Bilgisayarınızda Oynayabileceğiniz EN İYİ STRATEJİ OYUNLARI

Özellikle oyun sevenlerin ve bilgisayar kullanıcılarının birçoğu için vazgeçilmez bir alan strateji oyunlarıdır. Yalnızca aksiyon ve spordaki gibi anlık heyecanlar değil, derin düşünce, plan yapma, uygulama, strateji geliştirme gibi birçok alanda yeteneğinizin olmasını isteyen bir alandır aynı zamanda. Strateji oyunları sayesinde savaşların nasıl yaşandığını, taktiklerin nasıl yapılacağını, bir ülkenin hangi şartlar altında kurulduğunu ve yönetildiğini çok daha iyi anlayabiliyoruz. Özellikle de Tarih, Savaş, Siyaset, Ekonomi gibi alanlarda ilgili olan kullanıcıların yıllardan beri vazgeçemeden oynadığı birçok harika oyun bulunur. Tüm bu oyun türlerini sizler için derledik.

 

1- Age of Empires II (Seri)

Strateji oyunları - Age of Empires
Strateji oyunları – Age of Empires

Microsoft’un belki de yaptığı en güzel şeylerden birisi olarak kabul edilen Age of Empires serisi, yalnızca en iyi Strateji oyunlarından değil, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan birisi olarak kabul edilir. Bilgisayar dünyanının başlamasıyla birlikte “Age Of Empires” adıyla çıkan serinin ilk oyunu neredeyse tüm strateji oyunlarının öncüsü olarak da kabul edilir. Özellikle çıkışının üstünden 20 yıl geçmesine rağmen hala aktif olarak Steam gibi platformlarda binlerce kişi tarafından oynanan Age of Empires II oyunu, birçok konudan sizi sınayan, geliştiren bir oyundur. Taktik, strateji, üretim, ekonomi, ittifak ve düşmanlık gibi birçok alanda düşünmenizi gerektiren Age of Empires için rahatlıkla en iyi strateji oyunu diyebiliriz.


2- Hearts of Iron 4 (Seri)

Elbette Siyaset ve Dünya Tarihi konularında Hearts of Iron ile birlikte Paradox oyunlarının eline kimse su dökemez. Her serisinde harikalar yaratan Hearts of Iron oyunu, özellikle de serinin son oyunu olan HOI 4 ile birlikte çığır açmış durumda. Oyunun orjinal halinde 1. dünya savaşından çıkan bir senaryoda başlıyorsunuz. 2. dünya savaşının fitilleri yanmaya başlamış, Hitler rüzgarı Avrupa’yı kavururken aynı zamanda Mussolini’nin yükselişi, Almanya’nın Versay esaretinden kurtulması ve doğuda Komünist Sovyetlerin de yükselişi tüm dünyada savaş ateşini yükseltiyor. İşte böyle bir ortamda istediğiniz ülkeyi alıp İkinci Dünya savaşına giriş yapıyorsunuz. Özellikle de Türkiye’nin de bu oyunda alınabilir olması, ülkenin lideri olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü seçebiliyor olmanız da Türk oyuncu kitlesi için harika bir detay. Kesinlikle Strateji, Dünya Savaşları ve Üretim, Ülke Yönetme gibi konularda ilginiz varsa Hearts of Iron en iyi strateji oyuncuları için harika bir oyun olacaktır.


3- Rome : Total War (Seri)

Total War birçok kişi için en iyi strateji serilerinden birisidir. Bu oyunda özellikle yönetme ekranı ve arayüz harika bir şekilde tasarlanmıştır. Rome oyunuyla birlikte Roma İmparatorluğunun ihtişamının tavan yaptığı milat öncesine dönüyoruz. Özellikle bu oyunda yönetebileceğiniz birçok ülke bulunurken, o yıllardaki savaş stratejilerini ve tarihi sonuna kadar yaşayabiliyorsunuz.


4- Warcraft III (Seri)

Warcraft halen günümüzde en iyi MMORPG’lerden birisi olarak gösterilen Warcraft oyununun sahibidir. Warcraft, ücretli bir oyun olmasına rağmen milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Hatta öyle popüler ki private olarak kurulmuş yüzlerce PVP’si de bulunur. İşte Warcraft’ın çıkış noktası olan, kendi başına bir Strateji oyunu oloan Reign of Chaos and Frozen Throne oyunu, dört ırkı yönetebildiğiniz ve birbirinden farklı kahramanlar, askerler ile çeşitli stratejiler kurabildiğiniz harika bir oyun. Eğer bilim kurgu ve bu alanlara merakınız varsa, mutlaka Warcraft’ı oynayıp Orklar, İnsanlar, Elfler ve Undead’ların dünyasına giriş yapmalısınız.

 

5- LOTR : The Battle for Middle-Earth

Strateji oyunları - Battle for middle earth
Strateji oyunları – Battle for middle earth

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bir Yüzüklerin Efendisi oyunu. EA Games’in yapmış olduğu bu oyunda Yüzüklerin Efendisi dünyasını tamamen hissedip içerisine giriş yapabiliyorsunuz. En çok sevilen karakterler Hero olarak karşımıza çıkıyor ve yönetebileceğiniz birçok ırk bulunuyor. En popüler olarak İnsan ırkı, Orklar, Goblinler, Cüceler ve Elfler gibi seçeneklerle diğer ırklara karşı savaşabiliyorsunuz. En çok oynanan ve sevilen oyun olan Yüzüklerin Efendisini de mutlaka strateji sevenlerin tamamına öneriyoruz.

Bu listede PC için en iyi strateji oyunlarımız bu kadardı. Elbette çoğu bilinen oyunlar ama strateji oyunlarına yeni başlayacak kişiler için iyi bir bilgi taşımaktadır diye düşünüyoruz.

Diğer oyun listeleri için buraya tıklayabilirsiniz.