SPIDER-MAN’in AVENGERS’dan Daha MUHTEŞEM Olduğu 3 An

Marvel’in 3. fazının en can alıcı noktası hiç şüphesiz Spider-Man. Gerçek şu ki, Civil War’da, Spider-Man’in Marvel Sinematik Evreni’ne tanıtımını gördünüz ve bunun ne kadar büyük bir olay olduğunu ve Marvel’in detayları saklamakta neden bu kadar titiz davrandığını anlayacaksınız.


Spider-Man

Spider Man’in, Avengers takımıyla uzun ve karmaşık bir geçmişi var. Kimi zaman onların bir parçası, kimi zaman onların yanında tek başına takılan bir kahraman, bazen onların süper kahraman takımlarının bir parçası ve bazen de sadece onları kurtaran olarak karşımıza çıktı.


Avengers Vol 1, 1: The Mighty Avengers Meet Spider-Man!

co1

Spider-Man, Avengers takımıyla ilk kez 1964 yılında, Avengers çizgi romanının 11. sayısında çalıştı. Bundan önceki olaylarda,  Iron Man / Tony Stark arc reaktöründeki problemler  yüzünden ortalarda değildi ve bundan dolayı tüm takım güçsüz düşmüştü.

Bu sayıda, zaman yolculuğu yapan süper kötü Kang the Conqueror / Nathaniel Richards vardı. Kang daha önce Avengers tarafından yenilgiye uğratılmıştı ve  Iron Man’in boşluğundan kaynaklı güçsüzlüğü fırsat bilerek intikam almak için dönmüştü. İntikam almanın en iyi yolunun da Spider-Man’in robot versiyonunu yaratarak onları tuzağa düşürmek olacağına karar vermişti. Böylece Spidey-Bot, Spider Man taklidi yaparak, Avengers’a Stark’ın nerede olduğunu bildiğini söylemiş ve Kang’ın onları pusuda beklediği bir tapınağa yönlendirmişti. Kang onlara sinir gazıyla saldırmıştı ve Robo-Spidey ayrışarak onlarla tek tek dövüşmüştü.

co2

İşlerin umutsuz göründüğü bir anda gerçek Spider-Man çıkagelmiş, robot benzerini yenilgiye uğratıp Avengers’in hayatını kurtarmıştı. Bu Spider-Man için günlük işlerden biriydi.

co3

Herşey bittiğinde Spider-Man  takıma katılmak istemişti ama bu isteği reddedilmişti. Ee, başları tekrar Spidey-Bot ile derde girdiğinde Parker imdada koşmazsa kimse nankörlükten bahsetmesin!


Marvel Two-In-One Annual Vol 1, 2: Death Watch

do1

1977 yılında Avengers Thanos tarafından kaçırıldığında, Spider-Man Avengers’in imdadına bir kez daha koşuyor. Bu defa bunu tek başına yapmıyor, bunun yerine  Fantastic Four’dan Thing / Ben Grimm ile birleşiyor.

do2

Peter Parker rüyalarında, Avengers’in uzayda Thanos ile mücadele ettiğini görür ve Ben Grimm ile birlikte orada neler olup bittiğini çözmek için çalışmalara başlar. Spider-Man gemide Thanos ile, Thing de onun köleleriyle mücadele ederler. Kavga Avengers ve Captain Marvel’in esir tutulduğu yere kadar sürer. Spider-Man, kendini onların tutulduğu makineye doğru fırlatarak makineyi vücuduyla kırar ve onları esaretten kurtarır. Aferin Spidey!

Daha sonra yanlışlıkla, Adam Warlock’ın ruhunu da içeren Soul Gem’i de serbest bırakır. Warlock, Thanos’u taşa çevirmekte hiç zaman kaybetmez.


Avengers and the Infinity Gauntlet 1-4

fo1

2010’ların Avengers ve  Infinity Gauntlet’i, orijinal  Infinity Gauntlet hikayesinden ( Yaklaşan  The Avengers: Infinity War’da bir rol oynayacak.), kriterlere uygun olmayan, komedi tarzında bir mini seriydi. Evren, tüm 6  Infinity Gems’in kontrolünü ele geçirmiş olan Thanos tarafından tehdit ediliyordu. Biraz da aşık olduğu Death’in etkisiyle, evrendeki her gezegenin nüfusunun yarısını yok etmişti.

fo2

Süperkahraman nüfusu da dahil, dünyanın nüfusunun yarısının yok edilmesinden sonra, yeni Avengers takımı neler olup bittiğini çözmek için birleşir.  Spider-Man, Hulk, Ms. Marvel, Wolverine ve Doctor Doom, uzaya gidip Thanos ile yüzleşmek için seçilirler. Kaçınılmaz olarak Doctor Doom, takıma ihanet etmeyi deneyerek Gauntlet’i kendisi için çalmak ister. Ne var ki Gauntlet’i kullanmaya gücü yetmez, (Sürpriz! Çünkü o gerçek Doctor Doom değildir sadece bir Doom Bot’tur. ) ve parlamak için sıra tekrar Spidey’ye gelir.

fo3

Gauntlet’i idare etmeyi başarır ve onun güçlerini geçmişteki tüm macerayı silmek için kullanır, zaman çizelgesini restore eder ve tüm yıkımı tersine çevirir.

Aferin Spider-Man. Yaptıklarını orada sadece Thanos ve sen bilseniz de, biz de biliyoruz.