde barındırıyorlar.

Çizgi Roman Okumak Havalıdır

İşin özü aslında çizgi roman okuyan herkesin kendini özel hissetmesi bence. Çünkü çok ana akım olan bir tür değil ve niş bir hobi. Bu kültürün içerisinde kendinize bir yer bulabilmek de çok keyifli. Çizgi roman okumaya başladığınıza kendinizi okuduklarınız hakkında sohbet etmek için birilerini ararken ya da arkadaşlarınıza da okumaları için baskı yaparken buluyorsunuz. Ya da bu hobinize deliler gibi para harcayıp koleksiyon yapmak isterken.

Okumaya hevesiniz varsa bir an önce bir yerden başlayın derim. Şahsen çizgi roman okumak son zamanlarımda beni meşgul eden ve bu meşguliyetimi kaliteli geçirdiğim bir hobi haline geldi. Herkese tavsiye ediyorum.