Aşk Çocuklarının Mutlaka İzlemesi Gereken Bir Başyapıt; Kimi No Na Wa(Your Name)

Bazı anime izleyicilerinin özellikle takip ettiği türler vardır. Kimisi ‘seinen’ serilere hayrandır, kimisi ‘slice of life’ türündekileri takip eder, kimileri de ‘mecha’ izlemeyi sever. Ancak, bazı animeler vardır ki, hangi türün hayranı olursanız olun sizi içine çeker. Kimi no na wa (Senin Adın) da işte böyle bir anime.

Anlatımı öyle duru ve sade ki, hikayede gerçekleşen olağanüstü olayları bile gayet sıradan bir şekilde algılamanıza neden oluyor. Sanki, sabah kalktığınızda aynı şey sizin de başınıza gelebilirmiş gibi hissediyorsunuz.

Kimi No Na Wa

Aşk ve koşulsuz, saf sevgi ekseninde geçen hikayede yer yer duygulanırken yer yer de suratınızda istemsizce bir sırıtma beliriyor. Duygu değişimlerine bu kadar etki edebilmesinin sebebi de şüphesiz karakterlerin ve öykünün neredeyse kusursuz bir şekilde ele alınmış olması. Elbette çizimler ve görsellik konusunda da başarılı olması cabası.

Özellikle finale yaklaştıkça artan “Lütfen mutlu son olsun” isteği izlerken sizi bir yandan diğer ihtimale karşı karamsar bir havaya sokarken diğer yandan da hayalinizdeki mutlu sonun şekli aklınızda canlandıkça filmin içerisine dalıp karakterlere yardım etme isteğiyle doluyorsunuz. Tabii, genellikle pek de izleyicinin aklındaki gibi bir son bulmak böyle iyi animelerde mümkün değil. Mutlu veya hüzünlü, sonun şekli konusunda senaristler sizi şaşırtmayı başarabiliyor.

Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un başrollerinde oynadığı Göl Evi filmini de bunun ardından izlerseniz tadından yenmez. Konular bazı yönlerden benzerlik gösterse de Kimi No Na Wa orijinalliğinden bir şey yitirmiyor.

Çok konuşmak ve spoiler içeren bilgiler vermek yersiz. Kimi No Na Wa son yılların en etkileyici animelerinden biri. İzlemediyseniz mutlaka izleyin.

Kimi No Na Wa (Your Name)

Süre: 1 Saat 46 Dakika
Tür: Drama, Fantastik
Yönetmen: Makoto Shinkai
Gösterim Tarihi: 25 Ağustos 2017