STEINS; GATE 0’a Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Steins; Gate‘in ilk sezonu yayınlanalı 7 yıl oldu. 7 yıl önce yine bahar sezonunda yayınlanmaya başlayan anime 24 bölüm sürdü. 24 eşsiz bölüm! Bazısı güldürdü, bazısı ağlattı, bazısı kafayı duvarlara vurdurdu. Hala en sevdiğin anime nedir veya bana bir anime önerir misin sorularına pek çok anime severin cevabı Steins; Gate’dir. Şahsen benim de zamanda yolculuk konseptini en güzel şekilde ele aldığını düşündüğüm yapımlardan biridir.

Şimdi ilk yayınlanışından tam 7 yıl sonra Steins; Gate 0 geliyor. Bazı hayranlar hazırlık olsun diye eski bölümleri izlediler bile. Aradan fazlasıyla zaman geçtiği için ve animeyi ilk kez izleyecekler de olabileceği için bazı şeyleri hatırlatmakta ve üzerlerinden geçmekte yarar var.

Dünya Çizgisi Nedir?

Steins;Gate evreninin temeli “Dünya Çizgileri” konsepti üzerine kurulu. Geleceğe dönüş gibi pek çok yapımda zamansal paradoks ile ilgili etrafından dolaşılan fenomen aslında alternatif evren teorisi ile açıklanır bilim kurgu severler tarafından. Dünya Çizgileri de alternatif evren teorisine dayanıyor. Steins;Gate evreninde bir adet aktif Dünya Çizgisi ve sayısız inaktif diğer inaktif olasılık çizgileri mevcut. Her zaman yolculuğu yapıldığında bu alternatif olasılık çizgilerinden biri aktif Dünya Çizgisi haline geliyor. Bu dünya çizgileri arasındaki farklar da çok önemsiz veya tarihin akışını değiştirecek denli köklü olabiliyor. Dünya çizgisi değişiminde insanların hafızalarında herhangi bir anı kalmıyor. Sadece anlık ufak hatıra kırıntılarına sahip olabiliyorlar. Aslında Deja vu’ların ne olduklarına kafa yorarsak bu anlamda bizim alternatif evrenlere ait anı kırıntılarımız olması muhtemel. Yalnız Steins;Gate evreninde Okabe diğer Dünya Çizgilerine ait hafızasının tamamını, kendisinin “Reading Steiner” adını verdiği yeteneği sayesinde koruyabiliyor. Dolayısıyla dünya çizgisi atlayabileceğinin farkında ve mevcut dünyasını kabul etmeme lüksüne, değiştirebileceğini bildiği için de kafayı yediren bir sorumluluğa sahip. Eğer ilk sezonu izlemediyseniz ve bu yazımızdan sonra izlemeye karar verirseniz spoiler olarak gösterdiğimiz yerleri geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Yeni Sezon Steins; Gate Evreninin Neresinde, ya da daha Doğru bir Tabirle Hangi Zaman Çizgisinde Yer alıyor?

Steins; Gate 0

—Spoiler—

Steins;Gate 0, Beta Dünya Çizgisi olarak adlandırılan çizgide geçiyor. Yani Okabe’nin deney ve eğlence amaçlı yaptığı tüm değişiklikleri geri aldığı, SERN’in dünyayı ele geçirmesinin önüne geçtiği fakat Kurisu’nun ölümüne mani olamadığı zaman çizgisine. Bu çizgi de aslında ilk animenin finalinden hemen öncesine tekabül ediyor. İlk animede gelecekteki kendisinden yardım alarak hem Kurisu’yu hem de Mayuri’yi kurtaran Okabe, bu sezonda ise gelecekten yardım almıyor. Dolayısıyla Kurisu’yu ölümden kurtaramıyor ve 3. Dünya Savaşı’nın da önüne geçemiyor. Yeni sezon bunun yerine 23. bölümden başka bir dala ayrılarak, Okabe’nin, Kurisu’yu kurtarmayı saplantı haline getirdiği, geçmişe zaman makinesini göndererek geçmişteki kendisini kandıran kişiye dönüşmesini konu alıyor.

—Spoiler Sonu—

 

Steins; Gate 0, bir nevi ana serinin prequel’i(yani öncesini anlatıyor). Zaman kavramının iç içe girdiği bir animede prequel’den bahsetmek ne kadar doğru, tartışmalı da olsa esas seride olan olayları tetikleyen Dünya Çizgisini anlatıyor. Hatta Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link – Divide By Zero bölümü de Steins; Gate 0’a giden alternatif bölüm olarak 2015’te yayınlandı. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlk Animeyi İzlemeli misiniz?

Kesinlikle. Çok çok iyi bir anime olmasının yanında orjinal animeyi izlemeyenler için Steins;Gate 0 çok bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yanında karakterlerin gelişimini orjinal anime tamamladığı ve yeni animede de bu karakterlerin çoğunun muhafaza edildiği düşünülecek olursa, karakterleri benimsemek açısından da ayrı bir kopukluk olması, orjinal animeyi izlemeyenler için söz konusu olabilir.

OVA ve Sinema Filmi için ise aynı durum geçerli değil. Bunlar orjinal animenin finalinden sonrasında geçiyor. Steins;Gate 0 ise kabaca ana serinin 23. ve 24. bölümlerin arasında konumlandığı için 0’dan önce ana seriyi izlemek daha da önem kazanıyor.

 

Aynı Evrende Geçen Diğer Hikayeler İçin Durum Nasıl?

Aranızda izleyenleriniz ve sonra da araştıranlarınız varsa, isimleri arasında noktalı virgül olan Steins;Gate, ChaoS;HEAd, ChaoS;Child ve Robotics;Notes animelerinin (haliyle görsel romanlarının) aynı evrende geçtiğini bilir. Bu ürünlerin hepsi aynı baş tasarımcı Chiyomaru Shikura’nın elinden çıkıyor. Kendilerinin kararı olarak da aynı evrende geçiyorlar. Fakat hikayeler aynı evrende geçseler de birbirlerini bağlayan en ufak bir detay göze çarpmıyor. Sadece görmezden gelinebilecek ufak göndermeler çok dikkatli izleyicilerin gözüne çarpıyor. Bir nevi fanservice’ler, easter egg’ler bunlar. Yani bahsi geçen animeleri izlemenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil.

SERN’e ne Oldu?

Ana seride, yani Alpha Dünya Çizgisinde çok büyük bir güce kavuşarak bir distopya yaratan SERN (evet aslında CERN) yine ana seride vuku bulan olaylar yüzünden, yani Beta Dünya Çizgisine geçildiği tamamen devre dışı denilebilir. Yine de bu demek değil ki Steins;Gate 0’da Okabe zorlu düşmanlarla baş etmek zorunda kalmayacak. Bu nedenle spoiler vermeye hiç gerek duymadan, izleyenler için ana seriyi tekrar izlemelerini tavsiye ediyoruz.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.