Yaşlı ve Güçlü Ana Karakteri ile RESIDENT EVIL 7 “END OF ZOE” DLC İncelemesi

Capcom’un en ünlü oyunlarından Resident Evil’ın yedincisi geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldü. Bu oyun, Japonya’da Biohazard olarak biliniyor. Dünyadaki korku oyunları kategorisinde adından en çok söz ettiren bu serinin yeni oyununa çıkan DLC’nin adı End of Zoe. Senaryo olarak da hikayenin en sonunda yer alan bir kısmı oynayacağımız için End of Zoe DLC’sinin en son çıkan DLC olması önemli.

Bu DLC’nin ana karakteri olan Zoe, bataklığın orta yerinde garip bir şekilde ayakta duran ufacık bir evde yaşayan iri yarı bir adam. Adamın hayatı hakkında detaylı bilgilere sahip değiliz ancak ana hikayenin ana karakterinin baş düşmanıyla geçmişte savaştığı gerçeğini öğreniyoruz. DLC maceramızın ana karakteri olan Zoe ise evine gelen zayıf düşmüş bir kıza ilaç bulmak için yola çıkıyor.

Yumruklarını konuştur

Bu oyun serinin önceki oyunlarından farklı olarak birincil kişi gözünden oynanabiliyor. Zoe karakteri de oldukça güçlü biri olduğundan bu karakterin asıl özelliği olan yumruğa da ayrıca özen gösterilmiş. R2 tuşuyla sağ yumruk L2 tuşuyla sol yumruk atılabiliyor. Böylece yumruk ritmini gerçek anlamda hissedilmesi sağlanmış. Hatta kombo yapmak bile mümkün. Üstelik, bizi fark etmeyen düşmanlara karşı arkadan yaklaşıp zamanında hamle yapabilrsek tek darbede devirme şansına da sahibiz.

Bir de fırtatılabilen silahlar var. Etrafta gördüğümüz birtakım şeyleri toplayıp daha sonra fırlatmak için kullanabiliyoruz. Attığımız yerden sonra gidip geri alabiliyoruz ancak düşmana atıp hasar vermek her zaman daha iyidir zaten. Hatta bazı düşmanlara yakından saldırmamız asla mümkün olmadığı için uzaktan, bir şeyler fırlatarak hasar vermeye çalışmak zorunda kalıyoruz.

Zoe ile oynarken survival tarzı maceralarla bolca karşılaşıyoruz. Bunlara etraftaki çeşitli iğrenç böcekler, yılanlar ve diğer türlü türlü tuzaklar dahil. Bazı böcekleri yakalayıp, sağlığımızı iyileştirecek ilaçlara dönüştürebiliyoruz ama doğrudan yememiz de mümkün. Tabi ki etkisi ilaç kadar yüksek değil. Üstelik böceği yerken tam olarak o anları gösteren animasyonlar da eklendiği için oyun burada korkudan çok mide bulandırma yönüne doğru gidiyor.

Daha sonra, kıza ilaç bulmak için kamp bölgesindeki terk edilmiş bir vapura doğru ilerliyor Zoe. Ancak burada özel bir düşmanla karşılaşıyoruz. Bu düşmanın inatçılığı ve gücü bizleri buraya geldiğimize pişman edecek kadar korkunç.

Bu DLC ile özel olarak bahsetmemiz gereken nokta, tek bir yumrukla pek çok zorluğun üstesinden gelebilen Zoe’nin başından geçen türlü maceralar olduğudur. DLC denilen şey zaten doğası gereği, compact play olduğu için sıkılmadan oynayabilmeniz üzerine dayalı bir oyun anlayışına sahip.