CLANNAD: Ergenlikten, Yetişkinliğe Atılan Adım | Anime İncelemesi

Merhaba, bugün sizlere lise hayatında umursamaz, her şeyi akışına bırakmış ve hiçbir gelecek planı olmayan Tomoya Okazaki‘nin büyüyüp gelişmesini, topluma karışmasını, aile kavramını öğrenmesini vb. olayları konu alan Clannad serisinin incelemesini yapacağım. Anime tarihinin en iyi karakter gelişimi hikayelerinden birisi bu seride, buna emin olabilirsiniz.

Clannad (İlk Sezon)

Clannad anime incelemesi

Serinin ilk sezonu gerek açılış ve kapanış müzikleri gerekse seslendirmeleri açısından mükemmel diyebileceğim bir seviyede. İlk sezon toplam 23 bölüm +1 OVA bölümünden oluşuyor. Bu sezon daha çok, karakterlerin birbirleri olan ilişkilerinin gelişimi, Tomoya ve Nagisa ikilisinin ilişkisini anlatıyor. Fakat bir noktadan sonra hikaye işleyişi yavaşlamaya başlıyor ve izleyiciler sıkılabiliyor, ama huzurlu ve eğlenceli lise ortamlarını seviyorsanız sizin için böyle bir sorun olmayacağına eminim.

Clannad After Story (İkinci Sezon)

İşte bu sezon seriyi zirveye çıkaran karakter gelişimleri, dramalar ve dahası yaşanıyor. İlk sezonda yaşadıkları huzurlu ve mutlu lise günlerinin yerini huzursuz ve mutsuz günler almaya başlıyor. Tomoya ve Nagisa liseden mezun olduktan sonra evlenmeye karar verir, hayatın zorluklarından habersiz bir şekilde… İkinci sezonda Tomoya karakterinin gelişimini, yıkılışını, toparlanıp ayağa kalkmasını, aile kavramını öğrenmesini, sorumluluk sahibi olmasını göreceksiniz. Açılış ve kapanış müzikleri olarak ilk sezona kıyasla bir adım geride kaldığını söyleyebilirim ama drama olarak ilk sezonun onlarca kat ilerisinde olduğunun garantisini de verebilirim. Bu sezonu izlemeye başlamadan önce yanınızda mendil bulundurduğunuzdan emin olun lütfen.

Clannad

Genel Değerlendirme ve Benim Fikrim – Clannad

Eğer daha çok yetişkinlere hitap eden, topluma karışma, iş hayatı, aile kurma gibi konuları ele alan serileri seviyorsanız veya sadece hüngür hüngür ağlamak istiyorsanız bu seriye mutlaka bir şans vermenizi isterim. İlk sezonu sevmeyebilirsiniz fakat yarıda bırakmayıp seriyi izlemeye devam ederseniz bir çok seride göremeyeceğiniz dramayı ve karakter gelişimini göreceğinize emin olabilirsiniz.

Çizimler: 3/5

Eski bir anime fakat çizimleri kendi zamanında çıkan serilere göre zayıf kalıyor. Eğer görsel hafızanız iyi değilse karakterleri birbirleri ile karıştırmanız olası.

Seslendirme: 5/5

Karakterlerin duygu durumlarını seslerinden anlıyorsunuz. Karakterler gülümseyerek konuşsa bile seslerindeki üzüntüyü hissediyorsunuz resmen.

Müzikler: 5/5

Özellikle dram sahnelerinde o kadar güzel müzikler kullanılmış ki, sadece dinleyerek bile ağlayabilirsiniz.

Hikaye: 4/5

Kendi türüne göre sağlam ve merak uyandırıcı hikayesi var. Bana kalırsa tek eksisi fazla iyimser olması.

Genel Ortalama: 4,2/5

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.Buraya tıklayarak En Sevilen 10 Anime Karakteri yazıma gidebilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere 🙂

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.