PAPERS, PLEASE! – Oyun Rehberi

papers please

Papers, Please! Oyununa ait hikaye 20 farklı şekilde sona sahip bir bağımsız yapım olması sebebiyle gerek en iyi sona nasıl ulaşabileceğini gerekse kaçırdığınız sonlara nasıl ulaşabileceğinize dair sizlere bilgilendirme gerçekleştirmek istedik. (“Oyunu incelemediniz mi?” diyenleri de şöyle alalım;https://fanzade.com/gamerhead/oyun-inceleme/papers-please-pasaport-ve-kimlikleri-gorelim-oyun-incelemesi/

Bu vesileyle oyuna ait 20 adet son, nasıl ve ne zaman ne yapılması gerektiğine dair tüm bilgileri sizler için bir doküman altında topladık.

Oyunun yapımcısı olan Lucas Pope’a da bir kez daha teşekkür ediyoruz. Eğer isterseniz detaylı bilgisine buradan erişebilirsiniz. https://en.wikipedia.org/wiki/Lucas_Pope

1. Son

Ne zaman: Oyunun herhangi bir günü.

Nasıl: Oyunun herhangi bir gününde gün sonunda negatif para ile günü bitirirseniz gerçekleşir.

Sonuç: Arztotka ihmalkarlığa müsemma göstermez! Aileniz köye gönderilir. Borçlarınız ödenene kadar hapise atılırsınız. Yerinize geçecek bir gümrük memuru gelir.

2. Son

Ne zaman: Oyunun 4. ile 31. Günü arasında.

Nasıl: Aile bireylerinizi yemek, ısınma veya ilaç alamadığınız için aile bireylerinin hepsinin ölmesi durumunda gerçekleşir.

Sonuç: Bütün aileniz hayatını kaybeder. Çalışma bakanlığı Arztotka’nın geleceğini düşünmek zorundadır. Çalışanların ailelerini desteklemesi ülkenin geleceği için önemlidir. Pozisyonunuz bir başkası ile değiştirilir.

3. Son

Ne zaman: 12. Gün.

Nasıl: Bilgi Bakanlığı müfettişi 12. Gün gümrük kapısını ziyarete gelir ve EZIC Star organizasyonu ile ilgili sorgulama gerçekleştirir. Eğer 8., 9. ve 10. günlerde EZIC Star organizasyonun vermiş olduğu belgeleri kendisine verirseniz anında tutaklanırsınız. (Too Honest, gizli archivement’ını alabilirsiniz.)

Sonuç: Şüpheli gruplarla birlikteliğiniz sebebiyle tutuklanırsınız.

4. Son

Ne zaman: 15. Gün ancak olaylar zinciri 11. Gün itibarıyle başlamaktadır.

Nasıl: 11. Günün sonunda bir adam size 1000 kredilik para getiriyor olacaktır. Parayı dilerseniz alabilirsiniz. Veya yakabilirsiniz. Şayet parayı yakarsanız, aynı adam 12. Gün size 2000 kredi getiriyor olacaktır. Bu hediyelerden herhangi birini yakmak yerine kabul ederseniz komşularınız sizi müfettişlere şikayet ediyor olacaktır. 13. hakkınızda soruşturma başlatılacaktır. EZIC sizi yarım etmeye çalışacak, şayet EZIC ajanının 14. gün sınırdan geçmesine izin vermezseniz; 15. Günün başında Bilgi Bakanlığı müfettişi tarafından tutuklanacaksınız.

Sonuç: Gelir Bakanlığı, hesaplarınızda bir anormallik fark eder. Denetleme süreci başlar. İnceleme işlemleri süresince tutuklanırsınız.

5. Son

Ne zaman: 23. Gün itibarıyle dürbünlü silahın açılmasıyla birlikte herhangi bir gün.

