KOE NO KATACHI(A Silent Voice) – Zorbalığı İyilikle Yok Etmek

Engelli insanları; yaratıcının bu dünyaya gönderdiği melekler, insanlığın içinde var olan kötülüğü nötrleyen iyilik timsali bireyler, gördüğünüz zaman yüzünüzde tebessüme neden olan, içinize mutluluk salan kişiler olarak özetleyebilirim. Özellikle işitme engelli bireylerin her zaman tebessümle size bakması; gününüzün güzel geçmesi adına bir nevi doping etkisi yapıyor. Onların insani yanlarının bizden çok daha üstün bir seviyede olduğunu ve iyi birer birey olmak için onların yardımına ihtiyacımızın olduğunu biliyorum. Her zaman saygı duyduğum, içlerindeki iyiliğe imrendiğim kişiler onlar. Koe no Katachi Anime Filmi de işitme engelli bir bireyin toplum içinde yaşaması muhtemel sorunları ele alarak, empati yapmamıza yol hazırlamış. Gelin beraber inceleyelim.

Hikaye, Shouko Nishimiya adlı işitme duyusundan yoksun bir gencin, yeni bir okula nakil olmasıyla başlıyor. Okulda arkadaşlarının, özellikle ana karakterimiz Shouya Ishida’nın zorbalığına maruz kalan Nishimiya, okulunu tekrar değiştirmek zorunda kalıyor. Bu olayın üzerinden beş yıl geçtikten sonra ana karakterimiz Ishida ve Nishimiya tekrardan karşılaşıyor. İkisinin de geçmişin izlerini silip, omuzlarındaki yüklerden kurtulma çabalarını izliyoruz.

Yukarıdaki paragrafta hikaye adına verdiğim bilgiler bile spoiler (sürpriz bozan) sayılabilir. Bu incelemeden sonra, Koe no Katachi animesini izlemeye karar verirseniz; herhangi bir yorum, açıklama veya künye okumadan direk filme başlayın. Her olay, her sahne sizi içine çeksin, üzülün, sevinin, filmin keyfini çıkarın.

Uzun bir film olmasına rağmen hikaye hızlı geçişlerle, izleyiciyi sıkmadan işlenmiş. Son anlara kadar korunan bu durum, son anlarda durağan hale geliyor; fakat filmin kaliteli oluşu, sizi ekrana kitlemesi bu durağanlığı eksi bir yön olarak değil de hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir seyir zevkine dönüştürüyor.

Okullarda yapılan zorbalığa dikkat çeken yapım, sadece zorbalığa maruz kalanı değil, zorbalık yapanı da anlamamızı istiyor. Koe no Katachi, zorbalık yapanlara karşı beslediğiniz nefreti, iyilikle yok etmeyi hedefliyor ve bunu çok güzel kotarıyor. Yine de içinizde var olacak bu nefretin yok olmasının gerekip, gerekmediğine; film bittiğinde siz karar verin.

Vermek istediği mesaj empatiye yönelik olan, samimi filmlerde eksi yön aramak, benim için güzele düşman olmakla aynı değere sahip. Yani bir nevi vandallık. Mümkün mertebe böyle yapımları, eleştirel bakış açısını uzak tutarak izleyin. Faydalanmaya çalışın, kalbinizi güzelleştirir. Ki eksi yön arasanız da bu filmde bulmanız çok zor. O klasik tabiri kullanayım; bence bu film “bir başyapıt”.

Herhangi bir izleyici kitlesi yerine, bu yazıyı okuyan herkese bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum. İyi seyirler.

Koe no Katachi

Süre: 2 Saat 10 Dakika
Tür: Dram
Yönetmen: Naoko Yamada
Gösterim Tarihi: 17 Eylül 2016
Editör Puanı: 9.1/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?