Wonder. Egg. Priority.

Yeni Bir Psikolojik Sihirli Kız Animesine Hazır mısınız?

Başlıktaki noktalar ne için biliyor musunuz? Wonder Egg Priority’nin her aşamasında durup bir nefes almanız, o bölümü sindirmeniz gerekiyor, bu yüzden. Bu benim bir animede en sevdiğim şey. Biliyorum her izleyici benim gibi değil. Hatta genel izleyici dizileri ve animeleri binge yapmayı, yani art arda izlemeyi seviyor. O izleyiciler benim önerdiğim animelerden genel itibariyle uzak durabilirler. Geriye kalanlar buyursunlar.

Konumuz Wonder Egg Priority’ye dönecek olursak, anime bir fantastik ve psikolojik bir dram. Fantastik derken öyle isekai veya kılıç kalkanlı, büyülü ejderhalı bir dünyada geçmiyor. Dünya bizim dünyamız ama doğa üstü bazı şeyler de oluyor.

Wonder Egg Priority’yi uzun uzadıya incelemeyi düşünmüyorum. Sadece biraz anlatacağım. Bir de neden sevdim yazılarındaki gibi sevme nedenlerime değineceğim.

Fantastik

Baş karakterimiz Ai Ohto, heterokromisi olan, yani iki gözünün rengi birbirinden farklı olan 14 yaşında bir kızdır. Orta okul öğrencisi olmasına rağmen, sınıf arkadaşlarının zorbalığına uğradığı için okula gitmemektedir. Anime, Ai’nin sıradan bir güne uyanmasıyla başlar. Fakat garip olan Ai böceklerle konuşması ve bazı garipliklere tanık olmasıdır. İlginç olan kısım ise Ai bunları çok da garipsemez. Kendisiyle konuşan ağustos böceğini takip eder ve bir Mucize Yumurta (Wonder Egg) edinir. Yumurtayla ne yapacağını bilemeyen Ai, daha sonra bir tuvalet kağıdının yumurtayı kırması için kendisine bağırmasıyla yumurtasını duvara fırlatır. Yumurta çatlar, büyüyerek kırılır ve içinden kendi yaşlarında bir kız çıkar. Wonder Egg Priority’nin neden fantastik olduğunu anladınız mı?

Psikolojik

Yumurtadan çıkan kız, Kurumi Saijou, Ai’ye olan biteni anlatır. Bu dünya kendi dünyaları değildir. Kurumi okulda zorbalığa maruz kaldığı için intihar etmiştir ve bu dünya onun travmasını temsil etmektedir. Etraf Kurumi’yi öldürmeye çalışan kuklamsı yaratıklarla doludur ve asıl travmasının kaynağı olup Kurumi’ye zorbalık yapan kız bu dünyanın bölüm sonu canavarıdır. Kaderin cilvesine bakın ki Ai’nin arkadaşım dediği tek insan, Koito Nagase de okulda zorbalığa uğradığı için intihar etmiştir. Nasıl olmuş?

Dram

Eh, içinde ölüm, hatta intihar olup da bir şeyin dram olmaması imkansız herhalde, değil mi? Wonder Egg Priority, Ai ile benzer durumda olan 3 kızı daha içeriyor. Neiru Aonuma, Rika Kawai ve Momoe Sawaki isimlerindeki kızlarımızın hepsi orta okul çağındalar ve birer yakınlarını intihar sonucu kaybetmişler. Kendilerine söylenen şey, eğer yeterince Mucize Yumurta alıp, intihar etmiş kızları kurtarırlarsa, son olarak kendi sevdiklerini geri getirebilecekleri. Şahit oldukları imkansız şeyler de buna inanmalarına yardımcı oluyor haliyle.

Neden Güzel?