Nasıl: Saldırı sırasında, saldırıyı gerçekleştiren kişi yerine sırada bekleyenlerden rastgele bir kişiyi vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Masum birini öldürmek suçuyla tutuklanırsınız. Ve ölüm cezasına çarptırılırsınız. Göreviniz başkasına verilir.

6. Son

Ne zaman: 16. Gün itibarıyle bayıltıcı silahın kullanıma açışmasıyla birlikte herhangi bir gün.

Nasıl: Eğer saldırı sırasında saldırganlar yerine, sırada bekleyen rastgele bir kişiyi vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Bir masuma saldırmak suçuyla tutuklanırsınız. Ve zorla çalıştırılma cezası alırsınız. Aileniz sorgulanır. Görevinizi başkası devralır.

7. Son

Ne zaman: 23. Gün itibarıyle dürbünlü silahın açılmasıyla birlikte herhangi bir gün

Nasıl: Eğer saldırı sırasında saldırganlar yerine, bir güvenlik görevlisini vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Bir Arztotzka memurunu öldürmek suçuyla tutuklanırsınız. Ölüm cezasına çarptırılırsınız. Aileniz sorgulanır. Vize kontrol memurluğu göreviniz bir başkası tarafından devralınır.

8. Son

Ne zaman: 16. Gün itibarıyle bayıltıcı silahın kullanıma açışmasıyla birlikte herhangi bir gün.

Nasıl: Eğer saldırı sırasında saldırganlar yerine, bir güvenlik görevlisini vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Bir Arztotzka memuruna saldırmak suçuyla tutuklanırsınız ve ölüm cezasına çarptırılırsınız. Memurluk göreviniz sonlanır.

9. Son

Ne zaman: 23 gün içerisinde.

Nasıl: EZIC dikkat dağıttığı zaman eğer sira bekleyen kişiler içerisinden kırmızılı adamı dürbünlü silahla vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Masum birini öldürmek suçuyla tutuklanırsınız. Ölüm cezasına çarptırılırsınız. Aileniz sorgulamaya alınır. Memurluk göreviniz iptal edilir. Ancak, Ezic hücrenize kapı altından bir not bırakır. Ailenizin Obristan ülkesine kaçırılarak güvene aldığını yazmıştır. Yerinize geçen memurun EZIC ile iş birliği yapmayacağını söyler. Bu yüzden daha çok yardım edemeyeceğini belirtir. Organizasyon inzivaya çekilir. (Hired Rifle gizli achivement’ını kazanırsınız.)

10. Son

Ne zaman: 23 gün içerisinde.

Nasıl: EZIC dikkat dağıttığı zaman eğer sıra bekleyen kişiler içerisinden kırmızılı adamı bayıltıcı silahla vurursanız gerçekleşir.

Sonuç: Masum birine saldırmak suçuyla tutuklanırsınız. Ve zorla çalıştırılma cezasına çarptırılırsınız. Aileniz sorgulamaya alınır. Göreviniz biter. Ancak, Ezic hücrenize kapı altından bir not bırakır. Ailenizin Obristan ülkesine kaçırılarak güvene aldığını yazmıştır. Yerinize geçen memurun EZIC ile iş birliği yapmayacağını söyler. Bu yüzden daha çok yardım edemeyeceğini belirtir.

11. Son

Ne zaman: 20. Gün bu konu üzerine bir uyarı alırsınız. Eğer uyarıya uymazsanız 30. Gün gerçekleşir.

Nasıl: Kabul Bakanlığı müfettişi 10. Gün olduğu gibi 20. ve 30. Günlerde kontrol noktasını ziyaret ediyor olacaktır. Şayet bakanlık izni olmayan resmiyet dışı bir şeyin duvarda asılı olduğunu görürse tarafınıza hem para cezası hem de uyarı verecektir. Aynı durumun ikinci defa gerçekleşmesi durumunda gerçekleşir.

Sonuç: Emirlere karşı geldiğiniz gerekçesiyle tutuklanırsınız ve zorla çalıştırılma cezasına çarptırılırsınız. Aileniz köyüne geri gönderilir. Vize kontrol memurluğu göreviniz bir başkası tarafından devralınır.

