91 DAYS – Angelo’nun İntikamı | Anime İncelemesi

İtalyan mafyası sinema sektörü için maden niteliğinde. Bu madene Godfather, Goodfellas gibi kült yapımlar örnek verilebilir. Sinema sektöründe mafya çok güzel işlense de Japon animelerinde anlatılan İtalyan mafyasının tadı bende ayrıdır. O tatlardan biri de 91 Days.

Mafya evinizi basıyor, önce babanızı sonra annenizi ve “büyüdüğünde intikam almasın” diye küçük kardeşinizi öldürüyor. Siz de bu sırada ailenizin katledilişini, saklandığınız elbise dolabından izliyorsunuz. 91 Days seyirciye bu şekilde hoş geldin diyor. Bizim başımıza gelmesini elbette istemeyiz ama ana karakterin yerine kendinizi koymanızı istiyorum; daha iyi seyir zevki alacaksınız. Olayların ardından, Angelo (ana karakter) evinden kaçmaya yeltendiğinde, mafyadan biri Angelo’yu görüyor. Angelo’yu vurmak yerine vicdanına yenik düşen mafya elemanı, ana karakterimizin kaçmasına izin veriyor. Tamam, konu hepimize bir yerden tanıdık geldi; fakat iyi yazılmış senaryo ve iyi yönetilmiş sahneler bunu dert etmenizi engelleyecek.

Hikayenin akışıyla ilgili olan bu kısım spoiler (sürpriz bozan) içermez, içiniz rahat okuyabilirsiniz. 91 Days hikayeyi cinayetten yedi yıl sonrasına götürüyor. Angelo ismini bilmediğimiz bir kasabaya taşınmış köhne bir hayat yaşarken, ona mektup geldiğini öğreniyor. Kendilerine babanın arkadaşıyız diyen birileri, o mektupla genç Angelo‘nun içindeki intikam ateşini tekrar yakıyor. Buradaki sahne görülmeye değer.

Angelo, çocukluk arkadaşı olan Corteo‘nun yanına memleketi Kanunsuz‘a geri dönüyor. Corteo illegal bir şekilde içki üretiyordur. Adına Kanunsuz Cennet denilen içkisi, şehirdeki yasal tüm içkilerden daha güzeldir. Angelo’nun planı, içkiyi Vanettiler ‘e (ailesini öldüren mafya) satarak, mafyaya katılmaktır. Angelo, kendisini Avilio sahte ismiyle Vanetti Ailesi ‘ne tanıtıyor.  Kanunsuz Cennet ‘i kullanarak bir şekilde Vanetti Ailesi ‘nden biri oluyor. 

Şehirde Vanetti Ailesi gibi hüküm süren başka aileler de var ve bu ailelerin arasındaki çatışma yan konuyu oluşturuyor; ana konumuz olan Angelo‘nun intikamı, yan konulardan beslenerek büyüyor. Vanetti Ailesi ‘nin büyük oğlu Nero ve en yakın dostu Vanno‘yla samimiyeti ilerleten Angelo, ailesinin katillerinin kaç kişi olduğunu, kimler olduğunu öğrendikten sonra, intikam serüvenine başlıyor.


91 Days ‘in en hoşuma giden kısmı, Nero ve Angelo ‘nun beraber çıktıkları yolculuklar. Altlarındaki klasik arabayla ölümden kaçtıkları ve ölüme koştukları birbirinden zıt iki yolculukları var. Angelo ‘nun nefret ettiği aileden biriyle yolculuğa çıkması, ahbaplık kurması çok güzel kurgulanmış. Yol hikayesi sevenler bu bölümleri tebessümle izleyecektir.

Mafyanın altın çağını yaşadığı dönemi baz alan 91 Days çizimlerinde o döneme ait temayı iyi sergilemiş. Detaylara dikkat edilen seride, özellikle Angelo ‘nun ruh hali bedenine çok güzel yansıtılmış. İntikam hırsı, bir hiç olduğunu düşünmesi, pişmanlığı türlü türlü duyguları sadece yüz halinden anlayabiliyorsunuz.


91 Days giriş, gelişme ve sonuç şeklinde ilerliyor. Kafanızdaki soru işaretlerinin hepsini yanıtlayan seri, finalde başka bir soru işaretiyle bitiyor. Bir noktada hoşuma gitmeyen tarafı bu olsa da seride yarım kalmışlık hissi yok. Açıkçası 9. bölümden sonra bir kaç kez ters köşe yapmaları, o hoşuma gitmeyen kısmı görmezden gelmemi sağladı.

1920’leri seviyorsanız, intikam hikayeleri ilginizi çekiyorsa, power up almayan sıradan insanlar ve bu insanların aksiyonu hoşunuza gidiyorsa; 91 Days ‘i listenize alın, izleyin.

91 Days – Bilgi Notu

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Dram, Suç, Aksiyon
Anime Yönetmeni: Hiro Kaburagi
Yapım Yılı: 2016
Editör Puanı: 8.1/10

Diğer anime incelemeleri için bizi takip edin.

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?