Gangsta. – Anime İnceleme

Eee ne oldu şimdi? Final bölümü bu mu? Ciddi misin Stüdyo Manglobe? Finalinde sinirle bu soruları sorduran, bir umut 2. sezonunda her şey çözülür dedirten animelerden biri de Gangsta. Ama ne yazık ki Gangsta’yı yapan animasyon atölyesi Manglobe iflah etti. Nasıl ki son kitabını bitiremeden ölen Charles Dickens‘a kızamıyorsak, Manglobe Stüdyosu’na da kızamayız. Şu an elimizde hiç gelmeyecek 2. sezonunu bekleyen 12 bölümlük bir şaheser var.

Gangsta, Ergastulum adlı hayali bir şehirde geçiyor. Şehrin ekonomisi mayfaların uyuşturucu, insan tacirliği gibi kötü işleriyle dönüyor. Zaten şehrin ismi bir alıntı. Ergastulum, Antik Roma’da, sorun çıkaran kölelerin, tutuklu suçluların konulduğu yeraltı yapısına denir. Bu pisliğe bulanmış şehirde, temizlik görevi Nicolas ve Worick ikilisinin oluşturduğu, Benriya’ya verilmiş. Sadece adam öldürme değil, teslimat ve koruma gibi işlere de bakıyorlar. Polisin dahi bu ikiliden bir çok kez yardım istediğine şahit oluyoruz. Hikaye bu ikili ve bir hayat kadınının etrafında şekilleniyor.

Final bölümünü saymazsak Gangsta, içerisindeki dolu içeriği bölümlere çok güzel yedirmiş. Mafyaların kendi arasındaki çatışma, geçmişini merak ettiğiniz karakterlerin arka planı, aksiyon sahneleri, şehrin kendi içinde yaşayacağı devrim çok iyi kotarılmış.

Ana kahramanlarımızdan sadece Nicolas’dan bahsetmek istiyorum. Uzun süredir, onun kadar özgün bir karakter görmedim. İnsanüstü bir gücü var ve ona künyeli deniliyor. İşitme duyusu yok ve konuşmakta güçlük çekiyor. Gülerken dahi sert bir mizacı var; çünkü genelde öldürürken gülüyor. Tam bir gri karakter, karşısına çıkmak isteyeceğiniz son kişi, dinsizin hakkından gelen imansız. Ve çok sevdiğim bir karakter. Nicolas’ın insanüstü gücünün nereden geldiği gibi soruların cevaplarını, Gangsta animesinde bulacaksınız.

Gangsta’nın çizimleri mafya temasına çok uygun yapılmış. En durağan sahnede bile, şehirdeki pislik ve aksiyon manzarasını hissediyorsunuz. Zaten Manglobe animasyon atölyesi aksiyon dolu animeleri çok iyi resmeden bir firmaydı. Onları iflasa götüren, manga okuyucularını mutlu edememeleri olabilir.

Gangsta’nın tek kötü yanı finali ama kızacak kimsemiz yok. Bu yüzden, isteyen anime bittikten sonra mangasının 29. bölümünden devam edebilir. Normalde yarım finalli animeleri önermem ama bu ve bu gibi bir kaç anime istisna sayılır. Şiddetle öneriyorum, iyi seyirler.

Gangsta.

Bölüm Sayısı: 12
Tür: Aksiyon, Dram
Mangaka: Kohske
Anime Yönetmeni: Shuko Murase
Gösterim Tarihi: 1 Temmuz 2015
Uyarı: Yetişkin İçerik
Editör Puanı: 7.9/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?