Bruce Wayne “BATMAN” Olmak Zorunda Mı?

Comic Vine’ın geçen hafta süper kahramanların her şeyi bırakıp, normal bir hayat yaşamaları üzerine tartışmasında, ele aldığı karakterlerden biri de Batman’di. Bruce Wayne, ailesi öldürüldüğünden beri,  tüm hayatını Gotham City deki kötülüklerle savaşmak için, Batman olmaya adamıştır. Eğer onun suçla savaşmadığı, normal bir hayat yaşama fırsatı olursa, buna izin verilmeli mi?

Yeni bir Batman ile, Bruce bir arayı hak etmiyor mu ?

Dikkat; BATMAN #43 hakkında bilgi (spoiler) içerikli bir yazıdır.

batman

Joker ile dövüştüğü Endgame hikayesinde bölümlerinde Joker ile olan savaşlarının sonucunda Bruce artık Batman değil ve artık Gotham City yeni bir Batman (bazen Robo-Batsuit giyiyor) ile baş başa. Öğrendiğimize göre Bruce hayatta ve iyi durumda. Julie Madison ile sakin bir yaşam sürüyor ve günlerini Gotham’ın gençleri için Lucius Fox Center‘da çalışarak geçiriyor.

Detaylara girmeden söyleyecek olursak Bruce’un Batman olduğu günlere ait hiçbir hatırası yok. Alfred, Bruce’a her şeyi açıklamaya yeltense de, başaramadan Bruce onu durduruyor.

alfred

Onu Batman yapan her şey, düşüncelerindeki ve beynindeki her şey gitmiş. Bu Alfred’in Superman’e olayı açıklama şekli.

Superman,  Alfred’in her şeyi Bruce’a anlatması gerektiğini düşünüyor. Hatta Alfred söylemezse, kendi söyleyeceği yönünde ültimatom da veriyor. Alfred onu kendi haline bırakması için Superman’e yalvarıyor.

batman bruce

Bu da bizim sorumuza getiriyor. Bruce Wayne, Batman olmak zorunda mı?

Çizgi roman okuyucularının bildiği gibi Batman her konuda çok iyidir. Yenemeyeceği kimse yoktur. Bu da onu en iyi süper kahramanlardan biri yapıyor.  Bu yüzden Gotham City ve DCU’nun Bruce Wayne’e ihtiyacı olduğu söylenebilir. O, çocukluğunda, ailesinin gözleri önünde öldürüldüğünde yaşadığı travmayı hiç bir masum insanın yaşamaması gerektiğini düşünüyor. Ve bunun için de ant içmişti.

earth bruce
Bruce Wayne

Batman fanları Bruce Wayne’nin geri dönmesini istiyor. Ama ona ya sadece bir çizgi roman karakteri diye değil de bir insan gözüyle bakarsak? Yaptığı bunca şeyden sonra işini bırakmak istese çok mu şey istemiş olurdu?

Tabi bizim için okuması epey sıkıntılı olurdu. “Bruce Wayne’nin Sıkıcı Maceraları”

Yine de Bruce’a, yapabiliyorken sakin hayatının tadını çıkarmasını öneririz. Hayranlarının ya da Batman’in yazarı Scott Snyder’in buna çok uzun süre izin vereceğini sanmıyoruz.