TÜM ZAMANLARIN EN MUHTEŞEM 10 SÜPER KÖTÜ ADAM TAKIMI

Avengers, Justice League gibi süper kahramanlar, takım halinde çalışıyorlar peki ya süper kötü adamlar?

Geçtiğimiz günlerde Suicide Squad Amerika’da gösterime girdi ve çok yakında ülkemizde de gösterimde olacak. Suicide Squad süper kötülerden oluşan bir takım olarak adını DC Sinematik Evreni’ne kaydettirdi. Squad büyük bir sinema projesindeki ilk süper kötü adam takımı olsa da çizgi romanlarda ilk değiller.

intro suicide squad

Kötü adamlar çizgi romanlarda yıllardır takım oluşturuyorlar ve bunlardan bazıları işe yaramazken bazıları şeytandan bile daha kötü. İşte newsrama’nın hazırladığı tüm zamanların en muhteşem süper kötü takımları!

 

THE LEGION OF SUPER-VILLAINS

Yaklaşık 20 üyeyle Legion of Super-Heroes, tüm zamanların en geniş ve en büyük süper kötü takımlarından biri. Üyelerinin çoğu genç yaşlarındayken aktif birer kahramanmış ve neredeyse hepsinin doğuştan gelen güçleri var. Bu kadar büyük bir güce karşı gelmek için ya aynı güce sahip olmak ya da daha güçlü olmak gerekiyor. Legion of Super-Villains, hemen hemen her şekilde kahraman meslektaşlarının zıttı durumundalar.

THE LEGION OF SUPER-VILLAINS

LoSV, kendilerine karşı koyan Legionnaires ile aynı güce sahip, 30. yy’ın en büyük suçlularından oluşuyor. Yıllarca çeşitli üyeler gelip geçmiş olsa da Legion of Super-Villains de tıpkı Legion of Super-Heroes gibi çekirdek üyelere sahip; Lightning Lord, Cosmic King ve Saturn Queen. Bunlar tabii ki  Lightning Lad, Cosmic Boy ve Saturn Girl’ün kötü karşılıklarıdır.


THE SERPENT SOCIETY

Captain America’nın baş düşmanı olan Serpent Society, düşmanlarının üzerine tıpkı  Avengers, Spider-Man, Daredevil ve sayısız diğerleri gibi gidiyor.  Serpent Society üyelerinin hepsinin farklı yılanlara dayalı kimlikleri var ve güçleri bu kimliklere karşılık geliyor.

THE SERPENT SOCIETY

Sayısız serpent yıllar boyunca bu topluluğa girip çıktı ama değişime uğrayan King Cobra, ölümcül Black Mamba, sibernetik Bushmaster, ebat değiştiren Puff Adder ve güçlü Anaconda grubun kemik kadrosunu oluşturuyor. Hem kahraman hem kötü saflarında yer almış ve dikkate değer kariyerleri olan eski üyelerden bazıları; Viper, Sidewinder, Princess Python ve Diamondback.

Topluluk son olarak Captain America: Sam Wilson’da ortaya çıkan Serpent Squad ve Serpent Syndicate gibi küçük grupların birleşiminden oluşuyor.


THE FRIGHTFUL FOUR

 

Her eylemin bir olumlu bir olumsuz sonucu vardır ve her paranın iki yüzü vardır.  Fantastic Four  da farklı değil. Belki en bilineni değil ama  Frightful Four üyeleri onların en güçlü düşmanlarından bazıları.

THE FRIGHTFUL FOUR

Zeki ve kötü Wizard tarafından yönetilen  Frightful Four, Fantastic Four’da karşılıkları bulunan, zeka, güç, enerji kontrolü ve vücut manipülasyonuna dayanan güçleri olan bir avuç düşmandan oluşuyor. Takımın görülen son üyeleri  Wizard, Klaw, Lyra, Trapster ve Wrecking Crew ekibinden oluşuyor. Sandman, Medusa, Thundra ve Titania da dahil önemli pek çok kötü karakter de onların saflarında yerini aldı.


SUICIDE SQUAD

Amanda Waller ve Rick Flag’ın “Suicide Squad” lakaplı  Task Force X’i, DC’nin en kötü süper suçlularını, en tehlikeli operasyonlar için bir araya getiren ve eğer hayatta kalırlarsa özgürlük vaat eden bir hükümet takımı. Waller’ın, irade gücü ve  genellikle öldürücü silahlarla kontrol ettiği kesinlikle iflah olmaz Squad’ı olumlu bir şekilde kullanmak için bu iyi bir yol.

