Piyasaya Sağlam Giriş Yapan Yeni Battle-Royale APEX LEGENDS – Ön Bakış

PlayerUnknown’s Battlegrounds‘un başlattığı Battle Royale furyası ile oyun tarihinde çok önemli bir dönüşüme tanıklık etmemizi sağladı. Battle Royale’in bu kadar sevilmesiyle bütün firmalar bu pastadan bir pay alma peşine düştü.

Başarılı oyun serisi Titanfall‘un geliştiricisi olan Respawn Entertainment‘ın geliştirdiği Apex Legends 8 saatte 1 milyon oyuncu barajını aşarak Battle Royale dünyasına çok sağlam bir giriş yapmayı başardı.

Apex Legends diğer Battle Royale oyunlarından farklı olarak sadece atlayıp eşya toplamak yerine farklı karakterin sahip olduğu farklı yetenekler ile değişik bir oynanış tarzı sunuyor.

Oyunun şu anlık solo modu yok ve yakın bir zamanda olmayacak gibi de duruyor. Çünkü oyunun geliştiricilerinin asıl yaratmak istediği yeni bir alt tür.

“Stratejik Battle Royale”

Respawn Entertainment‘ın web sitesinde belirttiği üzere asıl odak noktası diğer Battle-Royale oyunlarına kıyasla çok daha stratejik oynanması. Yani 3 kişilik takımda farklı karakterler ile çeşitli stratjiler geliştrip farklı kombolar ile oyananmasını istiyorlar. Ve bence oyunun en zevkli kısmı da bu. Çünkü 3 kişilik bir arkadaş grubunuzla oyuna girdiğinizde çok daha hararetli ve çok daha taktiksel savaşmanız gerekiyor. Bu mantıkla arkadaşları ile kim daha iyi organize olursa onun kazanma şansı da bi’ o kadar artıyor diyebiliriz.

Bu sebeple Apex Legends çok iyi bir e-spor oyunu olabilir. Açıkçası bir PUBG turnuvası izlemektense Apex Legends‘da çok daha hareketli bir maç izlemek benim için daha keyifli olabilir. Tabii ki oyun şuan çok yeni bunu konuşmak için biraz erken olabilir.

Oyunun en güzel mekaniklerinden biri kesinlikle yerde kaymak. Bir dağın tepesinden kayarak inmek ya da binalara girerken kayarak kapıları açmak aşırı eğlenceli bir aktivite.

Oyunun haritasını incelemek gerekirse bol bol girintili çıkıntılı bir ortama sahip. Bu sizin çevreyi çok daha dikkatli kontrol etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Aynı zamanda saklanmak ve kaçmak için de çok uygun olanaklar sağlıyor.

apex legends

Her ne kadar karakterlerimiz özel yeteneklere sahip olsa da silahlar en büyük hasar kaynağı. Fakat silahların kullanımı bana kolay geldi. Özlelikle spray dediğimiz yani otomatik silahlarda sıktıkça silahın savrulması çok az.

Şahsen takıldığım diğer bir nokta arayüz ile ilgili. Battle-Royale oyunları HUD’larını olabildikçe sadeleştirmeye ve ekran yer meşgul etmesini olabildiğince azaltmaya çalışıyorken oyunun sahip olduğu HUD beni birazcık rahatsız etti.

Sonuç olarak Apex Legends, EA için Battle-Royale alanına müthiş bir giriş oyunu. Oyun tek başınıza sizi kendine çekemiyorsa mutlaka arkadaşlarınızla girmeyi deneyebilirsiniz.

Siz Apex Legends hakkında ne düşünüyorsunuz?