UNIVERSE SANDBOX 2 – Oyun İnceleme

Universe Sandbox 2Giant Army firması tarafından geliştirilen bilim kurgu içerikli bir tür interaktif uzay ve kütle çekim simülasyon oyunudur. Universe Sandbox 2, oyunculara kendi galaksi ve yıldız sistemlerini oluşturma fırsatının yanında, onları yönetme imkanı da sunuyor.

universe-sandbox-%c2%b2-20140217-213411x

Universe Sandbox 2‘de farklı boyutlardaki gök cisimlerinin kütlesi, çapı, yoğunluğu gibi özelliklerini kontrol ederek uzay-zaman içerisindeki evrimlerini gözlemleyebilmeniz mümkün. Buna ek olarak bir sistem yaratırken dilerseniz, UY Scuti, Proxima Centauri ve Güneş gibi bilinen gerçek gök cisimlerini de kullanabilirsiniz. Dilerseniz de kendi yarattığınız gök cisimlerini kullanırsınız. Simülasyon, galaksilerden nebulalara, kara deliklere, kuyruklu yıldızlara, aylara ve hatta küçük objelere kadar (basketbol topu, futbol topu vb.) birçok cisimden yararlanmanıza imkan sağlıyor.

universe-sandbox-2-ui

Universe Sandbox 2, daha oyuna başladığınız ilk andan itibaren sizi etkilemeyi başarıyor. Dünya’ya ve diğer gezegenlere hayranlıkla bakakalıyorsunuz. Gezegenleri yerleştirmek ayrıca zevkli ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer gezegenleri birbirlerine çok yakın konumlandırırsanız, çarpışma kaçınılmaz oluyor ve etrafınızda dönen ateş topları oluşuyor. Çok uzağa bırakırsanız da uzayın boşluğunda kaybolup gidiyorlar. En ufak bir dikkatsizlik bile bütün galaksinizin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

ss_069d5a0612f459c53b237a3f6c5838e63ebe7561-1920x1080

Universe Sandbox 2‘nin, oyunculara kendi galaksi ve yıldız sistemlerini oluşturmalarına fırsat verdiğini söylemiştik. Fakat bunun yanında, kendi sisteminizi yaratmak yerine Kepler Sistemi gibi bilinen sistemleri keşfedip, oralarda değişiklikler de yapabiliyorsunuz. Hatta  Dünya’nın eğimini değiştirerek gezegeni buz devrine sokmanız ya da Mars gibi gök cisimlerinin atmosferine önce karbondioksit daha sonra su ekleyerek dünyalaştırmanız (terraforming) bile mümkün. Bu oyun, uzay bilimine hayranlık besleyen oyuncular için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

universe-sandbox-%c2%b2-alpha-15-1-ui

Oyunun grafikleri son derece güzel diyebiliriz. Gezegenlerin birbirlerine çarpma anlarında ortaya çıkan görsellik, oyuncuları kendine hayran bırakacak cinsten. Kullanılan arka plan müzikleri de aynı şekilde oyun atmosferini yaratmakta oldukça etkili ve başarılı olmuş diyebiliriz. Universe Sanbox 2, uzay bilimine merak duyan ve hayran olan bireyler için mutlaka deneyimlenmesi gereken bir oyun. Oyun ayrıca VR desteğine de sahip. Oyunun erken erişim aşamasında olduğunu, birçok astronom ve matematikçinin bu simülasyonun arayüzü ve görselleri üzerinde çalıştığını; oyunun, astronomik gelişmeler ile birlikte sürekli güncelleme halinde olduğunu söylemekte de fayda var. Universe Sandbox 2‘ye, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

  • İşlemci: 1.6GHz dual-core
  • Bellek: 1 GB RAM
  • Ekran Kartı: 512 MB Video Memory, Shader Model 3.0
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşlemci: 2.6GHz quad-core
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1 GB Video Memory
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.