HIGASHI NO EDEN – Karmaşık ve Çekici

Mirai Nikki’yi az da olsa anımsatan aksiyon, romantizm, dram ve bilim kurgu gibi ögeleri barındıran Higashi no Eden serisi 2009 yılında 11 bölüm 2 de filmden oluşan kısa ama tatlı bir anime serisi olarak yayınlanmıştı. İlk izlediğinizde olayların biraz karmaşık olduğuna ve sıcak bir anlatıma sahip olduğunu düşüneceğiniz serimiz Kasım 2010 yılında 10 adet füzenin Tokyo’yu vurmasıyla başlar, hafızalardan yavaş yavaş silinen bu terörist saldırının üzerinden 3 ay sonra mezuniyet gezisine arkadaşlarıyla birlikte çıkan Morimi Saki Amerika’ya seyehat eder.

Washington Gezisi

Dünyanın merkezi olarak Washington’un olduğunu düşünen şirin kızımız Saki Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğinde havuza para atarak dilek dilemek ister. Havuzun demir parmaklıklardan uzak olduğunu fark edince 2.kez şansını denemek isteyen Saki o anda polisler tarafından suçlu gibi kabul edilip etrafı sarılınca diğer baş rolümüz Takizawa Akira ile yolları kesişir. Yalnız Akira hafızasını kaybetmiş ve kim olduğunu dahi bilmemektedir, bir elinde garip bir telefon diğer elinde bir silah ve tamamen çıplak bir halde iken Saki’nin olduğu bölgeye doğru giderek polislerin dikkatini çeker. O anda yolun ortasında kamyonet tarafından kazaya uğrayacakken Akira birden ortadan kaybolur, olaya şaşıran polislerin kamyonet ile kaçtığını düşünen Akira’nın peşine düşerler ve Saki polislerden kurtulmuş olur. Akira Saki’nin yanına gelir ve ne yaptığını sorar, Saki ise Akira’nın çıplak oluşundan utanır teşekkür olarak şapkasını atkısını ve montunu ona hediye eder. Kıyafetleri giydikten sonra teşekkür edip oradan uzaklaşan Akira’dan sonra Saki pasaportunu ve cüzdanını montta unuttuğunu anlar, bavulunu Beyaz Saray’ın önünde bırakarak Akira’nın peşinden koşmaya başlar.

Terörist Prens Takizawa Akira

Polislerden kaçan Akira telefonla bağlantıya geçebildiği tek numarayı arar ve hafızasının bilerek silindiği gerçeğini ayrıca evinin krokisini öğrenir. Kim olduğunu bile bilmeyen Akira yarı çıplak bir şekilde evin tarifine doğru yol alır. Görüş mesafesinde onu takip etmeye çalışan Saki ise Akira’nın köhne bir apartmana doğru girdiğini görür fakat yetişemez. Kapıdan çıkan siyahi bir Amerikalı’ya Akira’nın odasını sorar, yerini öğrenir. Bu sırada Akira evindeki dolabını açtığında 4 farklı pasaport ile çok sayıda silahın olduğunu gördüğü anda kendinin bir terörist olduğunu fark eder. (Aslında terörist midir bilinmez, spoiler vermek istemiyorum) Fakat gizli bir örgüte mensuptur ilerleyen bölümlerde izlediğinizde gerçeği öğreneceksiniz.

Higashi no Eden

Karmaşık Fakat Bir O Kadar da Çekici

Hikayenin başlangıcı ve işleniş tarzı karmaşık ve bir o kadar da çekici bir durumda. Baş karakterin hafızasını kaybetmesi ve benliğini araması, bunun içinde telefon ile yardım alması biraz bize Mirai Nikki’yi anımsattı. Anime siteleri ve forumlarında arka planda kalan, pek bilinmeyen serimiz ise Saki’nin masumluğu, Akira’nın iş bitiriciliği ve kurnazlığıyla zevkimizi biraz olsa kazandı. Arka plan müzikleri ve açılış-kapanış müziklerinin güzel olması serimize artı puan katıyor. Fakat kendi bakış açımdan dolayı çizimlerin çok fazla detaya inilmemesi eksi olarak haneye yazılıyor. (Dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi olduğu için) Bunların dışında senaryosunun özenle işlenişi, gelişmelerin peşi sıra olması nedeniyle sizlerinde beğenerek izleyeceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Anime sever bir veteriner hekim.