SUICIDE SQUAD
Süper Kötü Adam Takımı

Yıllar boyunca Squad’ın üyeleri değişti ama ilk başta kemik kadroyu  Captain Boomerang, Count Vertigo, Deadshot, Bronze Tiger, Enchantress, Blockbuster ve hatta Joker oluşturuyordu. Diğer pek çok kötünün yanı sıra bazı B-Listers elemanları ve daha belirgin karakterler takıma geldi ve gitti. “New 52,”’de  Squad çok sayıda kısa ömürlü üyenin yanı sıra Harley Quinn, Deadshot, King Shark, El Diablo, Captain Boomerang, Parasite ve Cheetah etrafında dönüyordu. Suicide Squad filmi hem klasik Squad hem de modern versiyonda çekildi. Amanda Waller’ın süpervizörlüğünde Rick Flag, Harley Quinn, Killer Croc, Captain Boomerang, Enchantress, El Diablo, Katana ve Slipknot yer aldı. Filmde bir kereliğine Squad üyesi olmuş olan Joker de görünüyor.


THE INJUSTICE GANG/LEAGUE

Yıllar boyunca  Injustice Gang ve Injustice League’in çeşitli versiyonları oldu ama en hatırlanır takım Grant Morrison’ın efsanevi JLA’sı esnasında oldu. Bazı çok korkulan baş düşmanlar Justice League’in yedi birincil üyesinin karşılığı olsa da  Injustice Gang’in bu versiyonunda onlar neredeyse JLA’yı tümden yok ediyordu.  Lex Luthor liderliğindeki Gang’ın üyeleri, Joker, Dr. Light, Circe, Mirror Master, Ocean Master ve Saturn’ün oğlu uzaylı Jemm.

THE INJUSTICE GANG LEAGUE

Injustice Gang’in bu versiyonu oldukça güçlü ve yenilmeleri de sadece Joker’in Justice League operasyonu sırasında  Plastic Man olarak gizlice Gang’e sızması sonucu oluyor.


THE BROTHERHOOD OF EVIL MUTANTS

Birçok yönden Brotherhood, X-Men’in klasik düşmanlarıyla aynı. Hepsi de, mutantları korumak amacıyla bir araya gelmiş hayalperest bir lider tarafından yönetilen bir grup mutanttan oluşuyor. Ama iş kullandıkları yöntemlere gelince benzerlik bitiyor. Brotherhood, mutantları koruyup bir arada yaşamak için barışçıl bir çözüm bulmaya çalışmak yerine insanlığı tümden yok etmeyi ya da onları boyunduruğu altına almayı denemeyi seçiyor.

THE BROTHERHOOD OF EVIL MUTANTS

Orijinal olarak Magneto tarafından kurulan Brotherhood, Mystique, Exodus ve hatta Magneto’nun uşağı (en son Jean Grey Okulu’nun hademesi) Toad tarafından yönetiliyor. Mastermind, Blob, Sauron, Black Tom Cassidy, Avalanche, Sabretooth, Pyro ve hatta ıslah olan kötüler, klasik Avengers – Scarlet Witch ve Quicksilver da bu amaca katılıyorlar.

Brotherhood, Magneto X-Men’e ve ıslah olmuş kötülerden oluşan kendi takımı Uncanny X-Men’e hizmet ederken  görülmemiştir. 


THE CRIME SYNDICATE OF AMERICA

Justice League of America’nın 50’den fazla yılı kapsayan tarihinde, pek çok zıt takımı olmuştur ama hiçbiri Crime Syndicate of America gibi tam anlamıyla eşleşmemiştir. Her şeyin tam tersine çevrildiği alternatif bir dünyada CSA da değişmiş, Justice League’teki çekirdek kadronun şeytani versiyonları olarak JLA ‘nın karşı durduğu her şeyin temsilcisi olmuştur.Justice League’ten daha az belirgin çeşitli ikincil üyeler olsa da,  CSA’nın kemik kadrosunu, Superman’in sosyopat ve şiddet eğilimli versiyonu Ultraman, Wonder Woman’ın dominant zıttı Superwoman, Batman’in yozlaşmış ve ölümcül versiyonu Owlman, Flash’ın madde bağımlısı ve kibirli versiyonu Johnny Quick ve Green Lantern’in korkak ve zayıf versiyonu Power Ring oluşturuyor.

