SPIELBERG DE HAYAO MIYAZAKI’den Etkilenenlerden

Steven Spielberg, Hollywood’un sinema dünyasına kazandırdığı en dahi yönetmenlerden biri. Her ne kadar gişe anlamında son çalışmaları, günümüzün trendi süper kahraman filmlerine yetişemese de, özellikle bilim kurgu filmlerinde otorite olduğu bir gerçek. Fakat herkes gibi Spielberg de başka efsanelerden etkilenmiş.

Evet bahsettiğimiz efsane Hayao Miyazaki’den başkası değil. Spielberg en son filmi Ready Player One filminin tanıtımı ve galası için Japonya’da bulunduğu sırada Japon Popüler Kültürüne olan ilgisinden ve Hayao Miyazaki ile ilk tanışmasından bahsetmiş. En sevdiği Japon karakterin Akira‘daki motorsiklet olduğunu belirten Spielberg, ikinci favorisinin ise Mechagodzilla olduğunu söylemiş. Eh adam ne de olsa bir bilim kurgu fenomeni.

Daha sonra konuyu Hayao Miyazaki‘ye geldiğinde 12 yıl önceki tanışmalarından ve ondan öğrendiklerinden bahsetmiş. Kendi ağzından aktarmak gerekirse söyledikleri şu şekilde: “Ben Miyazaki’nin özellikle tüm Miyazaki dünyasını, zevkini ve hikaye anlatım becerisini beğeniyorum. Onun Spirited Away‘i şimdiye kadar yapılmış en iyi animasyon filmlerden biridir, hatta Disney’in yapmış olduğu herhangi bir filmden daha iyi olabilir. Kendisi beni gerçekten çok etkilemiştir. Onunla tanışma şerefine eriştim. Kızımı Tokyo’ya getirmiştim ve 11-12 yıl önce onunla tanışma şansına sahip oldum.” Neler hakkında konuştukları sorulduğunda ise Spielberg’in verdiği cevap: “Film yapımında hangisinin daha önce geldiğini konuştuk; hikaye mi yoksa karakter mi. Miyazaki-san hikaye olgusunun aslında karakter olduğunu vurguladı, ona göre karakterler hikayeydi.”

Spielberg, Miyazaki yapımlarının konudan ziyade karakter odaklı olduğunu, kendisinin bu sözleriyle aktarmış. Gerçekten de Spirited Away ve My Neighbor Totoro gibi yapımların izleyicide uyandırdığı yakınlık hissinin sebebi bu şekilde rahatlıkla açıklanabilir. Spielberg’ün de yakın zamanda yaptığı War Horse, Lincoln ve The Post gibi yapımlar karakter odaklıydı. Belki de tanışmalarının etkileri yapımlarında bu şekilde tecelli etti.

spielberg

Anime seven ünlüler azımsanamayacak kadar çok

S.S ile birlikte anime seven ünlüler listemiz de iyice kabarmış oldu. Kendisi bir yapımcı ve yönetmen olduğu için böyle bir sevginin başka sonuçları da olabilir; en sevdiğiniz animenin Hollywood uyarlamasının yapılması gibi. Her ne kadar geçmiş facia live action uyarlamalarla dolu olsa da, birileri anime uyarlayacaksa, bunu Spielberg’ün yapmasını tercih ederiz. Siz ne dersiniz sayın Fanzadeler?

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.