“AVENGERS: NO SURRENDER” Marvel’in En Güçlü X-MAN’inin Kimliğini Ortaya Koyuyor!

X-Men ekibindeki en güçlü X-Man kim? X-Men hayranları için Marvel evreninde merak edilen sorulardan biri de bu.

Marvel Evrenindeki en büyük kadroya sahip süper kahraman serisi denince akıllara 2 yapım geliyor, bunlar Avengers ve X-Men serileri. Aslında, iki grup neredeyse bir olarak görülebilir, çünkü son birkaç yıl üyelerini çapraz-popülasyon ile değiştirdiklerinde beğenildiğini gördüler. Birlikte çalışan iki takımın en son örneği olan yapım ise Avengers Unity Squad (Avengers Birlik Takımı).

Bu, Dünya’nın insanları için iyi bir şey çünkü Avengers, gezegeni Grandmaster ve Challenger’ın Marvel’in “No Surrender” adlı haftalık etkinliğinde kozmik oyundan kurtarmak için alabilecekleri tüm yardımlara ihtiyaç duyuyorlar. Aslında burada ilk Avengers’ın kurulma klişesi yer alıyor, dünyamız, dünyayı kurtarmak için dünyanın en güçlü kahramanlarından oluşan bir grup kuramadığı sürece, yıkımın eşiğinde. Neyse ki, bu olaylardan  Marvel Universe’deki en güçlü X-Man olayı doğuyor.

 

Güç Testi

Uzun zamandır hayranlar en güçlü X-Man’i düşündüğünde, Colossus, Juggernaut, Rogue ve Strong Guy isimleri akla geliyor. Ancak, bu listede yer alan karakterlerden sadece Rogue, Uncanny Avengers’daki Birlik Kadrosuna liderlik eden “No Surrender”ın bir parçasıdır. Ekibi, Lethal Legion ve Black Order ile bir karşılaşmanın ardından Avengers ekibinden ayrılmıştı ve kalanlar, kendi başlarına Dünya üzerinde ellerinden bir şeyler almaya karar vermiş olan Challenger ile savaşmaya terk edilmişlerdi.

AVENGERS: NO SURRENDER

Hikayenin bu kısmının en önemli ögelerinden biri; hem sihir hem de bilimden oluşan bir aygıt olan Worldengine (Dünya Motoru). Bu Worldengine, Grand Master’ın Kozmik Oyun Odası’nı gözetimsiz bırakıyor. Makine, Dünya’yı doğru sıcaklık ve rotasyonda tutmak için kullanılıyordu, ancak hasar aldığında Dünya kontrolden çıktı. Avengers motorun dönüş tekerleğini durdurmak için yeni dirilmiş olan Immortal Hulk’tan yardım alabilir, ancak Hulk o sırada Challenger’ı parçalamakla meşguldür. Elbette Hercules, Güç Prensi olarak da bilinir ve yardım etme niyetindedir, ancak bu durumda bir tanrıdan daha fazlasına ihtiyaç vardır, bir Hulk lazımdır!

 

Bu Akşam Sizler İçin Hulk Olacağım

en güçlü x-man
Sunpot’tan alıştığımız mütevazilik örneği

Roberto da Costa (Sunspot), yeni mutant  güçlerini nasıl kullanacağını öğrenmek için kollarını sıvamış olabilir, ancak son birkaç yıl, onun, Avengers World, Avengers, New Avengers ve U.S. Avengers gibi çeşitli Avengers başlıklarında profilini yükseltmek için harcanmıştı. Sunspot, yetenekli bir lider olduğunu kanıtladı, ancak ona göre, o da dünyanın en güçlü mutantı.

Roberto da Costa’yı tanıyanlar bilir, bu tür narsistçe beyanını görmek onun gibi bir kişiliksizden alışık olduğumuz tipten hareketlerdendir. “Alçakgönüllü” kelimesi tam olarak kelime haznesinde değildir kendisinin. Aslında, Sunspot mutlak en güçlü olduğu zamanı, güneş enerjisini absorbe etme ve onu ham güce dönüştürme yeteneği ile çok iyi bir şekilde destekleyebilirdi.

Tek sorun şu ki, Sunspot güçlerini artık kontrol edemiyor. Toni Ho ona yeni bir regülatör kafa bandı yaratmazsa, Roberto’nun yetkileri vahşileşir ve onu öldürebilir. Ama eğer Sunspot bir tanrının yanında duracak ve gezegendeki en güçlü mutant olduğunu iddia edecekse, mazeret üretmek için zaman yok demektir.

Sunspot, yeni okuyucular için onu X-Men üzerinden o takımla ilişkilendirecek kadar uzun bir Avengers üyesi oldu. Ayrıca, güneş tarafından beslenen yaşayan bir batarya olmak, Sunspot’a sınırsız bir enerji rezervuarı sağlıyor. Bu X-Men’deki kaslı kardeşleriyle kıyaslanabilecek bir güçtür. Ama okuyucuların onu hafife almasının sebebi onda hep eksik bir parçanın olmasıdır.

Sunspot gücünü, Quicksilver ve Human Torch gibi hayatını feda etmeden önce kullanıp (tekerleği durduracak kadar uzun süre kullanabilirse) kendini okuyucuya kanıtlayabilirse, onun için en güçlü X-Man diyebileceğiz.

Esnaf bir baba ile tasarımcı bir annenin ortak çalışması. Boş vakitlerinde bal porsuğu ile komodo ejderi dövüşse hangisi kazanır diye düşünen, Koluna anime ve çizgiromanlarla alakalı dövme yaptıracak kadar fütursuz bir adam...