Furi – Oyun İnceleme

FuriThe Game Bakers tarafından 5 Temmuz 2016 tarihinde, Steam üzerinden PC platformu için satışa sunulan, bol aksiyonlu bir hack&slash oyunu.

3082219-e3_gameplay_furi_gs

Bilindiği üzere hack&slash türü oyunlarının özellikleri, genellikle çok zor bir yapıya sahip olmalarıdır. Furi de bu konuda elinden geleni yapmış diyebiliriz. Oyunun hikayesinden bahsedecek olursak, ki pek derin ve etkili bir hikayeye sahip olduğunu söyleyemeyiz, basit bir kaçış öyküsü anlatıyor. Adını bilmediğimiz bir hapishane mahkumu, adını bilmediğimiz başka bir yan karakterin yardımı ile kurtulup özgür olmaya çalışır. Özgür olması için ayrı yerlerde yaşayan 9 gardiyanı yenmesi gerekir. Hikayenin ilerleyiş şekli de boss sistemine dayalı olarak ilerliyor. Yendiğiniz her düşman için yeni bir seviye açılıyor. Yeni bölümdeki savaşınıza doğru giderken yan karakter size, karşılaşacağınız boss hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Genel itibari ile oyundaki hikaye ilerleyişi bu şekilde devam ediyor. Ancak, hack&slash türü oyunlarda, zaten beklenilen çok etkili bir hikayeden ziyade, oyunun zorlayıcı mekaniklere ve düşmanlara sahip olmasıdır. Furi, karakter yapısı itibari ile de bana Afro Samurai karakterini hatırlattı diyebilirim. Saç stili, katanası ve kılıç kullanmadaki yetenekleri arasında benzerlikler mevcut. Tabii, bu benim görüşüm.

01_furi_faceoff

Evet, şimdi de oyundaki boss sisteminden biraz söz edelim. Furi, 9 farklı boss mevcut ve son olarak da ‘secret boss’ var. Her düşmanın kendine has bir zorluk derecesine ve savaş tekniğine sahip. Kimileri size uzaktan menzilli silahlarla mermi yağmuruna tutabilir ve köşe bucak kaçacak yer ararsınız, kimi zaman da güvenebileceğiniz tek silahınız kılıcınız olur. Her boss’da form var. Bu formların kaç tane olduğunu boss’un can barının altında görüyorsun. Can barı indi mi biri gidiyor ve boss sonraki formuna kavuşuyor ve seni daha da zorluyor. Düşmanlarınız son formu ise, oyuncuları gerçekten zorlayacak türden.

05_furi_demo_bullethell

Bölüm tasarımları, karakter ve çevre detaylandırmaları genel olarak başarılı. Oynanış esnasında ve bölümler arası geçiş anlarındaki grafik çalışmaları oldukça hoş. Furi, oynanış mekaniği konusunda da başarılı olmuş. Anlık tepkimeler sayesinde oyun zevkiniz artırıyor. Ancak belirtmeliyim ki, bir oyun konsolunuzun olması eğlence faktörünü artırmaya yönelik olumlu bir katkı sağlayacaktır. Oyun, optimizasyon anlamında da son derece başarılı. FPS düşüşleri veya anlık donmalar yaşamıyorsunuz.

furi-laser-walls

Son olarak, Furi’nin en çok sevdiğim kısımlarından biri olan müziklerinden bahsetmek istiyorum. Özenle uğraşılmış, oyun içi atmosferinin yaratılmasında son derece etkili ve başarılı bir şekilde kullanılmış müzikler, oyundan aldığınız zevki ikiye katlıyor. Her bölüm için farklı bir arka plan müziği seçilmiş. Oyuna başladığınız ilk andan itibaren, arka plan müziklerindeki başarıyı ve özeni hissediyorsunuz. Özetlemek gerekirse Furi, hack&slash türünü seven oyuncular için oldukça tatmin edici bir oyun olmuş diyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 60 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:
    • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10
    • İşlemci: Intel Core i3 / AMD Phenom II X4
    • Bellek: 4 GB RAM
    • Ekran Kartı: GeForce GTX 650 / AMD R7 250 (1GB VRAM min) (for 720p 60FPS)
    • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.