Bence Wonder Egg Priority’nin en güzel yanı her bölümde intihar etmiş kızların farklı travmalarının olması ve bu travmaların ele alınışları. Spoiler vermek istemiyorum ama animenin hiç uçup kaçmadan, bizim bile ne yazık ki haberlerde duyduğumuz derecede korkunç ve iğrenç şeyleri işlemiş olması takdire şayan. Bazen travmalar böylesine büyükken, bazen de yetişkinlerin bu ne saçmalık diyecekleri türden sebeplerle intihar eden kızlar da var. Fakat 14-15 yaşlarındaki kızların bazı olaylardan nasıl etkilenebileceğini anlamak adına da önemsiz sayılmazlar. Eğer animeyi izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Gizem demiştim ya, sahi ne bu garip dünyalar, bu hayal alemi gibi yerler? Ölen birisini geri getirmek mümkün mü? Anime bu soruları kendinize sorduruyor. Çünkü yaşadıkları şeyler rüyalardan ibaret değil. Mesela eğer bir kızı kurtarmaya çalışırken yaralanırlarsa, bu yaralara gerçek dünyada da sahip oluyorlar. Bu sır perdesinin aralanması için ise son bölümlere kadar sabretmek gerekiyor.

Yine de bence animenin albenisi gizeminde değil. Zaten, herhangi bir gizem animesi izlerkenki hislerinize kapılıp neden ve mantık aramanız hevesinizi kursağınızda bırakabilir. Animenin sonu mantıksız bir yere bağlanıyor demiyorum, aksine bazı anime izleyicilerini şaşırtabilir bile. Ama Puella Magi Madoka Magica (Mahou Shoujo Madoka★Magica) izlemiş benim gibileri pek şaşırtmıyor. Yine de güzel. Ama bence, bazen bazı şeylerin cevabını aslında hiç almak istemezsiniz ya. Hani o gizemin varlığı daha caziptir. Tabi bu benim kişisel düşüncem. Nasıl Wonder Egg Priority’yi sıradan bir izleyicinin sevebileceğinden daha çok sevdiysem, gizem konusunda da böyle düşünüyorum. Yani merak duygusunu bir sezon daha yaşamalıymışım gibi.

Görsellik

Anime CloverWorks stüdyosu tarafından yapıldı. CloverWorks yükselişte olan bir stüdyo, sırf geride bıraktığımız sezon bile başka bir görsellik harikası olan Horimiya’yı da yaptılar. Fakat Wonder Egg Priority çok ayrı bir seviyede. Muhtemelen malzemeye güven çok fazlaydı ve bütçe konusunda da kesenin ağzını açtılar. Bir anime sineması seviyesinde görselliğe sahip diyebilirim. Karakter tasarımı olarak da, görür görmez animeyi yapanın Kyoto Animation olduğunu sanmıştım. En sevdiğim karakter tasarımları KyoAni’den çıkıyor. Yani bu bağlamda da CloverWorks’e ve Wonder Egg Priority’ye benden tam puan çıkıyor.

Final

Öncesinde bahsetmedim ama Wonder Egg Priority bir anime orijinal. Yani dayanak olarak aldığı herhangi bir manga, hafif roman veya oyun yok, tamanen orijinal bir senaryo. Haliyle kaynak olmadığı için başını ve sonunu bu uzunlukta uygun görmüşler. Doğrusu animenin finali için tam uzunlukla bir sinema filmi çıkacak. Burası da baya Madoka olmuş. Bilmeyenler için, Puella Magi Madoka Magica 12 bölüm olarak tasarlanmış bir anime orijinal yapımdı. Daha sonra 3 adet filmi yapıldı. İlk 2 film, televizyon animesinin beyaz perde uyarlamasıydı ve hemen hemen hiç bir değişiklik yoktu. 3. film ise bu olayların sonrasını ve gerçek sonu anlatıyordu. Wonder Egg Priority de ilk 2 filmi çekmese de bir film ile büyük final yapmayı seçmiş. Genellikle anime filmleri 90 dakika ile 120 dakika arasında değişir ve 5-6 bölümlük içerik kapsar. Yaz aylarında gelmesi planlanan bu film için de beklentilerimizi bu yönde ayarlayabiliriz.

Siz Wonder Egg Priority’yi izlediniz mi? İzlediyseniz beğendiniz mi? Yorumlarda yazın, hep birlikte konuşalım.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.