The Long Dark – Oyun İnceleme

The Long Dark

1 Ağustos 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirmiş bu oyunun aslında 2014 tarihine dayanan bir yapım süreci var. Hinterland firmasının eseri olan The Long Dark aslında çok basit temellere dayanan bir hayatta kalma oyunudur. Oyunun hikayesi ise şöyle;

Uçak kazası geçirmiş Will Mackenzie ve Astrid Greenwood, Kanada’nın soğuk gecelerinde birbirlerinden ayrılmış bir şekilde uyanırlar. Mackenzie, Astrid’i bulmalı ve bu vahşi doğadan kurtarmalıdır. Kurtlar, fırtınalar ve dondurucu soğukla mücadele etmek zorunda olan Mackenzie, Milton adlı kasabada dumanı tüten bir ev görür. Hiç kimsenin hayatta kalamadığı bu yerde acaba hayatta olan biri veya birileri mi vardır ? Mackenzie eve girer ve Doğa Ana adında bir kadınla karşılaşır. Astrid’i bulmak için Doğa Ana’dan yardım ister fakat önce Doğa Ana’nın güvenini kazanmak zorundadır. İşte işin zorluğu da burada başlar.

Wintermute adlı bu hikaye modunun ilk sezonu beş bölümdür. Biz ise üç bölümünü şuanda oynayabiliyoruz. 15 Saatten uzun bir oynanış süresine sahip hikaye modu oldukça maceralı geçecek gibi duruyor.

Oyunun bir başka modu ise Hayatta Kalma. Bu mod hikaye barındırmıyor ve serbest bir oynanışa sahip. Oyunu erken erişim aşamasında oynayan kişiler bu moda oldukça aşinadır zaten. Oyuncuya hiç bir şekilde bilgilendirici içerik, yardım gibi imkanlar tanınmıyor ve oyuncuyu bu ölümcül vahşi doğa ile başbaşa bırakıyor. Ayrıca eğer ölürseniz tüm kayıtlarınız silinir yani oyuna tekrar başlamanız gerekir. Epik tabiri ile ‘Hardcore mod’ diyebiliriz 🙂

Oyunda tabii ki zorluk ayarlamalarını kendiniz seçebiliyorsunuz. Oyunun muhteşem renk paleti ve görsellerinin tadını çıkarmak istiyorsanız zorluğu kısabilir, zorluklarla mücadele edebilirim diyorsanız artırabilirsiniz.

 

Renk paleti gerçekten muhteşem

Oyunda kondisyon, yorgunluk, açlık, susuzluk ve ısı gibi belirli durumlar var. Bu durumları her zaman kontrol etmeniz ve sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Su ihtiyacınız için kar eritebilir, kasaba evlerinin tuvaletlerinden su çekip onları kaynatabilir (evet biraz iğrenmiş olabilirsiniz ama merak etmeyin tertemiz) veya etrafta bulduğunuz şişe suları içebilirsiniz. Açlık ihtiyacınız için tüfek ile geyik, tavşan veya vahşi hayvan avlayabilir, balık tutabilir, yine etrafta bulduğunuz konserve, çikolata gibi hazır yiyecekler tüketebilirsiniz. Oyunda üşümemek ve hastalanmamak için kıyafetlerinizi sağlam tutmanız gerekiyor. Bunun için dikiş seti ile kıyafetlerinizi dikebilirsiniz. Üstünüzde bulunan kıyafetlerin sıcaklık bonusu da bulunuyor, en çok sıcaklık değeri bulunan kıyafetleri giyinmeyi unutmayın.

Diğer bir seçenekte ateş yakmak. Hayatta kalmanın altın kurallarından biri ateş yakmaktan geçiyor. Yaktığınız ateşte yemek pişirebilir, kirli suları kaynatabilir, çay veya kahve yapabilirsiniz. Ateş, fırtınalı gecelerde hem ısınmanızı hem de güvende olmanızı sağlayacaktır. Son olarak yorgunluk ve kondisyon için tabii ki uyuyabilir ve sırt çantanızda taşıdığınız eşyaların yükünü azaltabilirsiniz. Bu sizin daha hızlı hareket etmenize olanak tanıyacaktır.

Oyunda mücadele modları da mevut. Vahşi bir ayıdan kaçabilir, belirlenen dağa veya hedefe tırmanmak için erzak toplayabilir veya çeşitli görevleri yerine getirmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Oyunun yapımcıları daha fazla ek mücadele getireceklerini duyurdular bu yüzden gelecek güncelleme notlarını kaçırmayın derim.

Oyunun yapımcıları erken erişimden bu yana 100’den fazla güncelleme yaptıklarını ve eğer oyunu satın alırsak Wintermute hikayesinin tüm sezonlarına ve oyuna gelecek yeni güncellemelerden de yararlanabileceğimizi söylüyorlar. Kısacası oyunu satın alıp desteklememiz gerekiyor. Korsan oyun almayın, aldırtmayın. Oyunun fiyatı 49 TL civarlarında ki bence hak ediyor da. Türkçe desteği de mevcut ve en çok satan 10 ülke arasında biz de varız. 🙂


Oyunun Görselleri

Son Not ve Bağlantılar

Açıkçası oynanış olarak çok oturmuş ve grafiksel olarak da tatmin edici bir oyun. O soğuğu, zorluğu ve hayatta kalma korkusunu oyuncuya gerçekten hissettirmeyi başarabilmişler. Oynarken üşüdüğünüzü hissederseniz panik yapmayın oyunun sesini kısın yeter 🙂 Bilgisayar başında saatlerinizi yiyen ama bir o kadar da eğlendirip, güldürebilen bir oyundur kendileri. Kesinlikle satın alıp oynamanız gereken bir yapım.

Minimum Sistem Gereksinimleri 

  • İşletim Sistemi: Windows XP
  • İşlemci: Dual-Core Intel i5 CPU @ 2GHz+
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel 4xxx Series w/ 512MB VRAM or better
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Intel i7 CPU @ 2.6GHz or higher
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: nVidia GTX 555 w/ 1GB VRAM or better
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Yapımcı şirketin topluluk forumu

Oyunun Steam Adresi

Yapımcı şirketin Youtube kanalı

Yapımcı Şirket

Bir başka incelemede görüşmek üzere…