Transport Fever – Oyun İnceleme

Transport FeverUrban Games tarafından geliştirilen, yayımcılığını ise Gambitious Digital Entertainment‘ın yaptığı, 8 Kasım 2016 tarihinde Steam üzerinden satışa sunulan bir simülasyon oyunu. Kendi imparatorluğunuzu kurun!

Transport Fever, temelinde aynı iki firmanın ortak yapımı olan Train Fever oyunundan izler taşıyor. Hatta, daha geliştirilmiş, modern ve yeni taşımacılık kanalları barındıran versiyonu diyebiliriz. Oyunun hikayesinden bahsedecek olursak; Transport Fever, oyunseverleri taşımacılığın 150 yıllık tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkarıyor ve ilk dönemden başlayarak, sürekli olarak gelişen ve yenilenen bir serüvene tanıklık etmelerini istiyor.

Oyunda, iki farklı oyun modu mevcut. Bunlar, kariyer ve serbest oyun modları. Kariyer modunda, Avrupa ve Amerika’nın taşımacılık tarihinde 1850 yılından başlayıp, size verilen görevleri yerine getirerek taşımacılık kanallarınızı ve araçlarınızı geliştirebilirsiniz. Dilerseniz de, serbest oyun modunu kullanarak, ana menüde bulunan özellikleri (harita, coğrafi özellikler vb) istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Transport Fever‘i yeni deneyimleyecek olanlar için ise, ana menüde tutorial seçeneği mevcut. Ayrıca oyunculara, kariyer modu görevlerinde de yönlendirmeler ve bilgilendirmeler yapılıyor. Yalnız şunu belirtmeliyim ki, oyunda Türkçe dil desteği mevcut değil. Yani, oyunu oynayabilmeniz ve görevleri tam olarak yerine getirebilmeniz için biraz İngilizce bilmeniz gerekiyor.

Grafik özellikleri anlamında Transport Fever, oyunculara tatmin edici bir görünüş sunuyor. Trenlerin, uçakların, kısaca bütün araçların modellemeleri üzerinde son derece titizlikle çalışıldığı açıkça görülüyor. Taşıtların tarihsel detayları, icat edildikleri yıl, yük taşıma kapasiteleri gibi daha birçok detay oyun içinde mevcut. Böylece oyunculara, keyifli vakit geçirmelerinin yanı sıra taşıtlar hakkında tarihsel bilgiler de veriyor. Ayrıca, araç kamera sistemi sayesinde taşıtlarınızı sanki kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bunlara ek olarak, yönettiğiniz firmanıza bir logo seçebiliyorsunuz. Hatta, birçok marka oyunun içerisine aktarılmış vaziyette karşınıza çıkıyor.

 

Oyun mekaniği olarak, İngilizce bildiğinizi varsayarak, Transport Fever  son derece kolay bir oynanışa sahip. Fakat, oyunun ufak bir eksisi var. Taşıdığınız mallar, yükler vb. birim hesabı üzerinden değerlendiriliyor. Yani, oyunda kg, t. gibi birim değerleri oyunda mevcut değil. Özetleyecek olursak; Transport Fever; içeriğinde barındırdığı 120 farklı taşıt (uçak, otobüs, gemi vb.), muazzam bir titizlikle yapılandırılmış taşıt modellemeleri ve 150 yıllık bir taşımacılık serüvenine sahip olması ile, bu alandaki simülasyon oyunlarına ilgi duyanlar için son derece keyif alabilecekleri bir alternatif diyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 55 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows
MİNİMUM:
    • İşletim Sistemi: Windows 7, 8 or 10 (64­bit)
    • İşlemci: Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
    • Bellek: 4 GB RAM
    • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 260, ATI Radeon HD 5670, 1 GB VRAM
    • Depolama: 12 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.