12. Son

Ne zaman: 26. Gün içerisinde gerçekleşir ancak sona giden yol 25. Gün içerisinde vermiş olduğunuz kararla belirlenir.

Nasıl: 20. Gün içerisinde Kabul Bakanlığı müfettişi vize kontrol noktası denetlemesine geldiğinde tarafınıza Shae Piersovska isimli birine geçiş izni vermenizi istiyor olacak. Shae Piersovka 25. Gün içerisinde vize kontrol noktasına gelecek. Şayet kendisinin dokumanları tam değil, eğer kendisini geçirmezseniz müfettiş sinirlenecektir ancak herhangi bir problem yaratmayacaktır. Eğer kendisine geçiş izni verirseniz dokümanları tutmayan birisini geçirdiğiniz için uyarı cezası alırsınız. Ancak kendisini tutuklamaya karar verirseniz bu son gerçekleşir.

Sonuç: Kabul Bakanlığı müfettişi Arztotska mülkünü şahsınıza geçirmek suçlamasıyla sizi rapor eder ve zorla çalıştırılma cezasıyla tutuklanırsınız. Aileniz köyüne geri gönderilir. Göreviniz biter.

13. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: EZIC grubunun tarafınıza vermiş olduğu görevleri gerçekleştirmemiz olmanız gerekmektedir. Gün içerisinde bir saldırı gerçekleştiriliyor olacaktır. Eğer aşağıdaki saldırganı etkisiz hale getirip, yukarıdaki saldırganı engelleyemezseniz duvar yıkılması sonucu gerçekleşir.

Sonuç: Ülkeler arasındaki duvar yıkılır. Kontrol noktasını koruyamadığınız için tutuklanırsınız. Aileniz köyüne geri gönderilir.

14. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: Ezic grubuna ait görevlerin dört tanesini gerçekleştirmeniz gerekir. Gün içinde bir EZIC üyesi kontrol noktanıza gelir ve sizden ateş etmemenizi ister. Eğer saldırı sırasında EZIC üyelerinin ikisini de vurursanız ve duvarın yıkılmamasını sağlarsanız gerçekleşir.

Sonuç: Ertesi gün Bilgi Bakanlığı müfettişi vize noktasına gelerek, size dair bir soruşturma açıldığını ve bu soruşturma dahilinde sorguya alınan bir EZIC grubu üyesinin de itiraf ettiği üzere EZIC ile olan işbirliğinizin ortaya çıktığını bu sebeple vatana ihanet ile yargılanacağınızı bildirecektir. Tutuklanırsınız. Ailenizin durumu belirsiz kalır. EZIC grubu bertaraf edilir. Hücre kapınızın altından EZIC içerisinde kendilerine son anda ihanet ettiğinizi ve bu davranışınız sebebiyle EZIC’in ortadan kaldırıldığı ve ailenize yardım edilemeyeceğini bildiren bir not alırsınız.

15. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: Ezic grubuna ait görevlerin dört tanesini gerçekleştirmeniz gerekir. Gün içinde bir EZIC üyesi kontrol noktanıza gelir ve sizden ateş etmemenizi ister. Eğer saldırı sırasında EZIC üyelerinden en az bir tanesini vurursanız ancak duvar yıkılırsa gerçekleşir.

Sonuç: EZIC yönetimi mevcut hükümetten ele geçirir. Ancak son anda gerçekleştirmiş olduğunuz ihanetiniz sebebiyle yanlış tarafı seçtiğinizi ve gerçekleştirilen devrim içerisinde ne sizin ne de ailenizin yerinin olmadığını belirten bir belgelendirme alırsınız.

16. Son

Ne zaman: 29, 30 veya 31. Gününün sonunda en az 25 krediniz olduğu herhangi bir gün sonunda.

