DC UNIVERSE: REBIRTH Nedir?

Rebirth kelimesini sürekli duymaktayken böyle bir yazı hazırlamamızın zamanı gelmişti. Bu yazıda size DC Universe: Rebirth hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu yazı hiçbir şekilde spoiler içermemektedir.

DC Universe: Rebirth dönemine geçmeden önce biraz diğer dönemlerden bahsedelim. (Örnek vereceğim her seri Türkçe olarak çizgi roman dükkanlarından bulabilirsiniz. )

Kabaca şöyle diyoruz : Pre52 / New52 / Rebirth.  Bunlar nelerdir?

Pre52, New52 kendi içinde parçalara ayrılıyor ama oralara hiç girmeyeceğim. Burada bahsetmek istediğim kısım evrenler arası geçiş. Mesela Pre52 evreninin kapanışı Flashpoint hikayesi ile olmuştu. Tüm evren sıfırlandı ve baştan yazıldı, bazı karakterleri orijin hikayesi değişirken bazıları tamamen rafa kaldırıldı. New52dönemi ise 5 sene kadar sürdü. Şu an Türkçe’de okuduğumuz sıralı olan Batman hikayeleri bu dönemde geçiyor. (Ailenin Ölümü,Son Oyun gibi)

The Killing Joke (Öldüren Şaka), Hush gibi hikayeler ise Pre52 yani Yeni52‘den önceki dönemde yer alıyor.

Peki “Rebirth” nedir?

New52 dönemi çizgi roman dünyası için çok dolu doluydu. Bir çok büyük event, olay oldu, bunlardan bazıları Rebirth evrenine bağlansa da bazıları tamamen değişti.

DC UNIVERSE Rebirth ise bu evrenin başlangıcını temsil ediyor, yani Rebirthetiketiyle çıkacak olan herhangi bir bir çizgi romanı okumak istiyorsanız öncelikle bu sayıyı okumanız gerekiyor. Çok fazla içeriğinden bahsetmek istemiyor olsam da biraz değinmeden geçmek istemiyorum. Bu sayı size biraz karışık gelecek biliyorum çünkü bir çok konudan bahsedip hepsini ucu açık bırakıyor. Ama ilerleyen zamanlarda hepsini açıklıyor. Bu Rebirth evreninin daha uzun soluklu olacağına ufak bir işaret olabilir.  New52 girişinde olduğu gibi, evrenin değişmesinin başrolü bir ‘Flash’ Ama bu işte başkalarının da parmağı olduğu düşünülüyor. Ayrıca Rebirth ile beraber çözülmesi gereken bir Joker sırrı, bu dünyaya yeni gelen bir Superman ve bizi asıl şaşırtan Watchmen, Sandman gibi büyük toplarda tekrardan DC ana serisine giriş yapıyor.

Bu sayıyla ilgili daha birçok şey söylenebilir. Hepiniz alın, okuyun ve ardından bir kez daha görüşelim. Üzerine konuşup 19 Şubat 2018 tarihinde çıkacak olan Batman’e hazırlanalım.