x-men-ekibi X-Men

X-MEN ‘i Tamamen Değiştiren 5 Hikaye

X-Men çizgi romanları içerisinde, tüm diziyi iyi veya kötü yönde dramatik bir şekilde değiştiren birçok önemli olay örgüsü görülebilir. Medyanın tarihindeki en büyük yazarlardan bazıları, her türden harika hikayeyi anlatmak için mutantları kullanmışlardır.

Her çizgi roman serisi gibi, bazı X-Men hikayeleri de diğerlerinden daha önemli hale geldiler zaman içerisinde, ekibi temelden değiştirdiler ve yeni çağlara götürdüler. Bazen, değişiklikler başlangıçta zararsız görünebilirken zamanla büyük sonuçları doğurdular, bazen de dünyayı sarstılar. İşte bu tip hikayelerin beş tanesinden kısaca bahsetmeden evvel, bu metnin daha ayrıntılı (10 maddelik versiyonu) ve görsellerle desteklenmiş bir versiyonunu aşağıdaki videodan izleyebileceğinizi eklemek isterim. Ayrıca bu tarzda daha çok içeriğe de Geçen Gene Geek’iz YouTube sayfasından erişebilirsiniz. Haftada üç gün (çarşamba, cumartesi, pazar) video paylaşıyoruz;

5 – Schism; Mutant Irkını İkiye Ayırdı

Schism hikayesinin anlatıldığı dönemde, mutant ırkı en çaresiz zamanlarından birindeydi ve neredeyse iki yüz mutant kalmıştı sadece. Cyclops, Hellfire Kulübü ile X-Men arasındaki bir savaşta genç bir mutant’a kulübün rehinelerini kurtarmak için öldürmek de dahil olmak üzere her şeyi yapmasını emretti. Bu hareket, Cyclops ve Wolverine arasında, mutant ırkını ikiye bölecek bir ayrılığa sürüklenecekti.

Kalan mutantların bazıları Utopia’da Cyclops ile kalacak ve diğerleri X-Malikanesi’ni yeniden inşa etmek ve okulu yeniden başlatmak için Wolverine ile Westchester’a geri dönerek iki lider arasında taraf seçeceklerdi.

4 – Dark Phoenix Saga; Jean Grey’i Öldürdü

Dark Phoenix Saga, tüm zamanların en büyük X-Men hikayelerinden biridir ve en önemli anı da Jean Grey’in ölümüdür. Bu ölüm, X-Men için büyük bir dönüm noktasıydı ve yıllarca süren hikayelere sahne olacaktı. Başlangıç ​​olarak, Mr. Sinister, Jean Grey’i klonlayacak ve Cyclops’la evlenecek Madelyne Pryor’u yaratacaktı. Bu evlilik sonucunda Cyclops ekipten ayrılacaktı.

Bu, Storm’un bir lider olarak kendini göstermesine izin verecek, Cable, Madelyne ve Cyclops’un oğlu olarak ortaya çıkacak bu da Yeni Mutantların sona ermesine ve X-Force’un yaratılmasına yol açacaktı. Bu tek ölüm 80’lerdeki X-Men’in kaderini tamamen değiştirdi kısacası.

3 – House of M; Mutant Irkını Yok Etti

House Of M, özel bir X-Men hikayesi olmasa da, X-Men üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktı. Hikayenin iniş ve çıkışlarını yok sayarsak, finalde Scarlet Witch’in mutant ırkını sonsuza dek değiştirecek üç önemli kelimeyi, “No More Mutants” cümlesini sarf ettiğini görürsünüz. Bu üç kelime, mutant genin dünya çapında yüz doksan sekiz oranda yok olmasına neden olur.

Bunun ekip üzerinde büyük bir etkisi oldu, X-Malikanesini mutantlar için bir sığınağa çevirldi ve mutant ırkını neredeyse yok edecek birden fazla olaya neden oldu ilerleyen senelerde.

2 – House of X / Powers of X; X-Men’in Modern Statüsünü Kökten Değiştirdi

House Of X / Powers Of X, X-Men’de büyük değişiklikler yaptı. Marvel, süperstar yazar Jonathan Hickman’ın X-Men statükosunu iki kitaptaki bu harika hikaye ile tamamen değiştirmesine izin verdi.

X-Men’e mutant ulusu Krakoa bahşedildi ve hayat kurtaran ilaçların kaynağı olarak dünya sahnesinde de ülkeye güç verdi. Mutantlara istikrarlı bir yeniden dirilme yöntemi de bahşeden ada mutant ırkının geleceği hakkında bir sır ortaya koydu. Hicman’in uzun soluklu gizem hikayeleri yaratmaktaki başarısını düşünürsek, bu hikaye 2020’lerin X-Men’ini belirleyecek gibi duruyor.

1 – Tükenişin T’si; Ekip Başlangıcından Bu Yana İlk Radikal Değişikliklerine Uğradı

Grant Morrison, X-Men’e geldiğinde takımı tamamen değiştirdi. X-Men kitabını yeniden adlandırarak, X-Men’leri siyah derilere büründürerek onları bir süper kahraman ekibinden mutantları kurtarma ve eğitme konusunda yetkili bir ekibe dönüştürdü. Açılış hikayesi E Is For Extinction, tüm bunları ve çok daha fazlasını filizlendiren hikaye oldu.

İnsanlığın yok olmaktan sadece dört nesil uzakta olduğunu ortaya çıkaran hikaye, mutantların ikincil mutasyonlar kazandığını ve ilk eylemi mutant ulusu Genosha adasını yok ederek altı milyon mutantı yok etmek olan yeni kötü Cassandra Nova’yı tanıtacaktı. Morrison’un devrim niteliğindeki değişiklikleri ekibi yıllarca etkileyecek ve diğer yazarların Morrison ayrıldıktan sonra ekiple ne yapacaklarına da zemin hazırlayacaktı.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.