Nasıl: Siz ve/veya yanınızda götürebildiğiniz aile bireyleriniz sahte pasaport ile Obristan ülkesine kaçmanız durumunda gerçekleşir.

Sonuç: Her ne kadar kötü birer kopya olsa da Obristan sınırına ulaşırsınız ve vize memurunun sorgulaması sonrasında götürebildiğiniz her bir aile bireyiniz Obristan ülkesine giriş izni verilerek ülkeden kaçarsınız. Geride kalan aile bireylerinin durumu belirsiz kalır.

17. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: EZIC grubuna ait görevlerden bir ile üç tanesini gerçekletirmiş olmanız gerekir. Gün içerisinde gerçekleştirilen saldırı sırasında eğer her iki EZIC üyesini de vurursanız ve duvarı kurtarırsanız ve gün sonunda Obristan ülkesine kaçmamaya karar verirseniz gerçekleşir.

Sonuç: Ertesi gün Bilgi Bakanlığı müfettişi vize noktasına gelerek, size dair bir soruşturma açıldığını ve bu soruşturma dahilinde sorguya alınan bir EZIC grubu üyesinin de itiraf ettiği üzere EZIC ile olan işbirliğinizin ortaya çıktığını bu sebeple vatana ihanet ile yargılanacağınızı bildirecektir. İhanet nedeni ile tutuklanırsınız. Ailenizin durumu belirsiz kalır.

18. Son

Ne zaman: 29, 30 veya 31. Gününün sonunda hayatta olan her bir aile bireyiniz için bir adet Obristan pasaportu ve 25 krediniz olduğu herhangi bir gün sonunda.

Nasıl: Ülkeyi terk etme kararınızı vermeden önce yasa dışı olarak hayatta olan her bir aile bireyiniz için bir adet Obristan pasaportuna kanunsuz olarak el koymanız ve hayatta olan her bir aile bireyiniz ile birlikte gün sonunda Obristan ülkesine kaçmayı seçmeniz durumunda gerçekleşir.

Sonuç: Her ne kadar direkt olarak kendinize ait olmayan bir pasaportunuz olsa da Obristan sınırına ulaşırsınız ve vize memurunun sorgulaması sonrasında götürebildiğiniz her bir aile bireyiniz Obristan ülkesine giriş izni verilerek ülkeden kaçarsınız. (Snowier Pastures gizli achivement’ini açarsınız)

19. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: EZIC grubuna ait görevlerin en az dört tanesini gerçekleştirmeniz gerekir. Gün içinde bir EZIC üyesi kontrol noktanıza gelir ve sizden ateş etmemenizi ister. Eğer saldırı sırasında ateş etmezseniz ve duvar yıkılırsa gerçekleşir.

Sonuç: Duvar yıkılır. EZIC Arztotska ülke yönetimini mevcut hükümetten ele geçirir. Yardımlarınız sebebiyle sizi ve ailenizi ülke içerisinde daha iyi hayat standartlarına sahip bir apartmana yerleştirirler. Siz EZIC grubuna ait bir ajan olursunuz. (Member of the Order gizli achivement’ini açarsınız.)

20. Son

Ne zaman: 31. Gün içerisinde.

Nasıl: EZIC grubuna ait hiçbir görevi gerçekleştirmemiş olmanız gerekmektedir. Gün içerisinde gerçekleştirilecek olan saldırı sırasında saldırganların hepsini etkisiz hala getirmeniz ve gün sonunda Obristan ülkesine kaçmamanız durumunda gerçekleşir.

Sonuç: Bilgi Bakanlığı müfettişi ertesi gün gelerek, vize kapısına dair soruşturma gerçekleştirildiğini ancak ufak tefek problemler dışında bir anormalliğe rastlanmadığını, görevinize devam edebileceğinizi bildirir. Sınır kapısı yakında tekrar açılacaktır. 1 Ocak tarihi itibarıyle işinize geri dönüş yapabileceksiniz. (Glory to Arstotzka gizli achivement’ını açarsınız)