THE CRIME SYNDICATE OF AMERICA
Süper Kötü Adam Takımı

Crime Syndicate ilk olarak  “New 52″‘de Trinity War’ un sonunda ortaya çıktı. Pek çoğu tekrar tekrar görüldü ve isteksizce de olsa  “Darkseid War’’’da Justice League’in yanında yer aldı.


THE ROGUES 

 

Flash’ın baş düşmanları resmi bir takımdan ziyade bir kötüler birliği olsa da, yine de amaçları Flash’ı alt etmek için bir araya gelmiş olan güçlü kötüler. Rogues hakkındaki eşsiz şeylerden biri de, bir takım olarak çalışmadıkları zaman bile onları birbirine bağlayan çalışma şekilleri. Rogues ‘un uyguladığı sıkı kurallar var ve bu kurallara uymayı kabul etmeyen kimseyi takıma almıyorlar çünkü bu katı kuralların onlara, kahramanlar ve diğer kötü gruplar karşısında avantaj sağladığına inanıyorlar. Rogues takımına Trickster, Abra Kadabra ve Pied Piper gibi karakterler girip çıkmış olsa da takımın kemik kadrosu Captain Cold, Mirror Master, Weather Wizard, Captain Boomerang ve Heatwave karakterlerinden oluşuyor.

THE ROGUES

Takım CW’nin Flash ve Arrow serilerinde Captain Cold ile göründü ve Heatwave DC’nin Legends of Tomorrow spin-off’una katılacak.


THE SINISTER SIX

 

Spider-Man’in en ikonik kötülerinden oluşan  Sinister Six, en etkili ve tehlikeli kötü takımlardan biri.Genellikle Doctor Octopus tarafından yönetilen takımın çeşitli versiyonları var. Sadece Spider-Man ile mücadele etmiyorlar aynı zamanda  Iron Man, Captain America, Fantastic Four ve son olarak Avengers’a karşı da mücadele veriyorlar.Vahşi güçleri, kurnazlıkları ve Doc Ock’ın muhteşem zekasına rağmen, takımın çöküşü genellikle üyeler arası çıkar çatışması, egolar ve bağlılıklarının olmaması sebebiyle oluyor. Doc Ock’a ek olarak geleneksel üyeler Electro, Sandman ve Mysterio ama çeşitli zamanlarda takımdaki iki kişilik yer Kraven the Hunter, Vulture, Hobgoblin,Venom Rhino ve Chameleon arasında değişiyor.

THE SINISTER SIX

Son Sinister Six üyelerinden 4 tanesi yaklaşan Clone Conspiracy hikayesinin bir parçası olarak Doctor Octopus liderliğinde Rhino, Sandman ve  Lizard’a katılacak.


THE MASTERS OF EVIL

Bazı, tanınmış üyelerden oluşan takımlar olsa da bunlardan çok azı Masters of Evil kadar başarılı,tehlikeli ve korku doludur. Genç Avengers takımını alt etmek için Baron Heinrich Zemo tarafından kurulan takım her zaman ünden çok ham güce önem vermiştir. Avengers’ın eski ve yeni üyeleri kadar sayısı olsa da çok az Masters kahraman karşılıkları ile eş değerdir. Takım yıllar boyunca  Ultron, Egghead ve Dr. Octopus gibi kötüler tarafından yönetilmiş olsa da hemen hemen her zaman en başarılı versiyonları  Baron Zemo’nun yönetiminde olmuştur.

THE MASTERS OF EVIL Süper Kötü Adam takımı

Heinrich’in oğlu  Helmut altındaki Masters iki başarılı görev üstlenmişlerdir: İlk olarak Avengers Malikanesini yıkmak ve ardından dünyanın güvenini kazanmak amacıyla kahraman Thunderbolts gibi davranmak. Thunderbolts oluşumundan beri nadiren Masters of Evil vardır ama eski üyeler Radioactive Man, Melter, Black Knight, Enchantress, Executioner, Screaming Mimi, Moonstone, Fixer, Klaw, Tigershark, Wrecking Crew, Beetle, Mr. Hyde, Absorbing Man, Titania, Goliath ve Whirlwind’den oluşur.