Hajime no Ippo (Fighting Spirit) – Anime İnceleme

Yine en iyilerden bir liste yapıyor olsak; Hajime no Ippo en iyi üç spor animesinden biri olur. Bu üçün içindeki diğer ikiliye tonlarca (Slam Dunk, Captain Tsubasa, One Outs, Haikyuu!!, Kuroko no Basket, Giant Killing gibi gibi) anime yazabiliriz.

Spor animesi izlerken belli kriterlerim oluyor. Ya beni gaza getirecek, o spora ilgi duymamı sağlayacak ya kaliteli komedisi olacak ya da dramıyla hüzünlendirecek. Hajime no Ippo serisiyse 3 sezonunu da baz alırsak, bu kriterlerin hepsini karşılıyor.

Ana karakterimiz Makunochi Ippo yüzünden iyilik akan, içine kapanık, özgüveni olmayan bir lise öğrencisidir. Bu yüzden okulda sürekli tartaklanır ve buna ses çıkaramamaktan nefret eder. Ippo yine tartaklanacakken Takamura adında bir boksör yardım eder. Ippo, Takamura’nın gücünü gördükten sonra kafasında küçük bir denklem kurar. Boks eşittir güç, güç eşittir tartaklanmama bu basit çıkarımdan sonra Ippo, Takamura’dan boks öğretmesini ister. Takamura arada geçen bir kaç olaydan sonra Ippo’yu bir teste tabi tutar. Bu testi geçerse, boks hayatına girebilecektir. Ippo okul sonrası annesine balıkçılıkta yardım ettiği için farkında olmadan vücudu gelişmiştir. Bunun yardımıyla da testi geçer ve çok istediği boks hayatına başlar.

Birçok shounen animesinde olduğu gibi pasif bir karakterin yükselişini, başarı öyküsünü izliyoruz. Hikayenin giriş kısmından bu yüzden bahsettim. Bazı serilerde bu pasiflikten seyirciye gına gelse de bu anime işini çok iyi başarıyor. Beni sıkan bir bölümün olduğunu hatırlamıyorum.

Hajime no Ippo’da ana karakterin detaylı tasarımı (arka planı, karakteri, gelişimi) yanı sıra, yan karakterlere de o kadar özen gösterilmiştir. Hatta Ippo’dan daha çok seveceğiniz iki üç yan karakter bile olabilir. Örneğin; ben seride Takamura taraftarıydım.

Takamura karakteri çok seviliyor olacak ki 2. sezon, Takamura ağırlıklı ilerliyor ve çizim kalitesinin ilk sezona göre bir hayli arttığını söyleyebilirim. İlk sezonda güzel bir anı olarak akıllarda yer eden seri, ikinci sezonla birlikle efsane seriler kısmına geçiş yapıyor.

Hajime no Ippo’nun mizahı eski usul anime severler için maden niteliğinde. Serinin Cowboy Bebop, Slam Dunk, Trigun mizahına eş değer bir komedisi var.

İlk sezon için çizimleri Hajime no Ippo’nun en kötü tarafı diyebilirim. sırf çizimleri yüzünden başlangıç animesi olarak öneremiyorum. Zaten anime izlemeyen biri, çizgi işi olduğu için izlemiyor. Bu animeyle başlamasını istemezsiniz ama animeye alışkın biri, çizimleri o kadar sorun etmez. Hatta boks sahneleri o kadar iyi çizilmiş ve yönetilmiş ki gaza gelmemek elde değil.

Hajime no Ippo bize ne katar derseniz; bana ufak bir yararını anlatabilirim. Büfe önlerinde görmüşsünüzdür. Yumruk makineleri vardır. 1 lira atarsın ve vurduğunda belli bir derece gösterir. Hajime no Ippo’da öğrendiğim bir teknikle, uzun süredir boksla ilgilenen bir arkadaşımı o makinede yenmiştim. Yani Hajime no Ippo yumruk atmayı öğretiyor.

Başlangıç animesi olmasa da anime severlerin, en iyi serileri arasına girebilecek bir seri. Spor animeleri içinde bir efsane. Bu tarzı seviyorsanız, kesinlikle başlayın.

Hajime no Ippo

Bölüm Sayısı: 76
Tür: Spor, Komedi, Dram
Mangaka: George Morikawa
Anime Yönetmeni: Satoshi Nishimura
Anime Gösterim Tarihi: 3 Ekim 2000
Editör Puanı: 9.1/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?