Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) 2. Sezona İlk Bakış

Japon insanı uzun ömürlü olduğu için mi bilinmez, çok sevdiğimiz çoğu animenin iki sezon arası çok uzun yıllara denk geliyor. Onlardan biri de Attack on Titan. Koskoca 4 yıl bekledik. Ve hemen belirtmeliyim ki 2013 yılında ilk bölümü izlediğimde nasıl ağzım açık kaldıysa, ikinci sezonun ilk bölümü de o etkiyi sağladı. Muazzam bir anime, ilk defa anime izleyecekler için mükemmel bir tavsiye. Küçük bir not olarak geçelim, başlangıç tavsiyesi animelerin genel olarak ilk üçünde: Death Note, Attack on Titan ve One Punch Man yer alıyor.

Bölüm o kadar akıcıydı ki bittiğini bile anlamadım. Akıcılığı, şok ediciliği ve heyecanı ilk sezonu kesinlikle aratmıyor. Şok ediciliğini şöyle anlatayım; bir yandan izlerken bir yandan da yemek yiyordum, sonlara doğru kaşık ağzımda ekrana kitlendim (o klişe sahne aklına gelmiştir), öyle 2 dakika falan kalmışımdır. Bölüm çabucak bitse de kaliteli bir doygunluk hissediyorsunuz. O gün başka bir anime izlemenize gerek kalmıyor.

Bu paragrafta bazıları için spoiler (sürpriz bozan) sayılabilecek bir sahneden bahsedeceğim. İsteyen okusun, isteyen pas geçsin bu paragrafı. İlk sezon 1. bölüm, hani Eren’in annesinin öldüğü, muhtemelen senin de ağladığın sahne; ikinci sezon 1. bölüm Eren rüyasında geçmişte annesiyle yaşadığı bir anısını görüyor, muhtemel yine gözün dolacak. Sonrasındaysa gözlerimiz Eren, Mikasa ve Armin’i aradı. Bu üçlünün sahnesi bir dakika bile sürmediği için tadı damağımızda kaldı. 

İkinci sezonun ilk bölümü, bölüme ısınmamızı beklemeden başlangıçta bizi şok ediyor, üstüne üstlük sonlara doğru da seyirciye son darbeyi indirmekte. Kafamızda tonlarca soru işareti var. Belki bu sezon o soru işaretlerini giderirler. Belki de bir 4 yıl daha bekleriz. Ne olursa olsun, benim için tüm zamanların en iyi animelerinden biri.

Opening (başlangıç) ve ending (bitiş) şarkıları ilk sezon ki kadar mükemmel olmasa da ortalama üstü diyebilirim. Zaten ilk sezonun opening şarkısı “Guren no Yumiya” kadar harika olmasını beklemek haksızlık olur.

Son olarak Tokyo Ghoul’un 2. sezonundan dili yanan okurumuz varsa, yüreğine su serpeyim. Manganın 35. bölümünü izlediğimiz Attack on Titan, mangaya sadık bir şekilde ilerliyor. Yani Tokyo Ghoul gibi ikinci sezon her şeyi berbat (mangaya göre) etmeyecekler.

İkinci sezon daha ilk bölümüyle bizi mest etti. İlk sezonu seven herkesi tatmin edecek bir sezon olacağına şüphe yok. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?