Pom Poko (Heisei Tanuki Gassen Ponpoko) – Anime İnceleme

Studio Ghibli, Hayao Miyazaki, Isao Takahata, yıl 1994, görsel şölen, modernleşme, doğa katliamı. Bu filmle ilgili sizi daha fazla gaza getirecek tonla sözcük sayabilirim. Gireceğiniz o büyük beklentinin altından kalkacağına da kefil olabilirim. Neden ülkemizde diğer Studio Ghibli işleri kadar popüler değil anlamış değilim. Benim en favori anime filmlerinden biridir.

Rakunlar tüm tarihleri boyunca dağlarda, ormanlarda barış içinde yaşamaktadır. Rakunların bu huzurlu yaşamını tehdit eden bir canlı türer; insan. Nüfusu gittikçe artan insan topluluğu yeni yerleşim yerleri bulma ihtiyacı yüzünden rakunların doğal yaşamına göz diker. Evinin yok olmasıyla göz göze gelen rakunlar çareyi kılık değiştirme sanatını kullanmakta bulur. Kılık değiştirme konusunda oldukça yetenekli olan rakunlar istedikleri cisme dönüşmeyi becerirler. Böylelikle rakunların insanlara karşı vereceği umutsuz savaş başlamış olur.

Oldukça karamsar ve vurucu anlatılabilecek bu hikaye Hayao Miyazaki ve Isao Takahata elinde izlemesi keyifli, biraz da tatlı bir animeye dönüşüyor. İşin kolayına kaçıp sevimli bir anime yaptıklarını düşünmeyin, başında anlatımı daha vahşice ve gerçekçi yapabileceklerini gösterip, aklımızdaki “acaba bu tatlı anlatım yerine, gerçekçi anlatım daha vurucu olur muydu?” sorusunu silmeleri hoşuma gitti. Ayrıca karakterlerin tatlı olması onlarla empati kurmamıza oldukça yardım ediyor. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; hayvan sevgisini, empatiyi, doğaya saygıyı çocuklara aşılamak isteyen herkes, çevresindeki çocuklara bu filmi izletmeli. Belki o zaman bizim katlettiğimiz dünyayı çocuklar yaşanabilecek bir yer haline getirir. Böylelikle rant için orman talan ettiren yöneticiler, deney için hayvanlara işkence yapan doktorlar, sokak hayvanlarına zarar veren caniler, bakarsınız gelecekte yok olur.

Pom Poko Japon mitlerine göndermelerle dolu bir anime. Dönüşebilen tilki ve rakunlarla birlikte dönüştükleri metafizik unsurlarda bu mitleri kolayca görüyorsunuz.

Film kesinlikle çocukları hedef alan bir anime değil. Yetişkinlere yönelik konusu ve ilerleyişi bizleri doğaya karşı tekrardan düşünmeye itiyor. Çocuklarınızın kah gülerek kah ağlayarak doğa hakkında etkili bir eğitim almalarını istiyorsanız da bu filmi izlettirin.

Doğayı koruyan tanrıların, Buda’nın, mistik yaratıkların ulu ve korkutucu görünüşünün altında rakunların kılık değiştirmeleri yatması, bir çok ilginç sahne doğuruyor. Örneğin doğanın temizliğini korumak isteyen ruhani yaratık, aç bir rakun olursa piknik yapan insanlara “doğayı kirleten yiyeceklerinizi bana bırakıp gidin” diyebilir; çünkü o sofrada en sevdiği hamburger var.
Pom Poko filminde, bana göre rakunları Edo Dönemi samuraylarına benzetmişler. Bilirsiniz son samurayların olduğu, modernleşmeye yenik düşülen bir dönem. Modern insanın karşısında hiçbir güç duramıyor. Daha fazla tüketim, daha fazla teknoloji, daha fazla ötekileştirme, daha fazla tahammülsüzlük; daha az empati, daha az vicdan, daha az duygu, daha az sanat.

Bu usta isimlerin çizimlerini, müziklerini eleştirmek haddime değil. Yine muazzam iş ortaya koyulmuş.

Kaliteli yapım arayan arkadaşlar, rakun testisinin kudretini görmek isteyen arkadaşlar, gülmenin yanında biraz da ağlayalım diyen arkadaşlar, kesin izleyin. İyi seyirler.

Pom Poko

Süre: 1 Saat 59 Dakika
Tür: Fantastik, Komedi, Dram
Yönetmen: Isao Takahata
Yazarlar: Hayao Miyazaki (fikir), Isao Takahata
Gösterim Tarihi: 19 Temmuz 1994
Editör Puanı: 8.3/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?