Hitler’in Kavgam Kitabının Manga Versiyonuna İlk Bakış

Kavgam Manga

Birçok ülkede yasaklanmış, basımı ve dağıtımı durdurulmuş Kavgam kitabının bir de manga versiyonu var. Karşı Yayınları‘nın haklarına sahip bu kitapta, Adolf Hitler’in çocukluğu, gençliği ve savaş yılları kaleme alınıyor.

Kitap çok akıcı, sade ve etkili bir hikaye anlatış biçimine sahip. Okuduğunuzu rahatlıkla anlıyor ve bazı bölümlerde manga olmasının etkisiyle sanki anı yaşıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Şahsi olarak belirtmek isterim ki, normalde kolay kolay manga beğenen biri değilimdir ama bu manga, hem Hitler’i hem de o karanlık savaş atmosferini çok iyi bir şekilde okuyucusuna aktarabiliyor. Özellikle önemli olayların olduğu sahneler ustalıkla çizilmiş ve betimlenmiş. İlk paragrafta belirttiğim gibi gençlik yılları, Almanya’nın kaderini belirleyecek politik kararları ve kendine has düşünce yapısı ile Hitler’in aslında nasıl bir kişiliği olduğunu az çok içerik sayesinde anlayabiliyoruz.


İkinci Dünya Savaşı Ve Almanya

Nazi Almanyası, Almanya’nın 1933 ile 1945 yılları arasında, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP) idaresi altında, tek parti rejimine dayalı yönetim sistemiyle “Führer” unvanlı hükûmet (1933-45) ve devlet başkanı (1934-45) Adolf Hitler’in liderliğinde egemenlik sürdüğü döneme verilen isimdir. Alman tarihi içerisinde “Reich”ların üçüncüsüdür; bundan dolayı Üçüncü Reich ismiyle de nitelendirilir.

Kaynak: Wikipedia


Naziler olarak adlandırabileceğimiz bu süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Hitler’in oluşumu, günümüzde hala bazı kesimler tarafından seviliyor ve savunuluyor. Bu yıkıcı, korkunç ve acımasız oluşum dünya savaş tarihinin utanılması ve ders çıkarılması gereken bir felaketinden ibaret. Sözde tek üstün ırkın Alman ırkı olduğunu ve önlerine çıkan tüm ulusları yok edeceğini beyan eden Hitler, dünya uluslarının bir araya gelmesi ve İkinci Dünya Savaşını, yani tarihin en kanlı, en ölümcül savaşını başlatması sonucunda yok olup gitmiştir. Tüm siviller, askerler, çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplamda 70 milyona yakın insanın ölümü ile sonuçlanan bu kıyamet, savaşın bir kez daha ne kadar gereksiz, anlamsız ve acımasız olduğunu gözler önüne sermiştir. Kitabın ana konusu da işte budur. Her ne kadar Hitler’in hayatı anlatılsa da aslında ufak ufak notlar ile etkileyici görseller ile bu dehşet verici olayın boyutunu anlayabilirsiniz.


Kitabın Görselleri

Kavgam Manga kitabının ön yüzü
İngilizce örnek

Bağlantılar

Kitabı satın almak için

Yayın evi için

Başka bir yazıda görüşmek üzere…