Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands – Oyun İncelemesi

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, uzun süren heyecanlı bekleyişin ardından 6 Mart 2017 tarihinde PC platformu için Steam üzerinden satışa sunuldu. Son dönemde çıkardığı oyunlarla büyük ilgi ve beğeni toplamayı başaran Ubisoft, aynı başarıyı bu oyununda da yakalayacağa benziyor.

Ghost Recon serisi, Tom Clancy imzası taşıyan oyunlar arasında oldukça önemli bir yere sahip. Oyunun geçmişine göz attığımızda, benzeri oyunlardan farklı olarak, taktiksel yapısı ve fütüristik özellikleri ile ön plana çıkıyordu. Fakat Ubisoft serinin bu oyununda, bizi yakın gelecek diye tabir edebileceğimiz bir zaman dilimine götürüyor.  Pekiyi, Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands’de bizi nasıl bir hikaye ve ne gibi değişiklikler bekliyor?

Öncelikle oyunun hikayesinden biraz bahsedelim. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands 2019 yılında, Bolivya (Güney Amerika) ülkesinde geçiyor. Ülke, uyuşturucu kartellerinin himayesi altında sıkıntılı günler geçiriyor. Bütün bu kargaşanın ve katliamların sorumlusu, Santa Blanca ismindeki kartelin başında bulunan El Sueno. Uyuşturucu ağını ülke sınırları dışına genişleten ve kanlı eylemler gerçekleştiren Santa Blanca Karteli’ne karşı bir önlem almak isteyen Amerika, bölgeye Ghost (hayalet) timini göndermeye karar veriyor.

Dört kişiden oluşan bu timin amacı, kartelin başındaki isim olan El Sueno’yu alt ederek, bölgeye refah getirmek. Yalnız bu iş sanıldığı kadar kolay değil. El Sueno’ya ulaşabilmek için, 26 ayrı bölgeye ayrılan Bolivya topraklarındaki patronlarla mücadele etmek zorundayız. Yani, en üste ulaşmak için en alttan başlamalı ve kartele kayıplar yaşatarak ilerlemeliyiz. Her bölge, kendine ait bir takım görevler içeriyor. Oyunun amacı ve yapısı gereği bilgi toplamak, sonuca ulaşabilmek adına izlememiz gereken önemli bir yol. Ana ve yan görevlerdeki sayının fazla olması da, oyunculara uzun saatler süren bir oynanış sunuyor.

Oyuna başlamadan önce bizden bir karakter yaratmamız isteniyor. Oldukça çeşitli seçenekler arasından; cinsiyet, kıyafet, aksesuar vb birçok eklentiyi karakterinize uygulayarak, özelleştirme yapabiliyorsunuz. Ayrıca bunun yanı sıra, kullanacağımız silahların da en ince detaylarına kadar özelleştirme yapabilme imkanımız bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında, Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands barındırdığı çeşitlilik ile oyuna giriş esnasında oldukça güzel bir etki yaratıyor.

Ubisoft’un son zamanlarda piyasaya çıkardığı oyunlarda büyük beğeni toplamasının ana nedenlerinden biri oyunların sahip olduğu etkileyici grafik detayları. Aynı büyüleyici ve etkileyici atmosfer Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands için de geçerli dersek abartmış olmayız. Arazi yapısı, çevre ve karakter detaylarındaki ince işçilik takdire şayan. Ayrıca, oyunun sahip olduğu açık dünya haritası da muazzam denilecek bir büyüklüğe sahip.

Pekiyi, Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands kusursuz bir oyun mu? Ne yazık ki bu noktada kesin bir kanıya varmak mümkün değil. Oyun, bahsettiğimiz üzere dört kişilik bir ekip oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Yani, siz tek başınıza oyuna girdiğinizde otomatik olarak yapay zeka tarafından yönetilen üç kişi daha ekibinize dahil oluyor. Yapay zeka ne yazık ki grafikler kadar mükemmel değil. Ayrıca sürüş mekaniği de oldukça zayıf. Bunlara ek olarak, uzun saatler oynanabilir bir hikayeye sahip olmasının yanında, görev çeşitliliğinin az olması ve belli bir süre sonra tekrara düşüyormuş hissi yaşatması Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands için eksi bir özellik diyebiliriz.

Toparlayacak olursak; Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, muazzam büyüklüğe sahip açık dünyası, başarılı grafik özellikleri ve arkadaşlarınızla birlikte keyifli zaman geçirmenize olanak tanıyan, ekip ruhunu hissedebileceğiniz bir yapıya sahip güzel bir oyun. Oyuna Steam üzerinden 180 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Not: Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands inceleme kodunu tarafıma ulaştıran AralGame‘e teşekkür ederim.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-2400S @ 2.5 GHz or AMD FX-4320 @ 4 GHz
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX660 / AMD R9 270X
  • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i7- 3770@ 3.5 GHz or AMD FX-8350 @ 4 GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX970/GTX 1060 or AMD R9 390/RX480
  • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.